מנכ"לית ביטוח לאומי: ילד מוגבל שמתפקד - לא צריך קצבה

המועצה לשלום הילד: מתוך כ-205 אלף ילדים הסובלים מנכויות ומחלות כרוניות - כ-24 אלף מקבלים קצבת נכה

חגית גניש וינברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"לילד כרות-רגל שמתפקד, אין צורך בקצבה", כך אמרה מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, בכנס באר שבע לשלום הילד שהתקיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. דומיניסיני אמרה את הדברים במושב שהוקדש לנושא "החורים ברשת הביטחון הסוציאלי של ישראל", בהתייחס לטענות שהושמעו על כך שילדים עם נכויות קשות אינם מקבלים כיום קצבת ילד נכה. עוד אמרה דומיניסני כי יש הבדל בין חולי לבין תלות בזולת. "יחד עם זאת, יש שאיפה במוסד לביטוח לאומי להכניס עוד 4,000 ילדים למסגרת החוק המסדיר את קבלת הקצבה לילד נכה, על פי המלצת ועדת אור נוי". על פי המלצות ועדה זו, ילדים קטועי גפיים אמורים לקבל קצבת ילד נכה.

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן אמר כי כל הנתונים מצביעים על היחלשותו של הביטוח הלאומי בתפקיד רשת ביטחון לילדים במצוקה. אין מדובר בחולשה מקרית או חולשה מרצון, אלא החלשה מכוונת מצד ממשלת ישראל, שבשנים האחרונות פגעו לא אחת בעצמאותו של המוסד ובעיקר ביכולתו לסייע לילדים במצבי מצוקה שונים. מנכ"ל המועצה קרא לממשלה החדשה שתיבחר בקרוב שלא לקשור למוסד לביטוח לאומי את הידיים מאחורי הגב ולאפשר לו למלא בנאמנות את תפקיד רשת הביטחון הסוציאלי.

ח"כ רן כהן הוסיף ואמר כי "תפקידו של המוסד לביטוח לאומי אינו צמצום פערים, אלא נתינת ריצפה בסיסית של קיום". לדבריו, אין הגדרה של שוויון מלא ומוחלט לכל הילדים. יש הבדלים בין ילד עני לעשיר, בין יהודי לערבי". ח"כ כהן האשים את הממשלה בשימוש נבזי ושקרי בטענה כי למדינה אין כסף. "כמי שישב בועדת חוץ וביטחון, מעולם לא נטען טיעון כספי. בחגיגות ה-60 לא נשמעה טענה שאין כסף, אבל טענה זו כן נשמעה לגבי הזכאות להשמה חוץ-ביתית".

בהתייחס לשאלה שהועלתה במושב לגבי העלאת קצבאות הילדים, ענתה מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי כי קצבאות הילדים בפני עצמן לעולם לא יצליחו לחלץ אנשים מעוני. לטענתה, רק כניסה לשוק העבודה תעשה זאת.

מנכ"ל המועצה לשלום הילד אמר בתגובה לדברים אלה כי עד שנת 2000 הצליחו קצבאות הביטוח הלאומי להוריד את שיעורי העוני בקרב ילדים ב-10% עד 12%, ואילו בשנת 2007 הצליחו הקצבאות שקוצצו להקטין את העוני בקרב ילדים ב-5% בלבד! "אין ספק שהקיצוץ בקצבאות הביטוח הלאומי גרם להגדלת שיעורי העוני בקרב ילדים".

בהתייחס לנושא אחר, אמרה דומיניסיני כי היא תומכת בהרחבת הזכאות של ילדים לקצבאות באופן רטרואקטיבי, כדי לא ליצור מצב שבו חוסר ידיעה מביא לכך שמשפחות מאבדות את זכותן לקצבאות שונות. ד"ר קדמן מזכיר בעניין זה כי בשנים האחרונות צומצמה מאד הזכאות לקבלת קצבה רטרואקטיבית, ובמקרים מסוימים היא מוגבלת עד לא יותר משנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker