גדי ודורי דנקנר מאשימים את רוני יצחקי בצרות של אלרן נדל"ן

עסקת המכירה של מניות אטלס נכסים ב-92 מ' ש' בספק, אם תבוטל תעמוד אלר"ן נדל"ן בגירעון של 15 מ' ד'

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לפני פחות מחודש נראה היה כי גדי, דורי ודני דנקנר קיבלו אוויר לנשימה לשנתיים הקרובות. זאת לאחר שבעלי האג"ח הסכימו לפריסת התשלומים של חברת אלרן השקעות שבשליטתם, ואולם אתמול פירסמה החברה המוחזקת (41.3%) אלרן נדל"ן הודעה לבורסה, שעלולה להחזיר את משפחת דנקנר לשולחן הדיונים עם מחזיקי אג"ח א'ו-ב' של אלרן נדל"ן.

אלרן נדל"ן דיווחה בתחילת יולי 2008 על העסקה למכירה של יתרת אחזקותיה (9.1%) בחברת הנדל"ן המניב אטלס נכסים ב-13.7 מיליון ליש"ט (91.8 מיליון שקל) לפי שווי חברה של 150.5 ליש"ט, הגבוה כמעט פי שניים מהשווי שלפיו היא נסחרה אז בבורסת AIM בלונדון.

אלרן נדל"ן לא פירטה אז את זהות הקונה של המניות. מה שנראה היה אז כאקזיט מרשים בעבור אלרן נדל"ן, שהיתה אמורה עם השלמת העסקה לרשום רווח הון (לפני מס) בהיקף של 21 מיליון שקל, נראה כיום הרבה פחות ודאי.

את הכסף בגין מכירת המניות אמורה אלרן נדל"ן לקבל עד ל-15 ביוני. ואולם אתמול הסתבר כי העברתו אינה ודאית. החרפת המשבר בשוק ההון והנדל"ן, חוסר הזהות לגבי רוכש המניות לצד אי וודאות בדבר קבלת הכסף, עוררו סימני שאלות אצל רואי החשבון של החברה.

משרד קוסט פורר גבאי את קסירר ארנסט יאנג ישראל, ביקשו מאלרן נדל"ן הבהרות, ובסופו של דבר, לאחר התערבות הרשות לניירות ערך, פירסמה אתמול החברה עדכון תחזית תזרים מזומנים ל-2010-2009 במידה שהעסקה למכירת המניות לא תתבצע. וכן פירטה חלק מהשתלשלות העניינים סביב העסקה.

נכון לתחילת 2009 היתה לאלרן נדל"ן יתרת מזומנים בסך 31.5 מיליון שקל. זאת אחרי שהחברה תיפרע במהלך השנה 10 מיליון שקל תשלומי ריבית בגין סדרות אג"ח א' ו-ב', וכן 20.2 מיליון שקל בגין תשלום הקרן של אג"ח ב'.

אלרן נדל"ן תצטרך לעמוד בתשלומים נוספים בסך 20 מיליון שקל ב-2009. אם לא תקבל את הכסף ממכירת מניות אטלס, היא עלולה לסיים את 2009 עם גירעון בתזרים בסך 15 מיליון שקל, וכן תסיים את 2010 בגירעון של 28 מיליון שקל, דבר שעלול לגרום לרואי החשבון של החברה לצרף לדו"חותיה הכספיים הערת עסק חי המטיל בספק את המשך פעילותה השוטפת.

אלרן נדל"ן מציינת כי במידה שהעסקה תתבטל, היא תצטרך לגייס את הכסף באמצעות גיוס אשראי בנקאי, גיוס הון או אשראי מבעלי מניות או משקיעים, מכירת נכסים או הכנסת שותפים.

לגבי השתלשלות העניינים סביב העסקה, כותבת אלרן נדל"ן שלפני החתימה על הסכם למכירת המניות נוהל מו"מ עם רוני יצחקי, שהוא אחד מבעלי המניות העיקריים בחברה לצד נועם לניר.

יצחקי וקרן ההשקעות RP Capital הם בעלי השליטה וניהול הנכסים של אטלס. לטענת אלרן נדל"ן, יצחקי היה זה רצה לרכוש את המניות, ובמו"מ סוכמו כל תנאי העסקה, לרבות התמורה ותנאי התשלום.

עם זאת, מוסיפה אלרן נדל"ן, כי "ערב חתימת ההסכם ביקש יצחקי כי אף שהוא הרוכש והאחראי לקיום ההתחייבויות בגין העסקה, שההסכם ייחתם עם החברה הקפריסאית Limited Finman שבבעלות המיליארד הצ'כי פיטר קלנר". קלנר הוא שותף ב RP Capital וכן בעסקים נוספים של יצחקי.

Finman, לפי אלרן נדל"ן, מוחזקת בידי נאמנות שהנהנה בה, כפי שנמסר לה, הוא קלנר. לא אטלס נכסים ולא אלרן נדל"ן לא עידכנו את המשקיעים בדיווחים לבורסה לגבי קלנר, וגם לא לגבי התפתחויות נוספות.

כעת מהדיווח משתמע כי קלנר הוא זה שאמור לשלם לאלרן נדל"ן 13.7 מיליון ליש"ט, כשלא בטוח שהוא יסכים להוציא סכום כזה. שכן מניית אטלס נכסים צנחה בעשרות אחוזים מתחילת יולי 2008 והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 17 מיליון ליש"ט.

אלרן נדל"ן לא הזכירה בדיווח כלשהו כי ב-18 בינואר 2009, בעקבות השיחה שנערכה בין הצדדים בעניין אחר, הודיע לה יצחקי בכתב שאינו רואה את עצמו צד לעסקה למכירת המניות ואינו אחראי לקיומה.

אלרן נדל"ן מוסיפה כי יצחקי לא טען נגד תוקף ההסכם ו/או נגד חבותה של החברה הרוכשת, אלא רק הדגיש את העובדה שאינו צד לעסקה.

בעקבות ההודעה של יצחקי בוחנת אלרן נדל"ן, יחד עם יועציה המשפטיים, את צעדיה והחלופות העומדות בפניה. אלרן כותבת כי לפי הייעוץ המשפטי שניתן לה, המסמכים להשבת המניות הנמכרות במקרה של אי תשלום מלוא התמורה (מסמכים אלה הופקדו לפי הסכם המכר בידי הנאמן) מהווים בטוחה לתשלום התמורה המגיעה לה. זאת מבלי לגרוע "מהעילות והסעדים האחרים העומדים ושיעמדו לחברה על פי דין כלפי הרוכשת והאחרים, בקשר עם הסכם המכר".

אלרן נדל"ן לא הגיבה לידיעה. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של יצחקי וקלנר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker