הצפת ערך: אג"ח להמרה

בשפל, חברות מוצאות עצמן עם רמת חוב גבוהה מהתוכנן

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

אג"ח של חברה שניתנת להמרה למניה תמורת מחיר מימוש מסויים ובתוך תקופת זמן שנקבעה מראש. מחיר המימוש שנקבע גבוה במידה ניכרת מהמחיר שבו נסחרת המניה בעת הנפקת האג"ח.

אג"ח להמרה היא נייר ערך שאורז יחד אג"ח ואופציה למניה. מחזיק אג"ח להמרה יכול ליהנות מריבית תקופתית והחזר הקרן, או להמירה למניה שאותה ניתן למכור בשוק. נניח לדוגמה חברה שמנייתה נסחרת ב-40 שקל, ומנפיקה אג"ח במחיר של 30 שקל שמשלמת ריבית של 4% בשנה. האג"ח יכולה להפוך למניה במחיר מימוש של 20 שקל. כל עוד מחיר המניה נמוך מ-50 שקל, אין טעם להמיר את האג"ח למניה.

כעת נניח שלאחר שנה מחיר המניה עולה ל-55 שקל. מחזיק האג"ח יכול לבחור בין קבלת ריבית שנתית של 4%, להמרת האג"ח למניה במחיר של 20 שקל (כלומר 50 שקל בצירוף ההשקעה הראשונית) ומכירתה בשוק ב-55 שקל. בהמרה הוא יוכל להרוויח מיד 10%, ולכן הדבר כדאי לו.

הנפקת אג"ח להמרה משמשת גם כתחליף לגיוס הון במניות. משקיעים נוטים לעתים לפרש גיוס הון במניות כמהלך שמדלל אותם, או כאיתות של מנהלי החברה שלפיו מחיר המניה גבוה מדי. בהנפקת אג"ח להמרה הדילול מתבצע רק אם מחיר המניה עולה - דבר שהמשקיעים בחברה ממילא רוצים שיקרה.

למשקיעים מהשורה, אג"ח להמרה מגלמת כאמור אופציה לרווח גדול יותר אם מחיר המניה אכן עולה. עם זאת, אם מחיר המניה אינו עולה, מחזיק האג"ח יצטרך להסתפק בריבית נמוכה לעומת אג"ח דומות שמשקפות אותה רמת סיכון.

בתקופות גאות, רבות מהאג"ח להמרה מומרות למניות ומחזקות את מבנה ההון של החברות. בתקופת שפל כמו זו שאנו חווים כיום המצב הפוך, וחברות רבות שקיוו כי האג"ח להמרה שהנפיקו יסייעו להן בעתיד להרחיב את ההון העצמי מוצאות את עצמן עם רמת חוב גבוהה מכפי שתיכננו בעבר. המצב הזה מכניס חברות רבות לסיכון פיננסי, והדבר משפיע לרעה גם על יכולת פירעון החוב למחזיקי האג"ח השונים של החברה, כולל מחזיקי אג"ח להמרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker