ביטוח ישיר, אליהו, הכשרה ביטוח, איילון ו-AIG ישראל הפסידו יחד 221 מיליון שקל ב-2008

השנה הקשה בענף הביטוח לא פסחה על החברות הבינוניות ■ חלקן נדרשו להשלמות הון עצמי, חלקן נפגעו מהפעילות בחו"ל וקרנות ההון של כולן צברו הפסדים ■ ב-2008 נפגעו החברות גם מהרפורמה בביטוחי רכב חובה, שהובילה להורדת תעריפים ולשחיקה של שולי הרווח בתחום

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

>> 2008 היתה שנה איומה בענף הביטוח. החברות הגדולות בענף הפסידו מאות מיליוני שקלים, וגם חברות הביטוח הקטנות והבינוניות התמודדו עם קשיים רבים. AIG, ביטוח ישיר, אליהו, הכשרה ביטוח ואיילון מציגות הפסד כולל של 221 מיליון שקל, כאשר רק אליהו ו-AIG רושמות רווח בשורה התחתונה של דו"ח הרווח וההפסד.

ואולם אלה אינם כל ההפסדים של כל החברות האלה, מכיוון שחלק מההפסדים נזקפים לקרנות הון ולא מופיעים בדו"ח הרווח והפסד. חישוב הכולל גם את הפסדי הקרנות מגדיל ביותר מפי שלושה את הפסדן המשותף ב-2008 - ל-691 מיליון שקל. חברות הביטוח הקטנות והבינוניות בישראל עוסקות בעיקר בביטוח כללי - רכב, דירה וביטוחים מסחריים - אך לחלקן יש גם תיקים קטנים של ביטוח חיים (אליהו, איילון, הכשרה ביטוח). הביטוח הכללי מושפע מהירידות בשוק ההון, אם כי פחות מביטוחי החיים.

לא רק המשבר פגע קשות בתוצאות החברות הביטוח, ב-2008 נפגעו החברות גם מהרפורמה בביטוחי רכב חובה, שהובילה להורדת תעריפים ולשחיקה של שולי הרווח בתחום. הרפורמה בוצעה בתחילת 2004, ולפיה, בשל מדיניות חשבונאית שנועדה להשאיר עודפים לתביעות אפשריות, החברות מציגות את הרווחים בתחום זה באיחור של שלוש שנים, כלומר כעת הציגו החברות את רווחי 2005.

שתי חברות הביטוח היחידות שעוד לא הרגישו את מלוא השפעת הרפורמה היו אליהו ו-AIG, שהמדיניות החשבונאית שלהן שונה, והן מציגות את הרווחים לאחר חמש שנים. לפיכך הן דיווחו על רווחי השנה שקדמה לרפורמה, וייתכן שזו אחת הסיבות ששתיהן הציגו רווח גם ב-2008 (סיבה נוספת לכך היא ששתיהן אינן ממונפות ואין להן כמעט הוצאות מימון).

בנוסף, ההפסדים בתיקי הנוסטרו העמידו בפני החברות אתגר: לבצע השלמות הון, במטרה לעמוד בדרישת המפקח על הביטוח להציג הון מינימלי. ישיר אי.די.אי, הכשרה ביטוח ואיילון נדרשו למהלך כזה ב-2008.

מאמצי הרגעה ב-AIG ישראל

ב-2008 מציגה AIG ישראל רווח של 33 מיליון שקל שנזקף לרווח והפסד, בנוסף לרווח של מיליון שקל שנזקף לקרנות הון. החברה לא נאלצה להתמודד עם בעיות בהון עצמי מינימלי, ואף חילקה דיווידנד של 40 מיליון שקל לבעלי המניות שלה.

עם זאת, החברה עברה טלטלה כאשר החברה האם, AIG העולמית, התמוטטה בספטמבר והולאמה על ידי הממשל האמריקאי. התמוטטות החברה האם הובילה את המפקח על הביטוח לבדוק את יציבות AIG ישראל, בעיקר בשל החשש מחשיפתה לקבוצת AIG דרך ביטוחי המשנה. בנוסף, החברה נדרשה למאמצי הסברה והרגעה כלפי לקוחות וספקים שחששו ליציבותה. AIG ישראל הציגה ב-2008 צמיחה של 7.5% בפרמיות בביטוח כללי לעומת 2007, ורווח של 58 מיליון שקל בתחום זה.

ביטוח ישיר כבר לא בחו"ל

ביטוח ישיר, חברת הביטוח של משפחת שניידמן, הסובלת כמו כל החברות האחרות מהקשיים בשוק, ספגה פגיעה נוספת עקב מצב הקבוצה שלה, צור שמיר. הקבוצה נקלעה לקשיים תזרימיים בתחילת 2009, והצורך לפרוע אג"ח בהיקפים גדולים בקיץ 2009, הביא את ביטוח ישיר למכור את פעילות הביטוח שלה בחו"ל - בפולין, ברוסיה ובצ'כיה - בתחילת 2009.

ביטוח ישיר מציגה הפסדים גדולים בסך 205 מיליון שקל ב-2008, שנזקפו לדו"ח הרווח וההפסד, בנוסף להפסד של 10 מיליון שקל שנזקף לקרנות ההון. ההפסדים נובעים בעיקר מפעילות הביטוח בחו"ל, אך גם ממגזר הפיננסים ומתחום האשראי הצרכני.

עם זאת, ב-2008 העלתה ביטוח ישיר דיווידנד לחברה האם בהיקף של 60 מיליון שקל. בסוף 2008 קיבלה החברה הלוואה של 74 מיליון שקל מבנק לאומי, שתוחזר באמצעות התמורה ממכירת הפעילות בחו"ל. חברת הביטוח הישראלית מקבוצת ביטוח ישיר, ישיר אי.די.אי, סיימה את 2008 בהפסד של 20 מיליון שקל: 10 מיליון שקל בדו"ח הרווח והפסד ועוד 10 מיליון שקל הפסד שנזקף לקרן ההון.

מכירת פעילות הביטוח בחו"ל הרגיעה מעט את המשקיעים בקבוצה, ומניית ביטוח ישיר עלתה מתחילת השנה ב-96%. מניית ישיר אי.די.אי הוסיפה מתחילת השנה 110%. עם זאת, בעלי החוב של ישיר אי.די.אי אינם רגועים לגמרי, והאג"ח שלה נסחרת בתשואה לפדיון של 16.7% - תשואה גבוהה לאג"ח של חברת ביטוח.

אליהו נפלה עם לאומי

חברת הביטוח אליהו, של איש העסקים שלמה אליהו, סיימה את 2008 עם רווח של 54 מיליון שקל, שנזקף לדו"ח הרווח והפסד. ואולם מכיוון שחלק מאחזקותיו של שלמה אליהו במניות בנק לאומי מוחזקות באמצעות חברת הביטוח, הירידות במניית לאומי הובילו את אליהו לרשום הפסדים של 374 מיליון שקל בקרן ההון, וחברת הביטוח סיימה את השנה עם הפסד של 320 מיליון שקל.

עם זאת, ההפסדים לא פוגעים ביציבותה של החברה, שלא נזקקה להשלמות הון ב-2008. לאליהו עודף הון ניכר של 666 מיליון שקל יותר מהדרישות של המפקח על הביטוח. בתחום הביטוח הכללי סיימה אליהו את השנה ברווח של 66 מיליון שקל, שנבע בעיקר מתחום ביטוח החובה לרכב. ואולם בהיקף הפרמיות שגבתה בתחום הביטוח הכללי חל קיטון של 7% לעומת 2007. בתחום ביטוחי החיים הפסידה אליהו 12 מיליון שקל ב-2008.

המשקיעים של הכשרה ביטוח לא רגועים

הכשרה ביטוח, בבעלות איש העסקים אלי אלעזרא, היתה מחברות הביטוח שספגו את המשבר הכלכלי במלוא עוצמתו, וגם ב-2009 נכונו לה אתגרים לא פשוטים. החברה עמדה ב-2008 תחת שני לחצים גדולים: גיוס כסף לתשלום אג"ח והלוואה בנקאית בתחילת 2009 ועמידה בדרישות ההון המינימלי.

גיוס הכסף לתשלום האג"ח הכניס את הכשרה, חברה בקבוצת אלעזרא, לסדרת עסקות של בעלי עניין בין החברות בקבוצה, שחלקן יצא אל הפועל, וחלקן לא. בסופו של דבר הגיעה החברה להסדר עם מחזיקי האג"ח לפריסת התשלום בתמורה להעלאת הריבית, ובנוסף קיבלה הלוואת בעלים מאלעזרא אחזקות. במטרה לעמוד בדרישות ההון המינימלי, הוציאה החברה חלק מפעילות הביטוח שלה למבטח חיצוני וסגרה את פעילויות הפנסיה והגמל.

ב-2009 צריכה הכשרה לפרוע הלוואות ואג"ח בהיקף של 65 מיליון שקל, והיא מציינת כי המימון לכך יהיה מהלוואת בעלים, הלוואות בנקאיות ודיווידנד שתעלה חברת הביטוח. עם זאת, באחרונה אסר המפקח על הביטוח לחלק דיווידנדים מחברות ביטוח.

המשקיעים אינם רגועים לגבי יכולתה של הכשרה לעמוד בהתחייבויותיה, והאג"ח שלה נסחרת בתשואה לפדיון של 47.8%.

החברה סיימה את 2008 בהפסד כולל של 92 מיליון שקל. 60 מיליון שקל מתוך הסכום הזה נזקפים לדו"ח הרווח והפסד, והיתר - לקרן ההון. מקורם של חלק ניכר מההפסדים הוא בתחום הביטוח הכללי (בעיקר בביטוח החובה לרכב) ובהוצאות מימון שמכבידות על החברה. בנוסף, להכשרה יש הון חוזר שלילי בהיקף של 58 מיליון שקל.

איילון: פריזמה לא גרה כאן יותר

איילון, שבבעלות משפחת רחמני, סיימה את 2008 בהפסד של 98 מיליון שקל: 43 מיליון שקל נזקפים לדו"ח הרווח והפסד והיתר לקרנות ההון. החברה גבתה פרמיות של 1.2 מיליארד שקל בתחום הביטוח הכללי, והיא מציגה הפסדים בתחום זה. ההפסד הוא בעיקר בגין ענפי החבויות, כמו ביטוח אחריות צד ג', וכן בגין ענפי הרכב. תחום החיסכון ארוך הטווח העניק לאיילון רווח של 25 מיליון שקל, כולו מתחום ביטוחי החיים. בתחום הגמל והפנסיה רשמה איילון הפסדים.

ב-2008 נאלצה איילון להתמודד גם עם עמידה בדרישות הון עצמי מינימלי, לאחר שהפסדיה גרמו לצורך בהשלמות הון. לחברת הביטוח הוזרם מזומן מחברת האחזקות, הונפקו כתבי התחייבויות נדחים והועברו נכסי מקרקעין - חניון בירושלים וחלק ממשרדי בית איילון - לחברת הביטוח תמורת הקצאת מניות.

בקרוב תצטרך איילון לחפש שוכר לחלק מבניין המשרדים המפואר שלה, מכיוון ששוכר גדול בבניין היה בית ההשקעות פריזמה, שהתפרק. פריזמה שילם את דמי השכירות בגין 2009, אך פירסם מודעה להשכרת חלק מהמשרדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker