בנק ישראל יוצא בתוכנית מוניטרית להגברת הנזילות במערכת הפיננסית

הצעדים הצפויים: הורדת המרווח סביב ריבית בנק ישראל והוספת הלוואות לטווח ארוך ■ הריבית על הפקדות ללילה אחד של הבנקים בבנק ישראל תרד ■ מכרזי הריפו לבנקים המסחריים ולגופים המוסדיים יוצעו לתקופות ארוכות יותר משבוע

יובל מ.
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנק ישראל הודיע על שורת צעדים לעידוד מתן האשראי במשק. הצעדים בהן נוקט הבנק אמורים להוזיל את האשראי לבנקים וכתוצאה מכך לבצע הוזלה גם לעסקים ולמשקי הבית.

הצעד הראשון בו נוקט הבנק הוא להקטין, החל מינואר 2009, את ספיגת עודפי הנזילות שמתבצעת באמצעות הנפקת מק"מ, בכדי להגביר את הנזילות בשוק ושינוי הרכב הנזילות של הבנקים. הכוונה היא שבעקבות הקטנת הנפקות המק"מ, הציבור יפנה את החסכונות לטווח קצר לאפיקים אחרים, כגון אג"ח ממשלתיות או קונצרניות.

כמו כן, בנק ישראל מתכנן להוסיף הלוואות לטווחים ארוכים יותר מיום ושבוע, כפי שניתן היום במסגרת המכרזים למערכת הבנקאית להלוואות המוניטריות. למעשה, עד היום כל בנק היה רשאי ללוות כסף מבנק ישראל ולהפקיד אותו בחזרה בבנק. וכעת מאריך הבנק את תקופת ההלוואות האלה ליותר משבוע. התוצאה של כך היא שהבנקים המסחריים יוכלו לקחת הלוואות לטווח ארוך יותר ממה שקורה כיום.

בנוסף, הבנק יוריד את הריבית על הפקדות ללילה אחד של הבנקים בבנק ישראל - המרווח סביב ריבית בנק ישראל בחלון האשראי ובחלון הפקדונות לבנקים המסחריים ירד מ-1% ל-0.5%. כיום, לכל בנק יש אפשרות לבצע הפקדות בבנק ישראל ללילה אחד. מהלך זה של הבנק שמקטין את הריבית על ההלוואה הזאת, מבקש להקטין את המוטיווציה של הבנקים להפקיד כספים בבנק במסגרת זו, ולהגדיל את הרצון להעניק הלוואות ללקוחות.

מכרזי הריפו (Repo) לבנקים המסחריים ולגופים המוסדיים יוצעו לתקופות ארוכות יותר משבוע, כפי שנהוג כיום. מכרזי ריפו הם מכרזי מכר-חוזר, בהם הלווה מוכר ללווה את הבטוחה להלוואה תוך הסכמה שהוא יקנה את הבטוחה בעתיד. כוונת הבנק במהלך זה היא לגרום למשקיעים מוסדיים, לדוגמה - שמהווים מקור האשראי לבנקים - יוכלו לבצע מכירה של ניירות ערך מסחריים, כדוגמת אג"חים, לבנק ישראל, תוך התחייבות לרכוש את האג"ח תוך תקופה מוגבלת. אפשרות לבצע מכרזי ריפו קיימת כבר היום אך כעת מאריך הבנק את התקופה ליותר משבוע. משמעות מהלך זה היא הגברת הנזילות של המוסדיים.

לפי הבנק, צעדים אלו צפויים להגדיל את הנזילות העומדת לרשות המוסדות הפיננסיים, העסקים ומשקי הבית ולהוזיל את עלותה. בבנק ישראל הודיעו כי "יעקבו אחר השפעות צעדים אלו ויבחנו כלים נוספים כפי שיידרש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker