הסתכלו היטב על השכן - ייתכן שהוא מיליונר

המיליונר הממוצע לא חי בבית ענק ואין לו מכונית חדשה

עזרא אוחיון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עזרא אוחיון

דוקטור תומס סטנלי חוקר במשך יותר משלושה עשורים את אורחות חייהם של עשירי ארה"ב. מיליונר, הוא אומר, אינו נראה בהכרח כמו שאנחנו חושבים - הוא יכול להיות גם השכן ממול.

הכל החל ב-1979, במחקר עבור הבורסה לניירות ערך בניו יורק. מעמד הביניים האמריקאי השתתף אז הרבה פחות מכיום במסחר בשוק ההון, והבורסה הניו יורקית חיפשה דרכים כדי להרחיב את קהל המשקיעים. היא פנתה אל סטנלי כדי שיאתר בעבורה צרכנים חדשים.

סטנלי בדק את הרגלי הצריכה החיסכון של אנשי מעמד הביניים ואת גישתם להשקעות. להפתעתו, הוא גילה שביניהם ישנם אנשים אמידים רבים שמחפשים דרכים לגוון את מקורות ההכנסה שלהם. הוא כינה אותם "מיליונרים של צווארון כחול".

בשנים שבאו לאחר מכן המשיך סטנלי לחקור את המיליונרים של מעמד הביניים כדי ללמד עוד ועוד חברות כיצד לשווק מוצרים לפלח השוק החדש. רק לאחר כמה שנות מחקר הוא הבין שבקבוצת המחקר שלו נמצאים מרבית המיליונרים בעולם.

לדבריו, הסיבה לכך שמרבית המיליונרים נעלמים מעינינו היא שכולנו שבויים בדימוי של המיליונר הראוותן שרווח בתרבות הפופולרית - ואולם בפועל, מרבית המיליונרים מנהלים אורח חיים צנוע.

בספרו רב המכר "המיליונר מהדלת ממול" ("The Millionaire Next Door"), משרטט סטנלי פרופיל של מיליונר: גבר בסוף שנות החמישים לחייו; נשוי לעקרת בית או מורה; מתגורר באותו הבית - שעלותו 320 אלף דולר - כבר 20 שנה; אינו נוהג במכונית חדשה; בעל השכלה אקדמית; עובד 50 שעות בשבוע; משקיע 20% מההכנסה השנתית במניות או בקרנות סל; וההוצאה המשפחתית הכי כבדה שלו היא על חינוך.

שני שלישים מהמיליונרים עבדו או עובדים כעצמאים ושליש מהם כשכירים. המיליונר הממוצע הוא טיפוס די משעמם בסופו של דבר: איש משפחה, עובד בעבודה רגילה, גר באותו בית כל חייו ומשקיע המון בחינוך ילדיו.

שכבת הביניים מכילה עוד קבוצה גדולה של מה שסטנלי מכנה "אנשים במצב תת-צבירה של עושר" (under-accumulator of wealth). אלה אנשים שצורכים הרבה וחוסכים מעט. הם חיים בבתים יקרים, נוסעים במכוניות חדשות - ובניגוד למיליונר הממוצע, המשכורת שלהם מופנית לצריכה במקום להשקעה.

רבים מהקוראים של הספר עשויים לתהות לאיזו קבוצה הם שייכים - אך, כפי שמגדיר זאת סטנלי, המטרה היא לא להשוות תפוזים עם תפוחים. מורה צעיר לא יכול להתחרות במנהל בכיר. סטנלי מציע נוסחה אשר נשענת על גיל והכנסה: אם השווי נטו שלך שווה לגילך כפול ההכנסה השנתית חלקי עשר, אתה צובר עושר בקצב ממוצע.

לדוגמה, בן 50 שמרוויח 100 אלף שקל ברוטו בשנה הוא חוסך ממוצע אם השווי נטו שלו הוא חצי מיליון שקל. אכן קשה להתעשר ממשכורת של מורה, אבל כמו במשל הצב והארנב, מורה שמקפיד לחסוך ולהשקיע בהתמדה עשוי לעקוף מנהל בעל משכורת גבוהה מאוד.

הכותב הוא מהנדס תוכנה ועורך הבלוג "איזהו עשיר?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker