יובל מ.

ביום בו הודיעו החברות השותפות בקידוח "תמר 1" על גילוי מצבורי הגז מול חופי חיפה זינקו מניותיהן בעשרות אחוזים. לצד המניות האלה היתה מניה נוספת שנהנתה מעלייה של יותר מ-12% בעקבות ההודעה.

היתה זו מניית חברת צנורות המזרח התיכון, שאינה מעורבת בקידוח, אך עשויה בבוא העת להוליך את הגז מהים ליבשה. תחת הסתייגות כבדה מאשר איציק מולכו, המנכ"ל הטרי של החברה, כי הפרויקט מאוד מעניין את צנורות המזרח התיכון (צמ"ת): "אם וכאשר יוכחו כל הדברים ותהיה אלינו פנייה - בהחלט נראה את עצמנו שותפים בצורה כזו או אחרת לפרויקט".

לצנורות המזרח התיכון יש ניסיון בפרויקטים של הובלת גז ימי. בישראל היא יצרנית הצינורות היחידה בקטרים גדולים. אם יבשיל הפרויקט לכדי הולכת גז ליבשה היא ככל הנראה תתמודד מול חברות זרות מחו"ל בהשתתפות בקידוח. צנורות היתה כבר מעורבת בעבר בפרויקט דומה כשביצעה עטיפת צינורות בבטון כבד בקו בין אשדוד לחדרה לאורך 94 ק"מ.

"האתגר בהקמת מערך הובלת גז כדוגמת 'תמר 1' הוא בהנחת המערך התת מימי והתגברות על הצורך לשקע את הצנרת בקרקעית", אומר מולכו. "צריך להתמודד עם הלחצים וליצור תערובת בטון מיוחדת".

מולכו, 39, נכנס לתפקיד מנכ"ל החברה בתקופה מאתגרת. מחירי הפלדה התנודתיים, שהגיעו ל-1,300 דולר לטונה ב-2008, צנחו ל-500 דולר כיום. ההאטה הכללית והצורך להציג תחרותיות גבוהה הציבו בפניו משימות לא פשוטות.

"מחיר הפלדה השתנה בקיצוניות וזה מאתגר אותנו ב-2009", מודה מולכו. "אנחנו מחזיקים עבור הלקוחות מלאי זמין בלחיצת כפתור. יש לזה מחיר נקודתי שמחייב אותנו להתנהל ביעילות לדעת לתזמן משאבים בצורה מדויקת. מחיר הפלדה הוא אתגר עבורנו.

"העליות במחיר הפלדה נבעו מכך שהיצרנים קיצצו את התוצרת שלהם מתוך ניסיון להעלות את הביקוש. כעת אנו חשים שיש מגמה של התייצבות ואפילו עלייה קלה במחירי הפלדה, אך קשה לעשות מזה ספקולציות. אני חושב שלא תהיה חזרה למחירים קיצוניים והמחירים יתייצבו על רמה מסוימת. האתגר שלנו כתעשייה הוא לקצר את זמני התגובה לשינויים במחיר".

לחברה אין הגנות מפני שינויים במחיר, אבל היא ערכה סיכומים עם חלק מלקוחותיה הכוללים מנגנון הצמדה בהתאם לשינויים במחיר הפלדה.

מונופול על רוב המוצרים

צנורות המזרח התיכון נמצאת בשליטת גאון אגרו מקבוצת גאון אחזקות. החברה, שהוקמה ב-51', מייצרת צינורות להובלת מים, ביוב, גז ודלק, ומוגדרת כמונופול בישראל על רוב המוצרים שלה.

החברה מתחרה עם יצרנים מקומיים בשוק של צינורות בקטרים של עד 6 אינצ'ים, היא היצרנית היחידה בישראל בצינורות בקוטר גדול יותר. באחרונה זכתה החברה בחוזה לאספקת צינורות בקוטר של 100 צול (אינץ'), אשר עדיין לא מיוצרים בישראל. בכוונת החברה להקים מערך ייצור לצינורות בקוטר זה בהשקעה של 3 מיליון דולר, בנוסף לתוכנית השקעות של 15-20 מיליון דולר במערך הייצור הקיים.

הלקוח העיקרי של צינורות המזרח התיכון היא חברת המים מקורות. החברה תספק הזמנה ראשונית של צינורות בקטרים גדולים לפרויקט הנחת קו המים החמישי לירושלים של מקורות.

בירושלים יש כיום ארבעה קווי מים, אך לפי רשות המים, אם לא יהיה שינוי באספקת המים לעיר, ב-2012-2014 צפויות הפסקות מים בירושלים ובסביבתה. המחסור הצפוי במים נובע בעיקר מגידול באוכלוסייה ואספקה לרשות הפלסטינית. לכן הוחלט להקים קו נוסף באורך של כ-25 ק"מ. צינורות זכתה במכרז של מקורות באספקה של צינורות בקוטר 100 צול לאורך 3 ק"מ, הזמנה מקדמית המרמזת על פוטנציאל הכנסות גדול לחברה.

"לצנורות יש גב פיננסי"

למולכו, שהחליף את בני שריג בספטמבר 2008, יש שנה מאתגרת לפניו צפוי להתמודד עם החשש לירידה כללית בפעילות והתנודות בשוק הפלדה.

"הפוקוס השנה יהיה תזרים המזומנים", אומר מולכו. "חברות ייבחנו על הנושא הזה ב-2009. אני סבור שצנורות נכנסת בצורה איתנה לשנה הזאת עם גב פיננסי של גאון אחזקות".

צמ"ת ביצעה היערכות ארוכה מבחינה פיננסית בשנתיים האחרונות, שזיכתה אותה בעלייה בדירוג מ-A מינוס ל-A. החברה ביצעה המרה של 27 מיליון שקל של מחזיקי אג"ח למניות ובתחום האשראי לזמן קצר היא קיבלה דירוג אשראי של A1 מ-S&P מעלות בעקבות הנפקה של ניירות ערך מסחריים בהיקף של 50 מיליון שקל מהקרנות הכספיות.

"מול תקופה כזאת בשוק הצינורות בו אנחנו שחקן דומיננטי, צנורות המזרח התיכון צריכה להוות מוקד של חשיבה מושכלת ואחראית בשוק". מדגיש מולכו, "אף שאנחנו מובילים, אנחנו לא פטורים מהצורך לתת מחיר הוגן ותחרותי ללקוחות שלנו. היחסים בין ספק ללקוח בהיבט אסטרטגי צריכים להיות הוגנים. הלקוח צריך להרגיש שהוא מקבל תמורה נאותה למחיר שהוא משלם ואנחנו תמיד נמדדים לעומת החלופות. "בשנה-שנתיים הקרובות השוק יעבור התכנסות. אלה יהיו שנים לא פשוטות אך גם סוג של הזדמנות ואנו צריכים להיערך לצמיחה שלאחר מכן. אנחנו נערכים לשיפור תשתיות וטכנולוגיות, כמו הקמת מערך ייצור צינורות בקוטר 100 צול בעתיד. אנחנו רוצים לשמור על פוזיציה של ספק מוביל בצנרת התשתית, ולהגיע גם לתחומים נוספים".

צמ"ת סיימה את הרבעון השלישי של 2008 עם רווח נקי של 7.7 מיליון שקל על מחזור של 68.6 מיליון שקל, לעומת 6 מיליון שקל על מחזור של 75 מיליון שקל ברבעון הקודם.

"אני לא רואה קשר בין הרשעת אלגור ודייויס להתנהלות השוטפת של החברה"

>> גאון אגרו נכנסה לחברה ב-2000, כשרכשה עם קבוצת I3 את השליטה מקונצרן כור. צנורות המזה"ת עלתה לכותרות בשנים האחרונות בהקשר פלילי, בעלי השליטה בחברת ההשקעות I3, אביב אלגור ואיאן דייוויס, הורשו בתחילת החודש, בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. השניים הורשעו בכך שבאמצעות איש קש הם הובילו לכך שהאסיפה הכללית של החברה אישרה להם תשלום חודשי קבוע של 250 אלף שקל.

מולכו משדר כי התרבות כיום בחברה שונה: "לתביעה אין השפעה על הפעילות העסקית שלנו. השניים קשורים אמנם לצנורות אך לא בערוץ הישיר של החברה. כיום הבעלים בצנורות הם גאון אגרו, גוף עם איתנות בלתי מוטלת בספק. אני לא רואה באירוע של I3 שום דבר שקשור להתנהלות השוטפת של החברה".

הגב של קבוצת גאון שינה גם את התרבות הניהולית של צנורות המזרח התיכון, מולכו מספר על סדנאות משותפות למנהלים שבהם מנסים לגרום לכולם לייעץ ולתרום זה לזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker