עוד צרות לב. יאיר - רוכשים מאיימים לבטל רכישת דירות

החברה לא קיבלה היתר בנייה במשכנות האומה בירושלים; הרוכשים מודעים לירידת המחירים ועלולים לבטל עסקות

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

<<חברת ב. יאיר שבשליטת היזם הירושלמי יאיר ביטון עדיין לא קיבלה היתר בנייה לבניינים במתחם משכנות האומה בכניסה לירושלים. זאת, למרות הודעה לבורסה שהוציאה החברה באפריל ולפיה צפתה שההיתר יינתן בתוך כחודש.

כמה קוני דירות בפרויקט שוקלים לנצל סעיף בחוזה, ולבטל את הרכישה עקב העיכובים בתחילת הבנייה, ואילו בחברה טוענים שההיתר יינתן בימים הקרובים וכי מדובר בקונה אחד בלבד. הבעיות החלו שעה שהחברה הגישה לעיריית ירושלים בקשת הקלה כדי שיאושר לה להגביה את הקומות בפרויקט לצורך ניצול זכויות בנייה. הדבר גרם לעיכוב בטיפול העירוני בבקשה, ועד היום היא קיבלה היתר חפירה והיתר לבניית החניונים בלבד.

אי הוצאת היתר בנייה מקשה על החברה לשווק את הפרויקט. מדיווחי החברה לבורסה עולה כי ב. יאיר חתמה עד סוף יוני על 22 חוזים לרכישת דירות, מתוך סך כולל של 274 דירות שמתוכננות להיבנות בשלב א' של הפרויקט ו-680 יחידות דיור בכל הפרויקט.

ל-TheMarker נודע על כמה רוכשים ששוקלים עתה אופציה לבטל את החוזה. "בנסיבות הקיימות בשוק ולנוכח מצבה הלא ברור של ב. יאיר והירידות הצפויות במחירי הדירות - מעוניין מרשי לנצל את הזכות המוקנית לו ולבטל את החוזה", אומר עורך דין המייצג לקוח שרכש דירה בפרויקט. "הדבר נובע ממיעוט העסקות בפרויקט ואי הוצאת היתר בנייה. כל זה מעורר בנו ספק רב אם הפרויקט ייבנה", הוסיף.

לקונים יש בסיס לחשש: ב. יאיר נחשבת זה כמה חודשים לחברה בעלת סיכון גבוה בשוק ההון, כשהתשואות של האג"ח של החברה גבוהות במיוחד. החברה ניסתה להרגיע בעבר כשדיווחה כי העודפים הצפויים לה בשנים הקרובות בפרויקטים מספיקים כדי לעמוד בהתחייבויות כלפי בעלי האג"ח. עם זאת, האטה בביקושים והכבדה מצד הבנקים על לוקחי המשכנתאות עלולות לפגוע ביכולת ההחזר.

עד היום מכרה החברה ב-50 מיליון שקל בפרויקט, בממוצע של 2.27 מיליון שקל לדירה. מתברר כי חוזה הרכישה מאפשר לרוכשי הדירות בפרויקט לבטל את החוזה בתוך שישה חודשים אם לא יתקבל היתר בנייה, וכן בשל שינויים שיחולו בפרויקט.

את פרויקט משכנות האומה, המשתרע על שטח של 22 דונם, רכשה ב. יאיר בדצמבר 2006 במחיר של 474 מיליון שקל, שכבר אז טענו אנשי נדל"ן שהוא גבוה משמעותית משווי המתחם. בתוך כך, בחודשים האחרונים ניהלה החברה מגעים עם גורמים שונים לרכישת מחצית מהזכויות במקום, ובהם חברת אפריקה ישראל, יזמים חרדים וחברת ישרס.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "היתר הבנייה לבניינים נמצא בשלב של דיונים עם ב. יאיר לעניין ההקלות שפורסמו. עם סיום הדיונים ולאחר השלמת התנאים יונפק היתר הבנייה. הונפק לחברה היתר חפירה והיתר לבניית החניון הונפק, והעבודות מתבצעות בשטח".

מב. יאיר נמסר בתגובה: "הוועדה המקומית אישרה בנייה של 274 יחידות דיור בשלב א' של הפרויקט. היתר בנייה הוא הליך פורמלי לחלוטין שאמור להתקבל בימים הקרובים. אכן יש סעיף בחוזה הרכישה שמתיר יציאה בתוך 30 יום, חצי שנה לאחר מועד הרכישה, אך איש מהרוכשים לא פנה ולא ביטל. קיים מקרה אחד בלבד שהלקוח שקל לבטל את החוזה, אך לא ביטל בשלב זה מתוך ידיעה שהיתר בנייה יינתן בימים הקרובים. רוכשי הדירות בפרויקט מודעים לפוטנציאל הגדול שלו, ולכן סומכים על החברה שעובדת על פי הנהלים הנדרשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker