שאיפות גדולות לטוגדר, שפונה לתחום הקנאביס; המניה טסה - אך ההיסטוריה עלולה להעיב

מניות השלד הבורסאי מרכזות מחזור חריג ומזנקות ב-65% לאחר דיווח כי טוגדר תרכוש חברה בתחום הקנאביס הרפואי ■ החברה הציבה יעד יומרני: מכירות של 600 מיליון שקל ב-2021; לאחרונה נכשלה בניסיונותיה למכור חברות בנות שלה

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרחי קנאביס רפואיצילום: אוליבייה פיטוסי
גיא ארז

חברה ציבורית נוספת מעוניינת לפנות לתחום הקנאביס הרפואי. טוגדר , הנסחרת לפי שווי של פחות מ-9 מיליון שקל ונושאת בדו"חותיה הכספיים הערת עסק חי, דיווחה הבוקר (ג') כי היא מעוניינת לרכוש חברה שתפעל בתחום.

החברה ציינה כי התקשרה עם כמה משקיעים, וברצונה לרכוש חברה פרטית שתעסוק בגידול, ריבוי, ייצור, אחסון והפצה של מוצרים על בסיס הצמח. בכך עשויה טוגדר להצטרף לחברת מדיוי, שדיווחה בסוף החודש שעבר כי היא משנה את אופי פעילותה, לאחר שרכשה 51% מחברת היי פארמה.

במידה והרכישה, המלווה על ידי עו"ד אילן גרזי וניר זוהר ממשרד ''פרל כהן צדק לצר ברץ'' תצא לפועל, החברה תקצה 85% מהון המניות שלה בתמורה ל-100% מחברת הקנאביס. עם קיום העסקה המשקיעים איתם התקשרה טוגדר ישקיעו בה 3 מיליון שקל, בתמורה להקצאה נוספת של מניות לפי שווי חברה של 70 מיליון שקל, לפני הכסף. שווי זה גבוה ביותר מפי 7 משוויה בשוק. לחברה הנרכשת יש כיום אישורים לגידול, ריבוי וייצור של קנאביס עד אוקטובר 2018, ואישור לאחסון והפצה עד נובמבר 2018.

לפי טוגדר, שבשליטת ליטרלי מדיה (12%) והמנכ"ל אריק פילסטיין (5.1%), לחברה שתירכש תוקנה זכות שימוש בשטח חקלאי בגודל של כ-25 דונם, וכן שטח חקלאי נוסף בגודל של כ-20 דונם. המשקיעים בחברה התחייבו כי עד למועד ההשלמה, לחברה יהיו זכויות שימוש בשטחים חקלאיים לגידול קנאביס בגודל של עד 100 דונם. כמו כן, בכוונתה להקים מפעל בתקן GMP לייצור מוצרים בתחום הקנאביס בשטח של כ-1,000 מ"ר.

טוגדר טרם הציגה מודל כלכלי או את אופיה המדויק של הפעילות הנרכשת – אך שואפת להגיע רחוק מבחינה עסקית. בהודעת החברה היא ציינה כי להערכת המשקיעים בה, "בהינתן שתאושר החלטת הממשלה לייצא מוצרי קנאביס רפואי", צפי המכירות של 2019 יעמוד על 50 עד 100 מיליון שקל. שנה לאחר מכן הוא יוכפל פי שלושה ויאמיר ל-150 עד 300 מיליון שקל. ב-2021 הסכום יזנק ל-300 עד 600 מיליון שקל. זאת, כאשר להערכתה העלויות השוטפות עומדות על כ-10 מיליון שקל בשנה, בלבד.

לפי דוח"ותיה החציוניים מיוני האחרון, קשה להגדיר את מצבה הכלכלי של טוגדר כאידיאלי. החברה סבלה מגרעון בהון החוזר בגובה 1.9 מיליון דולר, שכוללים הלוואות בסך 1.5 מיליון דולר שצריכות להיפרע בעוד כחצי שנה, עד יוני 2018. שווי נכסיה השוטפים, שמורכב ממזומנים, שווי מזומנים, חייבים ויתרות חובה הסתכם ב-45 אלף דולר בלבד.

רואי החשבון של החברה ציינו כי יתרות המזומנים ושווי מזומנים שלה אינם בהיקף מספק המאפשר לה לממש את תוכניותיה לשנה הקרובה שלאחר תום תקופת הדו"ח. "גורמים אלה מעוררים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי", ציינו בדו"ח.

מעבר לכך, על המשקיעים בחברה להכיר את ההיסטוריה של טוגדר. במהלך מארס האחרון חתמה חברת בת שלה, ג'ובוקיט טכנולוגיות, על מזכר הבנה למכירת הטכנולוגיות שפותחו על ידי ג'ובוקיט תמורת 4 מיליון דולר במזומן. לאחר שהאריכה את תקופת ביצוע בדיקות הנאותות, היא דיווחה באוגוסט כי לא הצליחה להוציא את המכירה לפועל. 

גם ניסיונה למכור חברת בת אחרת, ויומבה, או את אתרי האינטרנט שבבעלותה, העלו חרס. במארס 2016 החברה חתמה על מזכר הבנות למכירת הבעלות על ויומבה ואף התקשרה עם ברוקר לצורך מכירה בסכום של לפחות 8 מיליון דולר. שנה לאחר מכן החברה דיווחה כי לא הצליחה למכור נכסים אלו, ובאוגוסט האחרון רכשה ליטרלי מדיה, בעלת השליטה בטוגדר, את הנכסים בעצמה. ליטרלי שילמה פחות מ-1.4 מיליון דולר – וגם סכום זה לא נכנס לקופת החברה, אלא קוזז מהלוואותיה לליטרלי.

על רקע ההודעה שנמסרה בטרם פתיחת המסחר, מניית טוגדר טסה כעת בכ-65%, ומרכזת מחזור מסחר עצום של כ-8 מיליון שקל, לעומת כ-70 אלף שקל בלבד בממוצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker