לדיינים מותר מה שאסור לאחרים

פרשת הרב מצגר

משה גורלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משה גורלי

>> המדינה משלמת את שכר הדירה של הרב הראשי יונה מצגר. למרות זאת, נהג הרב ללון מדי פעם במלונות פאר שגם עליהם שילמה המדינה.

ואיך הידרדרנו לכך? מזוז העביר את התפוח הלוהט לוועדה למינוי דיינים (המקבילה לוועדה לבחירת שופטים), שבסמכותה להדיח את מצגר. הוועדה קבעה שהרב כשיר להמשיך בכהונתו. עמותת אומ"ץ עתרה לבג"ץ. בג"ץ, כמו מזוז, הסתפק ב"דו"ח ציבורי", בביקורת צינית, בפובליציסטיקה סרקסטית, אבל דחה את העתירה. "חלק מההסברים שנמסרו מפיו של הרב ובשמו נראים בעיני תמוהים ואף מופרכים", כתב השופט אדמונד לוי, שהוסיף כי גרסתו "מתקשה הייתה לצלוח את מבחנה של חקירה נגדית".

ולמרות זאת, לא התערב בג"ץ בהחלטת הוועדה, שגם אותה כיבד לוי בשבט לשונו. "הוועדה", כתב, "סברה כי לפי אמות המידה הראויות בעיניה לדיין, לא נפל פגם חמור במעשיו של מצגר". וסיכם השופט בהלעגה מרירה: "הוועדה סברה כי דבר אינו מונע ממצגר לשפוט אחרים, ללמדם מוסר ונורמות התנהגות ראויות, ולצפות כי הכרעותיו יזכו לאמונם של המתדיינים ולאמון הציבור בכלל".

המשפט הישראלי עתיר מסורת ותקדימים ראויים שבהם הורחקו בכירים מהשירות הציבורי גם בלי שהואשמו או הורשעו. לעזר ויצמן ויתרו על כתב אישום תמורת ויתור מקביל על כס הנשיאות. יוסי גינוסר קיבל אמנם חנינה, ובכל זאת בג"ץ פסל אותו מלכהן כמנכ"ל משרד השיכון. השופטת הילה כהן הודחה משיפוט בידי הוועדה לבחירת שופטים, למרות שזוכתה בדין המשמעתי. המשותף לכל אלה הוא ההפרדה בין התחום הפלילי למינהלי-ציבורי. הפרדה שאיפשרה להיפרד מנטולי הבושה שדבקים בכיסא וגם בטענה שממנו תשחרר רק ההרשעה הפלילית.

מי שתובע את אמון הציבור - והשופטים תובעים אותו השכם והערב - חייב להיות נקי גם מלכלוך שאינו פלילי. מעשיו של מצגר, לפי מזוז ובג"ץ, משקפים חמדנות, ניצול, הטלת אחריות על עוזרים, חיוב המדינה בכפל תשלום וקבלת הנחות עבור בני משפחה. מצגר זכה גם להנחה ממזוז, שהחליט כי לא חצה את הרף הפלילי, אבל חצה בהרבה את הסף הראוי לשופט. ובכל זאת נמנעו בעלי הסמכות מלהפעילה. היועץ אפילו נמנע מלהעמיד את הרב לדין משמעתי. הוועדה למינוי דיינים נמנעה מלהדיחו. בג"ץ דחה את העתירה כנגד החלטתה זו. לכולם היו נימוקים משפטיים טובים, אבל התוצאה הרת אסון: ניתנה כאן גושפנקא משפטית לחוסר תקינות שיפוטית.

הכותב הוא מנהל המחלקה לתקשורת משפטית בארד תקשורת

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker