איך לחסוך בחשבון הארנונה

קחו טיפ

עדי מוסקוביץ

>> בשעת משבר כלכלי אנחנו מנסים לחסוך כמעט בכל דבר. תחום אחד שבו ניתן לצמצם את ההוצאות מבלי לפגוע ברמת החיים הוא חשבון הארנונה. לא רבים מודעים לכך, אך יש דרכים לא מעטות כדי להקטין ולחסוך התשלום הארנונה.

* שיפוץ הדירה עשוי לזכות בפטור. אם בחרתם לשפץ את הדירה ולא לרכוש חדשה, מגיע לכם פטור מתשלום ארנונה למשך תקופת השיפוץ, ובלבד כי יידעתם את הרשות מהיום הראשון שבו השיפוץ התחיל. ואולם לא פעם טוענות הרשויות שלל טענות כדי לשלול את זכאות המשפצים, אך בתי המשפט נוטים לזכות בפטור.

* העירייה שינתה על דעת עצמה את שיטת החיוב? זה לא חוקי. לרשות המקומית אסור לשנות את שיטת החיוב באופן עצמאי, אלא כאשר מדובר בהתאמת החיוב ללשון מפורשת של צו הארנונה של הרשות המקומית.

* רשימת זכאים לפטור. כניסה לאתר של משרד הפנים יכולה לחסוך לכם כסף רב אם אתם נכללים תחת הקטגוריה של זכאים לפטור או להנחה בארנונה. בין הזכאים נכללים אמהות ואבות חד-הוריים, חיילים בשירות סדיר, בנות בשירות לאומי, בעלי נכויות ומוגבלויות, אזרחים ותיקים, זכאים להבטחת הכנסה ולקצבאות ביטוח לאומי, נכי צה"ל, עיוורים ועולים חדשים. יש לזכור כי אין מדובר בפטור מלא, אלא בהנחה שניתנת עד לשטח מסוים של הדירה.

* שלמו מראש. תשלום חשבון הארנונה מראש עשוי להביא להנחה מסוימת בארנונה, אך לא תמיד זה כדאי ותלוי ביתר ההתחייבויות הכספיות שלכם.

* חיוב הארנונה נעשה בהתאם לחלוקה לאזורים. ייתכן ונפלה טעות ומחייבים אתכם בהתאם לתעריף גבוה מזה שאתם צריכים לשלם בהתאם למיקום הנכס, בעיקר כאשר מדובר בגבול שבין שני אזורי מס.

* אל תאחרו בתשלום הארנונה. הריבית שמתווספת היא בשיעור של כ-0.75% בחודש, שמצטברת מידי חודש בהתאם לגובה החוב ומגיעה בחישוב שנתי ליותר מ-9%.

* בדקו את שיטת המדידה של הדירות בצו הארנונה של העירייה. ייתכן וצו הארנונה שחל על מקום מגוריכם אינו מכליל שטחים מסוימים כגון שטחים משותפים, מרפסות, חניות ממדי"ם וקירות פנימיים וחיצוניים, שבגינם חויבתם. אם יש פער משמעותי - כדאי לשקול להגיש השגה מאחר והחיוב עשוי גם לגדול.

הכותב הוא עורך דין ממשרד פלג כהן דויטש מוסקוביץ, המתמחה בחיובי רשויות, ארנונה והיטלים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker