סמנכ"לית בכירה במידרוג: "חברות נוספות צפויות להיכשל בפירעון החוב ב-2010"

פרופ' אמיר ברנע: "בעלי השליטה באפריקה עברו הליך מאוד משפיל"

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

"צפויים כשלי פרעון נוספים במהלך 2010", כך ציינה אביטל בר-דיין, סמנכ"לית במידרוג, בפורום הסדרי החוב של מידרוג. בר-דיין הוסיפה כי בשנה הקרובה יתמתנו הורדת הדירוגים של החברות. בפורום השתתפו גם פרופ' אמיר ברנע, רועי ורמוס מנכ"ל פסגות ועו"ד פיני רובין.

בר-דיין מתחה בדבריה ביקורת על הבנקים ואמרה כי "הבנקים השתמשו בכל הכלים העומדים לרשותם על מנת ליצור עליונות לחוב הבנקאי לעומת החוב הציבורי. תיק האשראי העסקי של הבנקים אינו פחות מסוכן בצורה משמעותית מתיק האג"ח הקונצרני. נתונים בינלאומיים מצביעים על כך ששיעור השיקום לחוב בנקאי גבוה מחוב ציבורי אולם הסכמות לגבי פריסת הסדרי החוב משפרים את שיעור השיקום לחוב הציבורי".

לדבריה של בר דיין, ענף הנדל"ן והבינוי נמצא כיום בהסדר חוב או לקראתו בהיקף של 10.6 מיליארד שקל, לאחריו, חובות ההסדר של ענף מסחר ושירותים מסתכמים ב-1.45 מיליארד שקל ו-1.35 מיליארד בענף האחזקה.

פרופ' אמיר ברנע, שהיה ממובילי הסדר החוב באפריקה, ציין ביחס להסדר החוב של אפריקה כי "בעלי השליטה באפריקה עברו הליך מאוד משפיל ויכול להיות שזה ישפיע על בעלי שליטה אחרים לדחות את הסדרי החוב. האם זה טוב לנושים? לא". עוד הוסיף ברנע כי "באפריקה יש סיטואציה מוזרה ביותר, כאשר החוב הוא בחברה האם ואילו הנכסים המניבים הן בחברות בת ציבוריות. הריחוק יוצר מצב שיכולת המימוש במקרה של פירוק היא של מניות בחברות בנות ולא בנכסים".

רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות, הוסיף בעניין אפריקה ואמר "כשאתה מנהל כסף של אנשים אחרים השקיפות היא קריטית. אם החברות לא יעשו את זה בעצמן, הרגולטור יחייב אותן לעשות את זה. אנחנו לא נוותר באופן חד צדדי על חוב, על בעל השליטה להזרים כסף כדי לשמור על השליטה ועמידה על עקרונותינו. בישראל אפשר להשיג תוצאה יותר טובה כשלוחצים על בעל השליטה כי לאנשים אכפת ממה שאומרים עליהם בפומבי. זו לא אופציה מבחינתנו אלא חובה ללחוץ על בעלי השליטה. ההצעה המקורית של אפריקה ישראל לא כללה הזרמת הון. הפומביות משרתת את הדברים האלה".

לדברי גיל גזית, מנכ"ל מידרוג, "שם המשחק ב-2010 יהיה נזילות ונגישות למקורות מימון. 2010, תהיה גם השנה השנייה לתחילת התבגרותו של שוק החוב החוץ בנקאי בישראל. אנחנו נמצאים כיום בתחילתו של תהליך של יצירת היסטוריה סטטיסטית. רק עכשיו אנחנו מתחילים את המסע הארוך להתהוות שוק משוכלל. הסטטיסטיקה העולמית מראה כי אחוז קטן מאג"ח לא יוחזר במלואו. לצערי, אנחנו הצטרפנו בשנה האחרונה לסטטיסטיקה זו".

עוד מוסיף גזית: "למרבה הצער, חלק ניכר מהחברות שנמצאות כיום בהסדרי חוב אלו חברות לא מדורגות אשר חברת מידרוג לא הסכימה לדרג בדרגת ההשקעה וכך החברות החליטו לא לפרסם את הדירוג".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker