השופטים נאבקים על שמם הטוב - גם בחיפושים בגוגל

מנהל בתי המשפט משה גל פנה ליועץ המשפטי ולפרקליט המדינה בבקשה לנקוט אמצעים נגד השתלחויות נגד שופטים באתרי אינטרנט

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

>> הנהלת בתי המשפט החליטה לצאת למאבק על שמם הטוב של שופטיה. המאבק, שאותו מוביל באחרונה מנהל בתי המשפט, השופט משה גל, כולל לא רק נקיטה בהליכים משפטיים בבית משפט ומעקב אחר הפרסומים על שופטים בעיתונות הכתובה, אלא גם הרחבה של האכיפה על הפרסומים הנעשים באתרי האינטרנט.

הפנייה נעשתה בעקבות פרסום ביולי 2008 באתר "נקיים" אודות השופטת יעל בלכר מבית משפט השלום בראשון לציון. הפרסום עסק בפסק דין שניתן על ידה במסגרתו קיבלה באופן חלקי תביעה על פי חוק איסור לשון הרע וחייבה את הנתבע בפיצוי בסך 15 אלף שקל ובשכר טרחה בסך 5,000 שקל. בפרסום, שמטבע הדברים אינו מסגיר את העומד מאחוריו, מואשמת השופטת בשחיתות ובקבלת כספים "מתחת לשולחן".

גל הביא את הפרסום באתר לידיעתו של מזוז, וכתב לו: "אנו סבורים שהגיע העת לנקוט בפעולה כלפי פרסומים מעין אלה באינטרנט. נראה שיש ליתן את הדעת למידת הפגיעה בערוץ תקשורת זה, שאינו בגדר פרסום חד פעמי כמו העיתונות הכתובה או התקשורת האלקטרונית. מאמר כזה יכול להישאר חשוף לעיני הציבור חודשים". נראה כי בהנהלת בתי המשפט הבינו כי הזירה האינטרנטית חשובה במאבק להשבת אמון הציבור במערכת המשפט, בפרט בתקופה בה אמון הציבור במערכת הולך ומתדרדר.

המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, הודיע לגל לפני כשלושה שבועות כי היועמ"ש החליט כי יש לפתוח בחקירה פלילית בגין הפרסום באתר בחשד לביצוע עבירה של זילות בית המשפט.

"אנו סבורים כי תוכן הפרסום מקים חשד ממשי לביצוע העבירה, וכי הוא כולל התבטאויות חוזרות וחמורות, המצדיקות ניהול הליך פלילי, על אף מדיניותנו המצמצמת בדרך כלל, בכל הנוגע לעבירות המשיקות לחופש הביטוי".

תוצאות חיפוש בעייתיות

גל לא מסתפק בחזית הפלילית. הוא פנה לגוגל ישראל בבקשה כי תדאג לכך שאתרים המשמיצים את מערכת המשפט לא יעלו בראש הרשימה בעת שמבוצע חיפוש בגוגל לגבי שופטים. הבקשה, אגב, לא נועדה להסיר לחלוטין את הקישורים אלא להוריד את הבולטות שלהם. הפרסום המשמיץ אודות בלכר, אגב, עדיין עולה כאתר השני ברשימת האתרים, בהקשת שמה של השופטת בגוגל.

ככל הנראה, לגוגל אין שליטה על האופן שבו אתרים מקדמים את עצמם.

בלכר היא לא המטרה הירידה לפרסום משמיץ המופיע בחיפוש ב"גוגל". כך לדוגמה, החיפוש בגוגל אחר המלים "השופטת ורדה אלשיך" מעלה במקום הראשון, שוב באתר נקיים, כותרת המאשימה את אלשיך כי הסדירה שכר טרחה גבוה למקורב.

ככל הידוע אין לטענות נגד בלכר ואלשיך כל בסיס.

ולא רק פרסומים עובדתיים. שמה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שגורר אחריו מאות תוצאות חיפוש, מעלה במקום ה-15 ברשימת האתרים, פרסום ב"בלוג של אריק", מספטמבר האחרון, המאשים את ביניש בהתנהגות "אנרכיסטית" ובהאשמות קשות נוספות בעיס לעמדותיה בוועדה למינוי שופטים.

שמה של השופטת עדנה בקנשטיין, הנשיאה הפורשת של בית משפט השלום בתל אביב, מעלה בחיפוש בגוגל במקום החמישי את אתר "קימקא" , שבו פרסום שכותרתו: "על הצימאון לדם של השופטת עדנה בקנשטיין".

חיפוש תחת "השופט עודד מודריק" מעלה במקום החמישי שוב את אתר קימקא, בו פורסם טור בשם "סמרטוט אדום" שכותרתו "השופט מודריק רוצה להגיע לעליון". הטור עוסק בפסק דין בו גזר מודריק על אדם שהורשע בהריגה שנת מאסר אחת, ונכתב בו: "השופט מודריק ופסק דינו מבטאים גזענות בוטה... זהו פסק דין של שלהי רפובליקת ויימאר הישראלית ... לבושתנו השופט הזה מוזכר כמועמד לבית המשפט העליון". ואלה הן רק דוגמאות מייצגות.

תגובת גוגל לפנייתו של גל טרם התקבלה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום