רוני בר-און: מערכת הבנקאות מנצלת את המשבר לפגיעה בצמיחה במשק

בר-און: הבנקים יצטרכו לפתוח את היד; עיני: האגו של בר-און מונע ממנו להתייחס לפיטורים

טל לוי

מאת טל לוי, אורה קורן וערן אזרן

מערכת הבנקאות חייבת לפתוח את ידה. אנו נשלים את המהלך של העמדת הערבויות, ואז ייגמרו התירוצים. הממשלה לא תוכל לעמוד מנגד במציאות של ניצול המשבר על ידי מערכת הבנקאות לפגיעה בשוק החוץ-בנקאי או לפגיעה ביכולת הצמיחה של המשק" - כך אמר אתמול שר האוצר, רוני בר-און.

בר-און התייחס לקושי שבו נתקלים העסקים בהשגת אשראי זול מהבנקים, על אף שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מבצע הורדות חוזרות של הריבית במשק. הריבית היא כעת 2.5% בלבד - הריבית הנמוכה בתולדות ישראל - אך ההלוואות דווקא לא הפכו לזולות יותר, שכן הבנקים מעלים את מרווח הסיכון שהם גובים. מחנק האשראי במשק הוא הבעיה העיקרית שעמה מתמודד כיום המגזר העסקי.

יהלומנים, חברות היי-טק ועסקים ותעשיינים קטנים ובינוניים, דורשים מהנגיד לאכוף על הבנקים שחרור אשראי, תוך הפחתת ריבית התואמת להפחתות הריבית של בנק ישראל. לדבריהם, מדיניות הבנקים, הכוללת צעדים חד-צדדיים של צמצום מסגרות אשראי והעלאת ריבית, חונקת את העסקים, מביאה לצמצום בפעילותם ועלולה להוביל לקריסתם. קשיים אלה נוספים על ההתמודדות עם ירידה כוללת בביקושים על רקע ההאטה העולמית.

בנק ישראל לא נשאר אדיש למצוקת האשראי במגזר העסקי. בכנס "סדר פיננסי חדש" של TheMarker שנערך השבוע, אמר המשנה לנגיד, צבי אקשטיין: "בנק ישראל מצפה מהבנקים שייתנו אשראי לעסקים קטנים ובינוניים". לדבריו, בנק ישראל העניק בטוחות לבנקים כדי שייתנו אשראי, וחשוב לו לראות אשראי מועבר בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים.

"לא אהבתי את רשת הביטחון"

בר-און התייחס לרשת הביטחון הפנסיוני שעליה הכריז שלשום ראש הממשלה, אהוד אולמרט: "אין זה סוד שלא אהבתי את רעיון רשת הביטחון", אך הוסיף כי החשוב הוא שבנסיבות אלה נמצאה נוסחה מגודרת שכלכלת ישראל יכולה לשאת בה.

בר-און אמר: "בתוך שישה חודשים ננהיג רפורמה רגולטורית מקיפה, שתגדיר מסלולי השקעה תלויי גיל, שיביאו להקטנת הסיכון הגלום בתיק ההשקעות. זאת באמצעות הגדלת משקלם של הרכיבים הסולידיים בתיק ההשקעות של עמיתים בני 60 ויותר. כך ייווצר מסלול בעל רמת סיכון ותנודתיות נמוכים יותר. בראייה ארוכת טווח, הרפורמה הזאת היא הבסיס להגנה על כספי החיסכון הפנסיוני".

בר-און תקף את רפורמת בכר, שהוציאה מהבנקים את ניהול נכסי הציבור וכפתה עליהם למכור את קופות הגמל וקרנות הנאמנות: "ברור כי מהלך שכזה (כלומר השינויים הרגולטוריים - ט"ל), אילו היה נעשה בסמוך ובצמוד לרפורמת בכר, היה מביא לשינוי מהותי בפרופיל הסיכון שבתיק ההשקעות לקראת גיל הפרישה, וייתכן שהיה מייתר את הדיון הציבורי ההיסטרי סביב 'רשת הביטחון'". בר-און הוסיף כי מודל רשת הביטחון נועד להעניק הגנה לחוסכים לפני גיל הפרישה מהמעמד הבינוני והנמוך, שיכולתם להתמודד עם הפגיעה בחסכונותיהם מוגבלת ושיכולת הממשלה להעניק להם מענה בטווח המיידי באמצעות התאמת הרגולציה מצומצמת. עם זאת, אמר בר-און: "בהפעלתה, גם במתכונת המגודרת שסוכמה, יש אי-צדק חברתי בולט. יש עיוותים כלכליים, יש השפעות שליליות על תפקוד שוק ההון וממילא על תרומתו לצמיחת המשק - ובעיקר, יש היעדר הצדקה עניינית להפעלה מיידית של כלי אגרסיווי ותקדימי זה שהוכן על ידינו לתרחישי חירום אחרים".

בר-און קרא לאיחוד רשויות הפיקוח: "מבנה הפיקוח בישראל אינו תואם את דרישות השוק המשתנות". לדבריו, הפיקוח על הבנקים הוא חלק מבנק ישראל, רשות ני"ע היא תאגיד סטטוטורי, והמפקח על הביטוח ושוק ההון הוא יחידה במשרד האוצר: "שונות זו מקשה על יצירת מערך פיקוח אפקטיווי".

"נתניהו היה מדרדר את המשק"

בר-און ניצל את הבמה ללא מעט ניגוחים פוליטיים, ובמיוחד כלפי יריבו בנימין נתניהו: "אני חרד לחשוב מה היה קורה אילו היינו מקשיבים להצהרותיו של נתניהו - ומדרדרים את שוק ההון 20 שנה לאחור, כדי שהוא יוכל לבוא ולטעון אחר-כך שדרושות רפורמות נוספות כדי לשכלל את התחרותיות בשוק ההון. בהתייחסו למפלגת העבודה אמר: "אני חרד לחשוב מה היה קורה אילו היינו נעתרים לדרישות העבודה, לפרישת רשת רחבה יותר שהיתה משתקת את שוק ההון, חושפת את משלמי המסים לעלויות עתידיות כבדות, ופוגעת בשוויון ובצדק החברתי. האם זה מה שחרתה העבודה על דגלה? סיוע לעשירים ולוועדים גדולים?"

נאומו של בר-און אמש להתקיים בהמשך להתכתשות רדיופונית בינו לבין יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. "אנו לא מתקדמים בתוכניות בגלל האגו הנפוח של רוני בר-און. הוא לא מקשיב, הוא תוקף את ראש הממשלה ושולח את פקידי האוצר להתשתלח בתקשורת", אמר עיני בראיון ל"מה בוער עם רזי ברקאי" בגל"צ. "אני במקום שר האוצר הייתי מתפטר - אם אתה לא מקבל את עמדת ראש הממשלה עליך להתפטר בצורה מיידית מתפקידך - זה לא מינהל תקין", הוסיף.

"בשבוע שעבר התייעצתי עם בכירים במשק ועם אנשי כלכלה לגבי הפיטורים הצפויים, ואילו אני מוצא את עצמי מתעסק ב'איך עוקפים את האגו של שר האוצר'. אם כך, אז בוא נגיד ששר האוצר 'יצא גדול' - הוא 'גיבור ישראל'. במקום זה בואו נדבר על המשבר העתידי".

"התרעתי לפני שנה שיהיו עשרות מפוטרים, ואם לא יעשו מעשה עכשיו יהיו אלפי מפוטרים. הולכת להיות קטסטרופה. הצעתי עשרות הצעות - אני לא רוצה לעשות שביתה. לפי התוכנית שהצענו, המדינה תעמיד הלוואות לעסקים קטנים והבנקים ימנפו אותם. בעלי העסקים מצידם יתחייבו שלא לפטר עובדים אלא שיוציאו אותם לחופשה ללא תשלום. בתקופה זו הביטוח הלאומי ישלם את המשכורות. כבר הצלחנו להשיג הסכם על כך עם עם המעסיקים".

בתשובה לשאלתו של ברקאי האם גם עיני לא פועל מתוך מניעים אישיים, השיב עיני כי לו אין אגו. "אני רוצה לפתור את בעיית המפוטרים. כולם פה במערכת בחירות ומתעסקים בפוליטיקה במקום לדאוג למסכנים. אין לי עם מי לדבר. אני מוכן להתפטר מהתפקדותי במפלגת העבודה אם הממשלה תביא פיתרון לעובדים. אני רוצה לטפל באותם אנשים שצריך לטפל בהם".

הידיים ידי עיני - והקול - שרגא ברוש

שר האוצר, רוני בר און, עלה אף הוא לשידור ואמר לברקאי בתגובה לדברי עיני: "אני כבר לא מעט זמן שומע את עופר עיני נרגש, ומדבר מפוזיציה פוליטית. עיני משרת אינטרסים של מפלגת העבודה. בשבוע שעבר לקח את ברוורמן כבן ערובה, ומנע ממנו להעביר תוכנית בשדה הריאלי והפיננסי, תוכנית שהייתה מזרימה מיליארדים של שקלים למשק. הוא עשה זאת מטעמי בחירות נטו. הוא איש פוליטי. עיני הוא האיש הכי חזק במפלגת העבודה".

בר-און הוסיף: "לא מן הנמנע שהוא מנסה להכניס טריז ביני לבין ראש הממשלה. הוא דורש דרישות עבור ציבור שהוא לא מייצג אותו. עיני נסע שבועיים לתאילנד, חזר לארץ, ישב חמש דקות עם הממונה עם התקציבים, והכריז על סכסוך עבודה במשק. הידייים הם ידי עיני - אך הקול הוא קול שרגא ברוש".

אתמול אמר בר-און כי שרגא ברוש הוא בובה של נתניהו, ומומחה בלייצר פאניקה, שכל מטרתה לתמוך בקמפיין הבחירות של נתניהו, גם על חשבון התעשיינים וכלכלת ישראל: "שרגא ברוש הוא בובה של נתניהו"

"אצל עופר עיני ושרגא ברוש המיליארדים רצים בפה - ואילו המדינה נמצאת במצב שבו אין תקציב. אני רואה את הנתונים - הציבור הרבה יותר שקול ומאוזן. אני מקבל עצות מאנשים שמבינים בכלכלה ולא מתעסקים בפוליטיקה.

"אני לא זוכר שעופר עיני כתב את הקוד האתי או ההתנהגותי של הפוליטיקה. עופר עיני רוצה לראות שר אוצר אחר שייבהל ממנו, ייכנע לדרישות שלו, ויאבד את קור הרוח מול ההתלהמות שלו. מצער אותי שעופר איבד את העשתונות - הטענות בעניין האגו הן מופרכות. אני עומד בפני פריימריז ובחירות. אם הייתי רוצה להתנהל בצורה הזו אז יכולתי להיות פופוליסט. המקום היחיד שאליו אני מסתכל זה המשק הישראלי. לא אחזיר את המשק 20 שנה אחורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker