המדינה לדניה סיבוס: תקנו את מעקות הבטיחות בכביש 431 בתוך 48 שעות

אם החברה לא תתקנם - תעשה זאת מעצ במקומה, ותחייב אותה בתשלום; דניה סיבוס סירבה להפקיד ערבות לביצוע התיקונים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> חברת דניה סיבוס קיבלה אמש אולטימטום בן 48 שעות כדי להגיע להסדר שיאפשר את תיקון מעקות הבטיחות לאורך כביש 431. זאת לפני שתיכנס החברה הלאומית לדרכים (מעצ החדשה) לנעליה ותבצע את התיקונים הנדרשים בעצמה, תוך חיובה של דניה סיבוס בעלותם. בדיון שהתקיים בלשכת שר התחבורה, שאול מופז, עוד לא הוחלט לעצור את כספי התמלוגים לחברה בגין הפעלת הכביש.

בסוף השבוע חויבה דניה להציג אישור מטעם יצרן מעקות הבטיחות לפיו המעקות עומדים בדרישות היצרן, אחרת תתבקש החברה הבת להחליף את המעקות. בנוסף היא התבקשה להפקיד ערבות בנקאית של 7 מיליון שקל. במכתב שנשלח על ידי עו"ד יוסי אשכנזי, ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות', דחתה דניה את הדרישה, וציינה כי אין כל פגם במעקות הכביש ומקור הטענות בסכסוך עסקי עם היצרן. בתגובה, ענתה המדינה באמצעות עו"ד יוסי לוי, ממשרד לוי, מי-דן ושות', כי היעדר אישור יצרן להתקנת המעקות מבטל את הצורך בהוכחת ליקויים, וכי "רגישותה של מעצ לבטיחות בדרכים, כפי הנראה, גדולה מרגישותה של דניה סיבוס".

בשבוע שעבר חייבה המדינה את דניה סיבוס להתקין מחדש אלפי רכיבים במעקות הבטיחות בכביש 431, כתנאי להעברת הכספים בגין תפעול הכביש. זאת בעקבות חשד לליקויים בהתקנת המעקות, שלא אושרו על ידי היצרן ולא הותקנו על ידי מתקינים מורשים.

לפני כשבועיים נחשף ב-TheMarker כי מעצ המליצה למדינה לעצור מיידית את מענק ההקמה לזכיינית דניה סיבוס, בסך 180 מיליון שקל, ולבחון מחדש את העברת התשלום החודשי השוטף בסך כ-11 מיליון שקל בגין תפעול הכביש. זאת בעקבות חשד כי הסתירה מהמדינה טענות לליקויי בטיחות קשים במעקות, ובתקופת ההקמה של הכביש מסרה למדינה דיווחים שקריים לכאורה.

כביש הרוחב 431 נפתח לתנועה ב-4 בפברואר לכל אורכו - מפאתי ראשון לציון עד לכביש 1 (מחלף ענבה), ומשם למודיעין. בחלוף יממה בלבד עתרה בדחיפות חברת טרפיטק טכנולוגיות, זכיינית יצרנית הפלדה האיטלקית מרצ'גליה בישראל והמתקינה הרשמית של מוצריה, לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים וביקשה להוציא צו סגירה מיידי לכביש.

טרפיטק טענה כי הכביש נפתח תוך ליקויים בטיחותיים קשים המעמידים, לכאורה, את הנוסעים בו בסכנת חיים. לטענת החברה, חלק נכבד ממעקות הבטיחות בכביש אינם מאושרים על ידי היצרן והתקנתם נעשתה על ידי מתקינים לא מורשים, לאחר שדניה סיבוס העסיקה קבלני משנה אחרים להשלמת העבודות. החברה טענה כי ליקויים חמורים במעקות הכביש לא תוקנו והכביש נפתח ב"מחטף", תוך הסתרה, לכאורה, של מועד הפתיחה מפניה, "עיגול פינות" ו"זלזול בחיי אדם", כדי לקבל לידיה את מענק ההקמה.

בדניה סיבוס הכחישו את הדברים וציינו כי מדובר בניסיון "סחיטה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker