"הכנסות ICQ לא מגיעות מארה"ב ולא דרך AOL"

לאחר חמש שנים כמנכ"ל ICQ עוזב אורי גילים את תפקידו. בראיון פרישה הוא מסביר למה הוא לא חושש מהמיתון, מתאר את ההובלה של MSN בתחום כפער היסטורי וצופה ל-ICQ גידול של 10% ב-2009

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> שנה וקצת אחרי שמונה לעמוד בראש חטיבת המסרים המיידיים של ענקית האינטרנט האמריקאית AOL, שכוללת את AIM ו-ICQ, אורי גילים עוזב את תפקידו, שיפוצל בין ארבעה אנשים. לתפקיד מנהל ICQ בישראל מונה אליאב משה, סמנכ"ל הכספים בחברה.

"הוא אחד האנשים המרשימים", מפרגן גילים למשה בראיון פרישה ל-TheMarker. "מנהל מנוסה ואיש עסקים מנוסה. אני משוכנע שהוא מתאים כרגע להוביל את החברה". גילים, שנכנס לתפקיד מנהל ICQ ב-2003 לאחר שבילה 11 שנים בארה"ב בתפקידים שונים, בין היתר בג'נרל אלקטריק ובגילת לוויינים, מדבר על מיצוי והודף כל רמיזה לכך שחילוקי דעות או סכסוכים הביאו לפרישתו. "לא חל שום שינוי מהותי", הוא אומר. "אני מנהל קהילה ועסקים של 38 מיליון משתמשים, וסכום כסף ששמור בסוד. הקבוצה גדלה מאוד, ורוב המאמץ שהשקעתי היה באיחוד הפלטפורמות הטכניות של ICQ ו-AIM. אני מרגיש מיצוי ובאמת הגיע הזמן להמשיך". ככה פתאום, באמצע המיתון?

"כן. אני מאמין שבוודאי אמצא משרה בכירה במקום אחר. אני לא ממהר ולא מתחרה על התפקידים בחברות קטנות. גם בזמן המיתון חברות שנמצאות בקשיים בוודאי יהנו מהשירותים שלי יותר. מבחינה מתמטית, אין פה איבוד של הזדמנויות. נכון שהתחרות תהיה גדולה יותר, אבל אני לא מודאג".

בילית בארה"ב 11 שנה. פניך מועדות לשם?

"אני את הקדנציה שלי בחו"ל סיימתי. הבן שלי עומד להתגייס, זה שאחריו יתגייס עוד שנתיים וחצי ולנסוע לחו"ל זו לא אופציה".

אתה שואף להמשיך בתחום האינטרנט?

"רוב הקריירה שלי לא היתה באינטרנט, ואין הרבה חברות אינטרנט בישראל בגודל של ICQ, אז זו בעיה. אם אני ארצה להישאר בחברה באותו סדר גודל, יכול להיות שאצטרך לצאת מתחום האינטרנט".

מאבדת גולשים

במהלך השנים ICQ, תוכנת המסרים המיידיים שפותחה בישראל על ידי מיראביליס ונמכרה ל-AOL ב-98' עבור 407 מיליון דולר, מצאה את עצמה מאבדת גולשים לטובת המתחרות הרבות, בהן MSN מסנג'ר ויאהו מסנג'ר. כיום, על-פי חברת המחקר קומסקור, ל-ICQ יש כ-38 מיליון משמשים בעולם, ויחד עם AIM יש לה כ-65 מיליון משתמשים בעולם, לעומת 273 מיליון למסנג'ר של MSN וכ-118 מיליון למסנג'ר של יאהו.

על-פי קומסקור, ICQ מובילה בישראל בפער קטן על MSN מסנג'ר - 1.595 מיליון משתמשים לעומת 1.581 מיליון בהתאמה. המסנג'ר של יאהו נותר הרחק מאחור, עם כ-60 אלף משתמשים. לדברי גילים, "הפער בין ICQ למסנג'ר הוא היסטורי. מסנג'ר מופץ על ידי חלונות, שזה באמת אמצעי ההפצה הטוב ביותר, וגם באמצעות פורטל MSN שנמצא ברוב הטריטוריות בעולם. ל-ICQ לא היו האמצעים האלה, לא היתה לה הפצה מקומית, ולכן היא יצרה שותפויות אסטרטגיות מקומיות. למרות ההפצה של MSN מסנג'ר, ICQ היתה ונשארה שחקן משמעותי בתחום המסרים המיידיים, בזכות המוצר החדשני. כל מה שאת רואה בעולם המסרים המיידיים היה קיים קודם ב-ICQ".

מה היקף ההכנסות של ICQ בישראל?

"הכנסות נמוכות יחסית, אבל ההכנסות שמנוהלת מישראל הן מכל העולם. הן לא מבוטלות, והן גם לא פומביות. היה נחמד אם הייתי יכול להגיד אותן. אני יכול להגיד שהן עולות בהיסטריה, יש גידול של 50% בהכנסות לפחות מאז השנה הקודמת".

ב-2001 רשמה ICQ הכנסות של כ-150 מיליון דולר. על פי הערכות, מאז ירדו הכנסותיה עד לרמה של פחות מ-20 מיליון דולר בשנה האחרונה. "אני לא יכול להגיב על המספרים", אומר גילים. לדבריו, "אלה מספרים שמדברים על תקופה בה AOL מכרה את שטחי הפרסום של ICQ בארה"ב. מ-2003 AOL לא מוכרת את שטחי פרסום של ICQ, והם מנוהלים מישראל. מאז ICQ יצרה לעצמה ערוצי מכירות אחרים, שהעלו את ההכנסות בסדרי גודל. כל ההכנסות של ICQ מגיעות כיום מטריטוריות אחרות, לא מאה"ב ולא דרך AOL, והכול דרך האנשים שעובדים בישראל. הנתון לגבי ההכנסות הנוכחיות פשוט לא נכון".

למה AOL הפסיקה למכור את שטחי הפרסום של ICQ?

"כי מספר המשתמשים בארה"ב היה זניח, ול-AOL לא היתה יכולת למכור פרסום מחוץ לארה"ב".

כשאתה מדבר על רווחיות, אתה מדבר על ישראל או על חו"ל?

"אין ישראל וחו"ל. ICQ היא רק בישראל. כל ההכנסות של ICQ מיוצרות על ידי ערוצי מכירה שפותחו על ידי הצוות הישראלי, ורמת הרווחיות הגבוהה של ICQ היא תוצאה של ההצלחות העסקיות שלה".

איזו מדינה הכי מכניסה?

"גרמניה".

לפני שנה דיברת רבות על עתיד של חיבור עם הטלוויזיה. איפה זה עומד?

"יש לנו שיתוף פעולה עם חברת המדיה הגרמנית פרוזיבן, שיש לה ארבעה ערוצים ואנחנו מחוברים לשלושה ערוצים מתוכם, ושם יש התקדמות. זה הולך מצוין ומערכת היחסים מוצלחת ורווחית. אמרנו שנגיע לממיר, כמו ב-HOT, ובזה התקדמנו פחות משקיווינו".

איך המשבר תופס את ICQ?

"ICQ תמשיך להיות רווחית בשנה הבאה. רמת הרווחיות שלנו כל כך גבוהה, שגם מיתון לא יפגע בה. הרבעון הרביעי של 2008 קשה יותר מהרבעונים הקודמים, ואנחנו מצפים שיהיה קשה גם ברבעונים הראשון והשני של 2009, אבל אומרים לנו שבשלישי וברביעי המצב ישתפר. אני יכול לומר לך שבזמן שחברות אחרות מקוות לא לקטון, ICQ מתכננת לגדול ביותר מ-10% בהכנסות".

באמצעות איזה מנוע צמיחה? סלולר?

"לא רק, אבל גם. בתחום ההכנסות המסורתי ICQ תמשיך לגדול. בגרסה האחרונה הדגשנו את הקשר בין ICQ להודעות SMS בחינם, אבל אני מזכיר שההכנסות מסלולר הן לא רק מ-SMS, ואנחנו נגדל בכל התחומים, כמו במסרים מיידיים בסלולר ופרסום בווידיאו".

לפני שנה אמרת שווידיאו במסרים מיידיים זה כמו מכון כושר במלון - לא תמיד משתמשים בו, אבל תמיד מוודאים שיש כזה.

"לא שיניתי את דעתי. כשדיברתי על פרסום בווידיאו לא התכוונתי למסרים המיידיים, אלא לתוכני וידיאו ול-icq.tv, שברוסיה למשל התרומם יפה מאוד".

פיטרתם עובדים?

"לא".

מסנג'ר או רשת חברתית?

רוב הכנסות ICQ נובעות מפרסום, וחלק קטן יותר מהתקשרות עם רשתות סלולריות. בין היתר, מדובר בשליחת הודעות SMS חינם באמצעות התוכנה, כאשר ההכנסה מההודעות החוזרות מתחלקת בין המפעילה הסלולרית לבין ICQ. בתחום הפרסום, פועלת ICQ באמצעות שותפים מקומיים שהיא חוברת אליהם. במקרה של ישראל, השותף המקומי של ICQ היה אתר נענע, ובמארס 2007, לאחר שנתיים של שיתוף פעולה, עברה לשתף פעולה עם וואלה.

בתחילת החודש הודיע וואלה על הארכת ההסכם עם ICQ בשנתיים נוספות. "וואלה ללא ספק השותף הכי ראוי בשוק הישראלי, ושיתוף הפעולה בינינו מגרד את הפוטנציאל שלו", אומר גילים. "דברים לא הלכו בקצב שרצינו, אבל אנחנו מרוצים מהשותפות. נמצה את האינטראקציה במישורים נוספים ממה שראינו עד עתה".

איך לדעתך ישפיע המיתון על תעשיית האינטרנט?

"אני לא מקבל את ההרגשה שאינטרנט לא באופנה. אני מבין למה אומרים את זה. אנחנו צריכים לזכור שהאינטרנט הוא כלי עם יכולות תוכן, וכרגע יש בעיית מצב רוח קלה, אבל אני לא חושב שיש בעיה. קמפיין גדול באינטרנט זה תקציב הסנדוויצ'ים של קמפיין רגיל. אני מאמין שחלק גדול מהפרסום יגיע לאינטרנט, ופחות לאופליין. אנשים ימשיכו להוציא כסף, גם אם פחות מבעבר. האפקטיוויות גדולה כל כך, שאני לא חושב שהאינטרנט ייפגע".

מיקרוסופט הולכת להפוך את המסנג'ר שלה למעין רשת-על.

"אני חושב שהחיבור בין מסנג'ר לפעילות חברתית הוא חיבור נכון, אם כי להפוך את המסנג'ר לרשת חברתית זה לא בדיוק הכיוון שהייתי הולך אליו. מסקרים שערכנו הבנו שהמשתמשים לא מצפים לזה, אבל מבחינת החיבור זה מעניין. אני לא חושב שמיקרוסופט הופכת את המסנג'ר לרשת, אלא מחברת לו פונקציות חברתיות. אני חושב שזה כיוון נכון בגדול".

זה הכיוון ש-ICQ הולכת אליו?

"ICQ ו-AIM יילכו לכיוונים דומים, אבל לא זהים".

מה אתה רואה ככישלון שלך?

"אין כישלון ברור. יש דברים שרציתי שיקרו מהר יותר וטוב יותר. אני לא יכול להצביע על משהו שקול להצלחה, שהיא מצב החברה כיום בהשוואה למצב החברה אז. לקחתי חברה עם ירידה תלולה במספר המשתמשים, וכיום אנחנו מדברים על חברה שצומחת מהר מאוד, גם במספר המשתמשים וגם בפרמטרים הפיננסיים. בסך הכל הייתי שמח להיות בטריטוריות נוספות לאלה שאני נמצא בהן עכשיו, אבל אני לא רואה בזה כישלון, משום שכשהתחלתי היו הרבה פחות. דברים שרציתי שיקרו בשנה הראשונה קרו בשנייה והיו מלחמות לשמר את החברה. שום דבר לא הלך קל, אבל הלך טוב בסופו של דבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker