המפקח הולך על הראש של דני דנקנר

האם זוהי תחילת דרכו של דנקנר אל מחוץ לבנק הפועלים?

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

זה לא קרה בבנק הפועלים מעולם: המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, הורה אתמול בצעד חסר תקדים ליו"ר הבנק, דני דנקנר, להשהות את החלטתו למנות את ציון קינן למנכ"ל הבנק.

ביום רביעי בשבוע שעבר החליט המנכ"ל המכהן, צבי זיו, להתפטר - ועוד באותו יום הזדרז הבנק לדווח על מינויו של קינן במקומו. סמיכות הזמנים והפתאומיות שבהן נעשה המהלך עוררו את זעמו ואת חששו של חזקיהו.

חזקיהו מוטרד מאוד מהנעשה בבנק הפועלים ומהליכי קבלת ההחלטות הקפריזיים. הוא חש שמדובר בהחלטות נמהרות שמתקבלות ללא שיקול דעת ובדיקה מעמיקה, אלא כשליפה מהמותן. בנק הפועלים אינו יכול להתנהל בשליפות מהמותן, בטח לא בתקופה כה קריטית לכלכלה ולבנק. לכן נקט חזקיהו אתמול צעד חריג וחסר תקדים וביקש להשהות את מינויו של קינן עד בדיקת הפרשה.

המעורבות של חזקיהו בעסקי הבנק גדלה דרמטית בשנה האחרונה. הוא כבר הציל את הבנק מהפסדים של כמיליארד דולר כשאילץ אותו למכור את תיק ההשקעות בארה"ב בהפסד וכשאסר על הבנק לרכוש בנקים ברוסיה ובאוקראינה.

חזקיהו סבור שאיכות קבלת ההחלטות בבנק הפועלים נמוכה מדי, ויש לו גם הערכה שאיכות המחליטים בבנק נמוכה. הטענות העיקריות שלו הן כלפי היו"ר דנקנר ובעלת השליטה אריסון. מדנקנר הוא מצפה שיערב את הדירקטורים בבנק הרבה יותר בתהליכי קבלת ההחלטות, ומנגד יתערב בניהול השוטף של ההנהלה הרבה פחות. העדויות שמגיעות אליו מהבנק ומחוצה לו הן על מעורבות גבוהה מדי של דנקנר בהחלטות עסקיות שנמצאות בתחום קבלת ההחלטות של המנכ"ל וההנהלה.

חזקיהו מברר עתה את נסיבות פרישתו של זיו, ומהמידע שכבר קיבל החליט שיש להשהות את מינויו של קינן. חזקיהו אינו מנסה למנוע את מינויו של קינן למנכ"ל. מבחינתו מדובר במעורבות מסוכנת, שתגדיל את האחריות הכבדה המוטלת עליו ממילא - ואין לו עניין בכך.

חזקיהו מכוון גבוה יותר - ליו"ר דני דנקנר, שבו הוא רואה את האחראי העיקרי על הנעשה בבנק לאור הנסיבות שבהן זיו התפטר. המהלך להשהיית מינויו של קינן הוא כרטיס צהוב לדנקנר, וסביר להניח שיחליש את מעמדו של דנקנר אצל בעלת השליטה אריסון. האם זוהי תחילת דרכו של דנקנר אל מחוץ לבנק הפועלים? מעתה זה תלוי בשני אנשים במידה שווה: בחזקיהו ובאריסון. אם הבנק ימשיך להתנהל כך, חזקיהו יהיה המחליט הבלעדי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker