הטעתה את המשקיעים? רשות ני"ע בודקת את דיווחיה של אפולו פאוואר בנושא הבלוקצ'יין

אפולו פאוואר, העוסקת בתחום הסולארי, דיווחה בשבוע שעבר כי ביצעה כרייה של מטבעות אתריום ■ החברה שכחה להוסיף כי מדובר בשברירי מטבעות בשווי 4 סנטים בלבד, ובמצגת שלה שפורסמה מספר ימים קודם לא ציינה כי תיכנס לתחום

גיא ארז
גיא ארז
איתריום
צילום: בלומברג

החלום שניסתה אפולו פאוואר למכור למשקיעים – מערכת סולארית המבצעת כרייה של מטבעות דיגיטליים - עלול לעלות לה ביוקר. פחות משבוע לאחר ניסיונה לרכוב על טרנד דיווחי הבלוקצ'יין בבורסה, נודע ל-TheMarker כי הרשות לניירות ערך פתחה בבדיקת דיווחיה. בדיקת הרשות עוסקת בעבירות בדיני ניירות ערך, ולפי ההערכות, נוגעת לפרסום פרט מטעה בתשקיף. ייתכן שהרשות בודקת גם את מהות הדיווחים של אפולו פאוואר לבורסה.

בשבוע שעבר דיווחה אפולו פאוואר, שבשליטת וסטאר אחזקות (23%, על ידי ישי מור ויוסף שבח) והיו"ר איציק שרם (2.7%), כי החברה הבת, סולארפיינט, ערכה "ניסוי מוצלח" בכריית מטבעות דיגיטליים מבוססי בלוקצ'יין. הכרייה בוצעה באמצעות המערכת הסולארית שהיא מפתחת, תוך שילוב של ''רכיב ייעודי'' האחראי על כריית המטבעות. אפולו ציינה כי ביצעה כרייה של מטבעות אתריום, וכי הניסוי הוכיח היתכנות לניצול האנרגיה המיוצרת על ידי המערכת לשם הכרייה.

הודעת החברה, שפורסמה לפני פתיחת המסחר באותו יום, הלהיבה את המשקיעים. מניית החברה טסה בעד 130% עם פתיחת המסחר בבורסה, תוך ריכוז מחזור של מיליוני שקלים, ו-30 מיליון שקל בסיכום היום. העלייה החדה אמנם התמתנה במהירות, אך המניה נסחרה במהלך אותו יום בעליות של עשרות אחוזים. עם פניית TheMarker לחברה התברר כי כמה פרטים שאותם לא ציינה החברה בהודעתה יכלו להאיר באור שונה למדי את מהות הדיווח, ואת הפוטנציאל הכלכלי שלו.

ה"ניסוי" המדובר נערך במשך כחצי שעה בלבד, ושווי מטבעות האתריום שאותן כרתה החברה עמד על 4 סנטים בלבד (פחות מ-1 חלקי 10,000 אתריום). בהוראת הרשות לניירות ערך החברה הוסיפה, 6 שעות לאחר הדיווח הראשון, כמה פרטים שהבהירו את מהות הניסוי, בהם שווי המטבעות שנכרו. כמו כן, החברה ציינה כי הפעלת הרכיב הייעודי לצורך כרייתה מטבעת במשך שנה שלמה תניב מטבעות דיגיטליים בשווי 130 דולר בלבד - שווי נמוך מהמחיר שתיכננה החברה לגבות עבור הרכיב.

מעבר לדיווח זה, שייתכן שנבדק על ידי הרשות, זו בודקת כיום את קיומה של עבירת פרסום פרט מוטעה בתשקיף. ארבעה ימים לפני ביצוע הניסוי פירסמה החברה מצגת למשקיעים, שבה לא צויינה האפשרות כי זו תפנה לתחום הבלוקצ'יין. גם דבריו של המנכ"ל, עודד רוזנברג, בכנס משקיעים ערב הניסוי, לא רמזו על הכניסה לתחום החדש כבר למחרת.

אפולו פאוואר נענשה על ידי השוק, ואתה גם המשקיעים בה. שווייה נפל מאז הדיווח ב-40%, והוא עומד כעת על כ-31 מיליון שקל. שווי זה אף נמוך בכ-13% משווייה עוד בטרם הדיווח. פעילות החברה נוצקה לתוף השלד הבורסאי אור-סיטי מוקדם יותר השנה, ובתחילת נובמבר החברה שינתה את שמה מסולאר פיינט לאפולו פאואר. היו"ר שרם הוביל לגיוס של 9.4 מיליון שקל ממשקיעים פרטיים בשתי הנפקות בתחילת אוקטובר.

שמואל האוזר. ציין כי חברה שהשירותים שלה הם בעיקר מטבעות דיגיטליים לא תיסחר בבורסה
שמואל האוזר. ציין כי חברה שהשירותים שלה הם בעיקר מטבעות דיגיטליים לא תיסחר בבורסהצילום: אייל טואג

ככל הידוע, זוהי הבדיקה הראשונה שמבצעת הרשות בתחום "דיווחי הבלוקצ'יין" ששטף את אחוזת בית בשבועות האחרונים. יו"ר הרשות היוצא, פרופ' שמואל האוזר, התבטא כמה פעמים נגד התופעה ואף ציין אתמול כי ''חברה שהשירותים שלה הם בעיקר מטבעות דיגיטליים לא תיסחר בבורסה''.

דיווחי אפולו, שגרמו לכמה הרמות גבה בקרב פעילי שוק ההון סימנו, לפחות לעת עתה, את סיומו של טרנד כניסתן של חברות ציבוריות לתחום הבלוקצ'יין. שלושה ימים לאחר הדיווח המדובר הודיעה חברת אלגומייזר על שיתוף פעולה בתחום הבלוקצ'יין - ולראשונה מאז תחילת הטרנד, שהקפיץ את שווי החברות המדווחות במאות אחוזים, מניית אלגומייזר סיימה את יום הדיווח בירידות.

מהרשות לניירות ערך נמסר: ''איננו מגיבים לשאלות בנושאי חקירות ומודיעין". מאפולו פאוואר לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker