פרופ' בן ציון זילברפרב: מרטו את נוצות האוצר; הפוליטיקאים לא מצליחים להתעלות מעל הפוליטיקה

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר: 2009 תהיה גרועה מהתחזיות של בנק ישראל ושל משרד האוצר

יעל פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אני, שמחשיב את עצמי כאופטימיסט חסר תקנה, מעריך ש-2009 תהיה גרועה יותר מהתחזיות של בנק ישראל ושל משרד האוצר", אומר פרופ' בן ציון זילברפרב, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר. "חוסר הוודאות בשווקים מתגבר ומנועי הצמיחה הגדולים שלנו נעצרים. כתוצאה מכך, הצריכה הפרטית תיפגע, היצוא שהיה קטר צמיחה בשנים האחרונות, ייפגע גם כן והרכוש הפיננסי של הציבור יישחק". זילברפרב דיבר אתמול בכנס של מועדון שילובים, שעסק בהתמודדות התעשייה הישראלית עם המשבר הכלכלי.

בקשר לתוכניות הסיוע למשק, אומר זילברפרב כי "באילוצים הפוליטיים הנוכחים צריך להכין את התוכניות, כך שמייד אחרי הבחירות נוכל להוציא אותן לדרך. האוצר היה צריך ליזום מהלך, להוביל ולא להיגרר, אחרי שמרטו את כל נוצותיו של האוצר הוא נחבל ונחלש. ההתמקדות צריכה להיות במעשים המכוונים לעתיד. אי אפשר למנוע את ההאטה במשק, אבל צריך לדאוג שתהיה קצרה ולא חריפה, ככל שאפשר".

"אני חושב שהאוצר שגה. האוצר היה עסוק בלהיות צודק, ופחות בלהיות חכם. היה צורך לספק הבטחה לקרן ההשקעה של הציבור (תשואה מינימלית של 0) לתקופה של 5-3 שנים וזה היה נותן פתרון לבעיית רשת הביטחון".

"צעד אחד לדוגמא, שאפשר היה להעביר מהיום למחר, אבל הפוליטיקאים מעכבים את ביצועו הוא צעד שיזם יהודה נסרדישי - להעביר את העסקים הקטנים לתשלום מע"מ על בסיס מזומן. זה בסך הכל עניין בירוקרטי, וזה יכול היה להקל על העסקים באופן משמעותי. צעד כזה תקוע, כי בוועדת הכספים לא דנים בשום דבר".

"התוכנית של בנק ישראל לאפשר לבנקים להגדיל את ההון שלהם דרך ערבות של ההמשלה היא הצעה ראויה", אומר זילברפרב. "הבנקים לא התלהבו מפני שהם חוששים ותוהים מה יבקשו מאיתנו בתמורה? חשוב שהצד השני ייתן הצעה הגיונית, הכסף הזה חשוב אפילו ברמה ההצהרתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker