אולמרט הכריע: רשת הביטחון תחול על חוסכים מגיל 57 ותגן על פנסיה בסכום של 750 אלף שקל בלבד

כך הוחלט אתמול בערב בפגישה שקיימו ראש הממשלה, שר האוצר, המשנה לנגיד בנק ישראל, מנכ"ל משרד האוצר וראש המועצה הלאומית לכלכלה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תונהג רשת בטחון לקופות הגמל וקרנות הפנסיה: הרשת תחול על חוסכים מגיל 57, ותגן על פנסיה בסכום של 750 אלף שקל בלבד למי שהחיסכון הפנסיוני שלו מגיע ל-1.25 מיליון שקל. הרשת תיפרס מייד וההצטרפות היא אוטומטית. הסכום שיוגן היא לפי ערך הקופות ב-30 בנובמבר 2008 - זוהי תוכנית "רשת הביטחון" שעליה הוחלט הערב בפגישה שקיימו ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר האוצר רוני בר-און, המשנה לנגיד בנק ישראל צבי אקשטיין, מנכ"ל משרד האוצר ירום אריאב, מנכ"ל משרד ראש הממשלה רענן דינור, ופרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה.

ראש הממשלה הציג במסיבת עיתונאים את עיקרי התוכנית. לדבריו, הגנה לחיסכון הפנסיוני תינתן מגיל 57 וההצטרפות לתוכנית תהיה אוטומטית. הסכום המבוטח למי שיש 1,250 מיליון שקל יהיה 750 אלף שקל. מי שהיקף החסכונות שלו מסתכם ב-1.245-1.5 מיליון שקל יקבל הגנה של 600 אלף שקל מהסכום הזה. מי שסך החיסכון הפנסיוני הוא מעל 1.5 מיליון שקל, לא יכלל ברשת הביטחון, שתופעל עוד 3 שנים לעובד בגיל 57 או ביציאת העובד לפנסיה. מי שירצה להיכלל ברשת יצטרך להגיש דו"ח על היקף החיסכון הפנסיוני שלו לנוכח העובדה שאין כיום מאגר נתונים בעניין.

בר-און הציע לדחות את מועד ההפעלה של התוכנית אבל עמדתו לא התקבל והיא תופעל מיידית. בר-און יציג בתחילת השבוע לממשלה את עמדתו. לדבריו, נקודת המחלוקת היחידה שתובא להחלטת הממשלה היא מועד הצבת הרשת. לדבריו, "באוצר סבורים שהעת להשיק את התוכנית של רשת הביטחון עוד לא הגיעה. אין דחיפות וצורך מבחינת התנהגות השווקים להציגה כעת. רמת המשיכות הקיימת היא כזו שלא צריך כעת להפעיל את התוכנית. אנו חושבים שיש להמשיך ולאפשר לפעולות שנקטנו עד כה בשוק ההון לפעול. לאפשר לשוק לבחון בחינה ממוקדת של ההשפעה שלהם ובמידת הצורך לשקול הפעלת כלים נוספים. במידה שיהיה לצורך בעתיד וגל נוסף של ירידות בשוק, או של שחיקה בעושר הפנסיוני או מגמה גוברת של משיכות בקופות הגמל- רק אז יהיה צריך להפעיל את הכלי".

ראש הממשלה, אהוד אולמרט אמר כי "בשבועות האחרונים קיימתי סדרה ארוכה מפורטת ומפרכת של דיונים כלכליים עם גורמים שונים ובראש ובראשונה שר האוצר והנגיד כדי לדון בהשלכות המשבר הכלכלי הבינלאומי ובתוצאות שיכולות להיות מוגשות מטבע הדברים גם אצלנו. במסגרת הדיונים עלו שורה של נושאים, משרד האוצר גיבש סדרה של מהלכים שצריכים להביא להאצת הפעילות הכלכלית במשק בתחום הריאלי. אלה הם צעדי חשובים ואני מודה לשר האוצר על הצעדים הללו. אין לי ספק שיעזרו מאוד להאיץ את הפעילות בתקופה שבה יש חשש בלירידה בקצב הפעילות. הצעות האוצר ובנק ישראל זכו להערכה ואני מקווה שיאושרו במהירות האפשרית על ידי ועדת הכספים".

פרופ' מנואל טרכטנברג, כמו גם יתר הדוברים במסיבת העיתונאים, סירבו לומר מהי עלות הפעלת הרשת. טרכטנברג אמר כי "גם אם יהיו אירועים חריגים בעתיד שבגינם תצטרך הממשלה לשלם ביטוח פנסיוני, העלויות סבירות. במדינת ישראל אין מאגר נתונים אחד מרוכז של כל החיסכון הפנסיוני ולכן קשה לתת תשובה טובה".

טרכטנברג ציין כי "נקודת ההחלטה אם להצטרף לרשת הביטחון או לא היא בגיל פרישה של העובד או בעוד 3 שנים במידה שתירשם ירידה בקרן הפנסיה. מי שירצה להיכלל ברשת הביטחון, יחוייב להגיש דו"ח. לצורך כך, יהיה צורך להקים מאגר מידע בנושא החיסכון הפנסיוני של האזרחים". עוד אמר כי רשת הביטחון תופעל רק אם יהיה אירוע ביטוחי שיחול ככל הנראה רק על כמה עשרות אלפי חוסכים בשנתון שמגיע לגיל הפרישה.

דיונים חמים בנושא, בקהילת ביטוח ופנסיה ב-TheMarker Cafe

שר האוצר בר-און הוסיף כי "הלך הרוח הציבורי ובעיקר פסיכולוגיית ההמונים שהושפעו לא מעט מהעובדה שאנו מצויים בתקופה פוליטית סוערת ובתקופת בחירות הביאו את האוצר לגבש פתרון בדמות רשת הביטחון. אנו באוצר סבורים שהטיפול במשבר צריך להיות בשורש הבעיה, בכלכלה הריאלית ובתחום הפיננסי. תוכנית ההאצה שהשקנו בשני מהלכים מהווה מרכיב מרכזי בפתרון כי מחד מקדמת פרויקטים ריאליים והיא באה לפתור בעיות שעלולות לצוץ בתחום האשראי לחברות.

"זהו טיפול בכלכלה שישפיע בטווח הארוך גם על שוק ההון ומכאן שגם על החיסכון הפנסיוני של הציבור. האוצר אינו שולל נקיטת צעדים נוספים ככל שידרשו בעתיד על מנת לטפל בשורש הבעיה. להערכתנו, הפתרון לטווח הארוך של החוסכים המבוגרים היא הרפורמה המתוכננת באוצר לפי רמת הסיכון של החיסכון הפנסיוני תפחת ככל שגיל החוסך יעלה. המודל שאליו הגיע הצוות אומץ על ידי ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker