"שוחחתי עם המפקד, הספקתי לצוד ארנבות ואיילים; הצייד דורש הגדלת אשראי; שלא ניראה נקניקים"

(עדכון) כך כתב הסוכן מיקי גרובר למנהל בחברת הביטוח מנורה ■ סוכן: "ארי שלום, הבנתי שנסגר 300 אלף שקל עם ט', נכון?" ■ קלמן: "חיובי. מכאן ולהבא אין יותר הלוואות!!" ■ TheMarker חושף כיצד בשערוריות בחברת הביטוח מנורה מעורבים לכאורה בכירי החברה - כולל המנכ"ל

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים217
אתי אפללו

, ועיקרה הלוואות שניתנו שלא כדין בחברת מנורה מבטחים, היה עד כה נעלם אחד גדול: מי מהבכירים בחברה ידע על ההלוואות שגרמו עד כה הפסד של 62 מיליון שקל לחברה (הפרשה לחובות מסופקים)? TheMarker חושף תובענה שהוגשה אתמול ומפזר את הערפל: מתכתובות מיילים המצורפים לתובענה עולה לכאורה כי הדרגים הבכירים ביותר במנורה מעורבים בפרשה.

, בה נתנה מנורה מבטחים הלוואות בהיקף של 130 מיליון שקל, באמצעות סוכנים, ולכאורה שלא בהתאם להוראות הדין. לחברות הביטוח מותר לתת הלוואות לעמיתים שחסכו אצלן בפוליסות ביטוחי חיים בהיקף מסוים מהכסף שנחסך, כאשר הכסף שנחסך משמש בטוחה להחזר ההלוואה. במקרה של מנורה מבטחים, על פי החשד, נתנו הסוכנים הלוואות לאנשים בסמוך להצטרפותם לביטוחי החיים, כאשר לא היה סכום צבור בחיסכון בפוליסה - ועל כן לא היו הבטוחות הנדרשות לפי הדין.

לפי הנטען בבקשה לאישור כתב התביעה כתובענה ייצוגית, "מדובר במערכת של יצירת פוליסות פיקטיוויות לשם מתן כיסוי להענקת אותן הלוואות, ש'ניפחה' את תפוקת הביטוחים בחברה והציגה מצב של 'פעילות' בהיקף כ-150 מיליון שקל. גורמים ניהוליים אף זכו לבונוסים עקב הגדלת נפח הפעילות".

בנספחים המצורפים לכתב התביעה מסתתר הסיפור שהתרחש לכאורה במנורה מבטחים מ-2004 ונפסק, לפי הנטען בתובענה, ב-2007 בהוראת המנכ"ל.

הלוואות תמורת לקוחות

בנספח 1 לתובענה, שכותרתו "דו"ח אשראי לסוכן עזרא גבאי מ-9 בפברואר 2006", מפורטת רשימת הלוואות שנתן הסוכן, כאשר מצוינים שם הלקוח, סכום ההלוואה וערכי הפידיון של הפוליסה שלו במנורה - כלומר כמה כסף יש לו בביטוח החיים במנורה. ברשימה מופיעים אישים ידועים, בהם חברי כנסת. כך, למשל, יורם מרציאנו לווה סכום של 50,400 שקל, כאשר ערכי הפידיון של הפוליסה הקיימת היו 4,484 שקל בלבד. באחד המקרים ניתנה הלוואה של 100 אלף שקל שמולה כלל לא היו סכומים צבורים בפוליסה.

נספח נוסף מתאר תכתובת ענפה בין בכירים במנורה מבטחים בנוגע להלוואות אלה. מתכתובת מייל זו עולה לכאורה כי דרגים בכירים במנורה מבטחים ידעו על ההלוואות שיש ספק בתקינותן. כך למשל ב-26 לנובמבר 2006 נשלח מייל מגבי דן, שלפי כתובת המייל שלו עבד אצל הסוכן עזרא גבאי, אל ירון ויזנברג, עובד במנורה מבטחים, וכך נכתב: "ירון שלום, בהמשך לשיחתי עם ירון דוויק (לשעבר משנה למנכ"ל מנורה מבטחים וראש תחום ביטוח חיים בחברה, א"א) לנושא עצירת מתן ההלוואות... הבהרתי לירון שישנן כמה עסקות שנחתמו, כל ההלוואות הללו קשורות לתפוקות עתידיות שאמורות להיכנס בדצמבר...".

המייל ממשיך עם "פירוט העסקות: ט' (השם המלא וכל שמות הלווים שמורים במערכת) - עסק גדול מאוד שכל ביטוחי המנהלים וקרנות ההשתלמות נמצאים אצלנו, ועכשיו הם מעבירים את קופת הפיצויים המרכזית שלהם (1.6 מיליון שקל) תמורת ההלוואה - הטפסים אצלי... ד' וש', הבעלים של רשת גדולה לטיפולים קוסמטיים, אמורים להעביר 15 ביטוחי מנהלים של רופאים ואחיות - הטפסים אצלי. אולם אירועים גדול - להזכירך אושר לנו הלוואה חריגה בסך 1.5 מיליון שקל. בינתיים ניצלנו 500 אלף, כאשר היתרה חתומה ואמורה להגיע בשבועיים הקרובים. כפי שאמרתי לך, הבעלים מסתמך על העובדה שלא יהיו בעיות והוא יקבל את היתרה".

במייל מפורטות בנוסף לעסקות אלה שלוש עסקות נוספות. בהמשך, ב-10 בדצמבר 2006, כתב גבי דן לארי קלמן, מנכ"ל מנורה מבטחים: "הי ארי, בהמשך לשיחתנו מהיום, עזרא מבקש שתאשר לנו את העסקות הבאות: ט' - עזרא מתעקש ומבקש שתאשרו את הסכום המקורי 400 אלף שקל (להזכירך בשיחה אושר חצי מהסכום המקורי). מדובר בלקוח ותיק מאוד של המשרד ומנורה וכל תיק ביטוחי המנהלים נמצא במנורה, ולעזרא 'לא נעים' לאכזב לקוח בסדר גודל כזה אחרי שהוא סגר אתו. א' - בשיחתנו אושר סכום של 100 אלף שקל. גבי דן".

בהמשך מצורף מייל ששלח דוויק ב-12 בדצמבר 2006 לויזנברג. מייל זה הוא העברה של תכתובת בין קלמן לבין דן בעניין ההלוואות. דן כתב: "ארי שלום, הבנתי שנסגר 300 אלף שקל עם ט' וא' 150 אלף, הנכון הדבר?" קלמן: "חיובי. מכאן ולהבא אין יותר הלוואות!!!!!!"

מייל נוסף שצורף לכתב התביעה נשלח מגבי דן למנכ"ל ארי קלמן ב-1 בינואר 2007, בנושא "הלוואות". וכך נכתב במייל: "ארי שלום, עדיין לא ענית לי לגבי ק"כ. להזכירך זו עסקה שאושרה על ידך מול עזרא גבאי. מדובר בלקוח שהביטוחי מנהלים (כך במקור) של עובדיו היו בחוב, ואנו ניצלנו את ההלוואה לתשלום ביטוחי המנהלים עד דצמבר 2006. בינתיים השיקים שלו ייפרעו והוא לא קיבל את ההלוואה. בכל מקרה אני מנסה לתפוס אותך כמה ימים בטלפון... גבי דן". על כך השיב קלמן למחרת: "ספיח אחרון. מאשר 100 אלף שקל (אושר בזמנו). נא טיפולך". עותק מהמייל נשלח אל ירון דוויק.

לתביעה מצורפת תכתובת בין ויזנברג לקלמן מ-11 ביולי 2005, בנושא "אשראי/תפוקות סוף שנה". בתכתובת זו כותב ויזנברג: "ארי בוקר טוב, על פי הנחייתו של ירון דוויק אבקש את אישורך להקצאת אשראי נוספת לסוכן עזרא גבאי. רצ"ב בקשתו של גבי דן. בברכה ירון ויזנברג". בהמשך התכתובת שאל קלמן מהו האשראי שניצל עזרא עד היום, והתשובה היתה 3 מיליון שקל. ב-8 בנובמבר כתב קלמן: "מסגרת האשראי שנקבעה - 3 מיליון שקל, ואין לחרוג ממנה".

על ארנבות ואיילים

מתכתובות נוספות המצורפות לתביעה עולה כי היה קשר אמיץ לכאורה בין סוכנות הביטוח יותר של מיקי גרובר לבין מנורה מבטחים, ומיקי גרובר אף ציין שיותר ומנורה הם אחד. כך למשל מצורף לתביעה כנספח מייל מגרובר אל ויזנברג ממנורה מינואר 2006, בו מדברים המעורבים לכאורה בפרשה בקודים שאימצו לעצמם. וכך נכתב: "ירון בוקר טוב, אתמול בערב שוחחתי עם המפקד ורוח הדברים היתה לכיוון המשך הגדלת העסקים בהיקפים גדולים. הבנתי שהמפקד נסע היום לחו"ל טרם הספיקותי להחתימו על אישור ברוח שיחתנו... הספיקותי כבר לצוד כמה ארנבות ואפילו שני איילים. ציד זה דורש הגדלת אשראי במיידי ב-1 טון. אנא טיפולך הדחוף, שלא ניראה חלילה נקניקים בעיני הלקוחות. הכספים והעסקים יועברו אליך ביומיים הקרבים.... בברכה, חייל מיקי". המייל הועבר לירון דוויק.

מייל נוסף המצורף כנספח הוא מ-7 בספטמבר 2006, מגרובר לדוויק. "המפקד ערב טוב, בהמשך לשיחתנו, אנא אישורך לירון ויזנברג להריץ ביום ראשון את העסקות הבאות... ירון, אל תשכח שלעולם לא אפר הבטחות אליך. בנוסף, ולמרות שמבחינתי חבל על הדיו לכתוב זאת, כמובן שאחתום על כל מכתב כפי שתבקשו לצורך הבטחת הביטחונות לטובת מנורה. להזכירך, אני זה שדאג להמציא ביטחונות כי בעיני יותר ומנורה חד הם. אבקשך להעביר במייל לירון ויזנברג את אישורך וכן לבקש ממנו קצת יותר הבנה, למרות שתפקידו הוא בראש ובראשונה לשמור עליך ועלי... שים לב, ברוך השם הכל עובד עד היום שחבל על הזמן (ואף ודא זאת עם ירון). שלך לתמיד, אוהב, מיקי".

הלוואה של 900 אלף שקל לבת 17

בנספח נוסף המצורף לתביעה מצורפים מסמכי הלוואות שנתנו לווים שונים. לפי הנטען בכתב התביעה, מדובר בהלוואות חריגות שלא ניתנו מכספים הצבורים בפוליסה כפי שנדרש בחוק, אלא כנגד פוליסה שנפתחה זמן קצר לפני מתן ההלוואה, ולמעשה שימשה מעין כיסוי להלוואה.

כך מצורפים מסמכיה של הלווה ב"מ, שב-1 במארס 2005, בהיותה בת 26, נפתחה לה פוליסה על בסיס משכורת חודשית של 80 אלף שקל - וב-29 במארס 2005 הוצא לה צ'ק על סך 140 אלף שקל. למבוטח ס"ד נפתחה פוליסה בעלת פרמיה חודשית של 14.5 אלף שקל, כאשר תאריך תחילת הביטוח הוא יולי 2006. ב-20 ביולי 2006 הוצא צ'ק על שמו ממנורה מבטחים על סך 454 אלף שקל.

לח"כ לשעבר יורם מרציאנו נפתחה פוליסת "הוני גמיש" באוגוסט 2005, כאשר הפרמיה החודשית היתה 2,800 שקל. באוגוסט 2005 קיבל הלוואה בסך 50,400 שקל ממנורה. ב-21 ביוני 2007 נשלח למרציאנו מכתב לגבי הפוליסה, שהתריע בפניו כי מכיוון שהוא בפיגור של 20 אלף שקל בפוליסה היא תבוטל. כעבור חמישה שבועות נשלחה אליו הודעה כי הפוליסה בוטלה.

מרציאנו אמר ל-TheMarker כי הוא אינו מודע לבעיה הכרוכה בהלוואה. "פניתי לסוכן הביטוח, ביקשתי הלוואה וקיבלתי. במנורה מבטחים נמצאות גם כל קופות הפנסיה שלי, ואני מחזיר את ההלוואה כסדרה".

הנספחים שצורפו לתביעה מעלים כי בחלק מהמקרים נדרשו הלווים לרשום משכונות כנגד ההלוואות. המשכונות נרשמו לטובת סוכנות יותר ולא לטובת מנורה. כך עולה מאישורי משכון של משפחת ש', בה נטלו הלוואות לפי הנספחים המצורפים לכתב התביעה האב, האם והבת. על פי המסמכים המצורפים, הבת נטלה הלוואה בהיותה בת 17 בלבד. נפתחה לה פוליסה באוגוסט 2006, עם החזר חודשי של 9,000 שקל. תאריך הלידה שהופיע בפוליסה היה ינואר 1989. באותו חודש קיבלה הלוואה בסך 899,802 שקל ממנורה מבטחים.

לפי המסמכים המצורפים לתביעה, תכתובת פנימית בין עובדות במנורה העלתה כי צצה בעיה בשל גיל המבוטחת. "בפוליסה שבנידון המבוטחת בת 17 ו-4 חודשים. אני אמורה להוציא הלוואה והמערכת זורקת אותי (מופיעה הודעת שגיאה כי המבוטחת מתחת לגיל 18)", כתבה עובדת בחברה.

ממנורה מבטחים נמסר: "מדובר בהלוואות שניתנו לפני זמן רב. הפרשה נחשפה על ידי החברה והופקו הלקחים. לקוחות מנורה מבטחים לא נפגעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker