קבוצת דנקנר-תשובה-עופר-ויוונדי זכתה במכרז להקמת מתקן התפלת מי ים באשקלון ב-150 מיליון דולר

קבוצת VID Desalination, הזוכה, כוללת את דנקנר-אלרן תשתיות, איי.די.אי טכנולוגיות וויוונדי; מתקן ההתפלה יספק כ-50 מיליון מ"ק מים מותפלים בשנה, ויוקם בשיטת B.O.T

אלי דניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלי דניאל

ועדת המכרזים, בראשות משרד האוצר ובשיתוף משרד התשתיות ונציבות המים, בחרה הערב בהצעתה של VID Desalination כהצעה הזוכה במכרז להקמת המתקן להתפלת מי ים באשקלון בכמות של 50 מיליון מטר מעוקב בשנה. במתקן, הראשון מסוגו בארץ, יושקעו 150 מיליון דולר. קבוצת v.i.d desglination כוללת את דנקנר-אלרן תשתיות, איי.די.אי טכנולוגיות (הנדסת התפלה) וויוונדי הצרפתית.

הקמת מתקן ההתפלה תתבצע בשיטת ה-(B.O.T (Build-Operate-Transfer, כך ש-VID Desalination תקים את המתקן ותתפעל אותו במשך תקופה של 25 שנה, ולאחר מכן יועבר מתקן ההתפלה לידי המדינה. מתקן ההתפלה עתיד לפעול בשיטת האוסמוזה ההפוכה, כאשר בתוך 18 חודשים אמור המתקן לפעול בהספק חלקי ובתוך 24 חודשים הוא עתיד לפעול בתפוקה מלאה.

ע"פ תוצאות המכרז, המדינה תשלם לקבוצה הזוכה 52.69 סנט למטר קוב, מחיר נמוך מההערכות של הגורמים המעורבים בפרויקט.

במכרז על הקמת מתקן התפלה התמודדו שלוש קבוצות - הקבוצה האחת כללה את דנקנר-אלרן תשתיות, הנמצאת בשליטת אלרן השקעות ~638015-Q~, איי.די.אי טכנולוגיות, הנמצאת בבעלות משותפת של כימיקלים לישראל ~281014-Q~ וקבוצת דלק ~1084128-Q~ וחברת Vivendi הצרפתית; הקבוצה השנייה כללה את גרנית הכרמל ~276014-Q~, קבוצת ברן ~286013-Q~, א.דורי וחברת Ionics Incorporated האמריקאית; הקבוצה השלישית כללה את קבוצת אשטרום, שיכון ובינוי ~1081942-Q~ ושתי חברות ספרדיות - קדגואה ופרדיסה.

סגן רה"מ ושר האוצר, סילבן שלום, אמר כי זהו ציון דרך חשוב בדרך למציאת הפתרונות למחסור המים המאיים על מדינת ישראל. שלום הוסיף כי השתתפותן של חברות בינלאומיות במיזם מסוג זה מעידה על הבעת אמון במשק הישראלי, ובפוטנציאל הכלכלי הטמון בו.

שר התשתיות הלאומיות, אביגדור ליברמן, אמר כי בחירת הזוכה במכרז ההתפלה הינה נקודת ציון למשק המים בישראל. ליברמן הוסיף כי "מהלך זה מסמל את כניסת ישראל לעידן חדש".

יצוין כי בימים אלה מטפלת ועדת המכרזים הבינמשרדית במכרז נוסף להתפלת מי ים בהיקף שנתי של 15 מיליון מ"ק ועד 65 מיליון מ"ק לשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker