אלטשולר שחם ממשיכים בהתרחבות: במו"מ על שותפות בבית ההשקעות עם שירז

תמורת המניות תזרים שירז השקעות 60 מיליון שקל שישמשו לרכישות נוספות בתחום ניהול נכסי הציבור

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

הצעדים שביצעו רן שחם וגילעד אלטשולר, מנכ"לים משותפים בבית ההשקעות אלטשולר שחם, מסמנים את היעד של השניים: צמיחה. אחרי שרכשו את קרנות הנאמנות של פרפקט ומיזגו את פעילות הגמל והפנסיה הם תרים אחרי הנכס הבא. כדי לנצל את ההזדמניות שנוצרו בשוק היום, מקיימים השניים מגעים להכנסת שותף לבית ההשקעות שיזרים כסף בו ישתמשו לרכישה. בתקופה האחרונה נבחנו מספר גופים לשיתוף פעולה שכזה. מגעים מתקדמים יחסית מסתמנים מול שירז השקעות המנוהלת על ידי נדב דותן וניר ליבנצסקי. לפי המתווה הנבחן תזרים שירן השקעות כ-60 מיליון שקל ובתמורה יוקצו לה מניות בבית ההשקעות. טרם נחתם הסכם או נקבע הסכום המדויק ומבנה האחזקות החדש שיקבע עם העסקה תחתם. כיום מחזיקים בבית השהקעות אלטשולר (45%) וקלמן שחם (45%), שייסדו את בית ההשקעות ב-1990. ביתרת האחזקות מחזיקה רוני בר (10%).

פעילותם הנמרצת של אלטשולר ושחם בתחום המיזוגים והרכישות מאפיינת את הלך הרוח של השניים: המשבר יצר הזדמנויות ויש לנצל את המומנטום. כמו כן, תהליכי הרגולציה המואצים שעובר שוק ההון המקומי מעיקים על חברות הקרנות והגמל והרווחיות נשחקת. כך, חברות קטנות שנולדו בגאות שליוותה את ועדת בכר נקלעו לקשיים בעקבות המשבר הפיננסי והכלכלי לפני כשנתיים והן מתקשות להחזיק את הראש מעל המים.

בשנה החולפת התיישבו אלטשולר ושחם לשולחן הדיונים עם פריזמה (שפורק) ומגדל שוקי הון ופרפקט, ודנו במיזוגים ורכישות. המגעים עם פריזמה ומגדל שוקי הון לא הבשילו אבל המשא ומתן עם פרפקט הבשיל. בשלהי 2008 חתמו שחם ויאיר לוינשטין - מנכ"ל משותף בפרפקט שוקי הון - על מהלך מיזוג של פעילות הגמל והפנסיה של בתי ההשקעות. החברה החדשה, הנקראת אלטשולר שחם קופות גמל, מנהלת היום 8.5 מיליארד שקל. היא מוחזקת על ידי אלטשולר שחם (60%) ופרפקט שוקי הון (40%). כמו כן, באפריל האחרון רכשה אלטשולר שחם את 5 קרנות נאמנות של פרפקט, שניהלו כ-100 מיליון שקל - ושילמה תמורתן מיליון שקל.

שחם ואלטשולר עמלו בשנים האחרונות גם על הפיכת בית ההשקעות לחבר בורסה אולם לפני כשלושה חודשים קיבלו תשובה שלילית מדירקטוריון הבורסה. ההחלטה הגיעה לאחר שלוש שנים שבהן עקבה הבורסה אחרי הפעילות באלטשולר שחם. בדרך כלל נדרשות לכך שנתיים, אך חברי דירקטוריון הבורסה נתנו לאלטשולר ארכה של שנה. חברי הדירקטוריון סברו כי בקרות רופפות בפעילות תיק ההשקעות שמנהלים באלטשולר שחם יכולים לפגוע ביציבותו של בית ההשקעות, ובנוסף חששו כי באלטשולר שחם לא יכבדו את התקנות הנוקשות שחלות על חברי הבורסה והחליטו שלא לאשר את הבקשה.

מבית ההשקעות אלטשולר שחם נמסר בתגובה: התקופה בשלה לחיזוק הארגון והעצמתו על ידי מיזוגים ורכישות. אנו בתהליכי משא ומתן עם מספר גופים, בשאיפה להיות אחד מחמשת בתי ההשקעות המובילים בישראל. כאשר משא ומתן כזה יבשיל נצא בהודעה מסודרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ