בועז טופורובסקי: "הסטודנטים מוכנים לפשרות מרחיקות לכת כדי להציל את ההשכלה הגבוהה"

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית: "מי שאינו מרצה טוב צריך להיפגע בשכר, ומי שאינו חוקר טוב לא צריך להיות במערכת"

רותם סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רותם סלע

"בשביל להציל את מערכת ההשכלה הגבוהה הסטודנטים מוכנים להגיע לפשרות אליהן לא היו מוכנים עד היום", רומז בועז טופורובסקי, יו"ר התאחדות הסטודנטים לשחיטת הפרה הקדושה של הסטודנטים בישראל.

דרך ארוכה עבר טופורובסקי מתפקידו כסמן הקיצוני של שביתת הסטודנטים הגדולה של 2007, אז התנגד כראש אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב לסיום השביתה, ועד להצהרות שלו כיום כיו"ר ההתאחדות, תפקיד אליו נבחר במאי השנה. על רקע המו"מ הקדחתני בין ועד ראשי האוניברסיטאות ומשרד האוצר, זורק יו"ר ההתאחדות כפפה לאוצר ולנציגי האקדמיה. לדבריו, "המערכת האקדמית בישראל חולה וזקוקה לרפורמות עמוקות ומרחיקות לכת. במקרה הצורך, הסטודנטים יהיו מוכנים לתת את חלקם".

טופורובסקי טוען כי מערכת ההשכלה הגבוהה צריכה תוכנית אסטרטגית רב שנתית, שדורשת גם תקצוב ארוך טווח. "בשביל זה כולם יצטרכו לוותר", הוא אומר. "האוצר יצטרך להתחייב על תקצוב כזה, והאקדמיה תצטרך להתחייב לשקיפות מלאה ולרפורמות מרחיקות לכת".

טופורובסקי נמנע מלהיכנס לפרטים בנוגע לרפורמות הנדרשות, אך הוא מסכים כי הבעיה העיקרית היא היעדר השקיפות: "חופש אקדמי הוא דבר חשוב ונכון, וצריך לתת לאקדמיה ולא לגורמים חיצוניים לנהל את המערכת. עם זאת, חלק גדול מהבעיה הוא שתחת כסות החופש אין שקיפות; אין אדם אחד במערכת ההשכלה הגבוהה שיודע לאן הולך הכסף.

"בוועד המנהל באוניברסיטת תל אביב שימשתי כמשקיף, וחזרתי ואמרתי להם כל הזמן: אתם לא יודעים על מה אתם מצביעים. הם היו מאשרים תקציבים של עשרות מיליונים למחלקות שונות באוניברסיטה, בלי שיהיה להם מושג איך מתחלק הכסף".

לפרסם את ציוני המרצים

טופורובסקי אולי תומך בשקיפות, אך הוא מתנגד למקום המוגזם לטעמו שמבקש משרד האוצר לתפוס במערכת ההשכלה הגבוהה. "האוצר לא צריך לנהל את המערכת, אלא האקדמיה בביקורת הציבור המונחה על ידי הנתונים שהמערכת תספק לו", הוא אומר. "אחרי הכל זו לא מערכת הביטחון. אין כאן מה להסתיר".

כחלק מהצעדים להגדלת השקיפות, מציע טופורובסקי לפרסם מידע בנוגע לביצועי המרצים. "פרופסור שהוא לא מרצה טוב צריך להיפגע בשכר, ופרופסור שהוא לא חוקר טוב לא צריך להיות במערכת", הוא אומר. "הפרופסורים צריכים להתחיל להתרגל לכך שמדד ההוראה שלהם מפורסם. אחרי הכל, הם חלק ממערכת ציבורית".

טופורובסקי חושף כי לתמיכת הסטודנטים במאבק הנוכחי בין האקדמיה למשרד האוצר יש מחיר. "ועד ראשי האוניברסיטאות רצה להבטיח כי לא נתנגד להשבתה במקרה שתהיה כזו, לפיכך הם הסכימו לשורה של תנאים", הוא אומר. "קודם כל דרשנו שור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות) לא ידברו על נושא שכר הלימוד. יש להם אינטרס לבקש העלאה של שכר הלימוד, מכיוון שבניגוד לכספי התקציב הסובלים מקיצוצים עונתיים, כספים אלה יעברו כל זמן שסטודנטים רוצים לקבל תארים". לדברי טופורובסקי, ור"ה קיבלה את הדרישה לפיה שכר הלימוד ישתנה רק בהסכמת הסטודנטים.

"כמו כן דרשנו שבמקרה של שביתה נוספת, נשיאי האוניברסיטאות לא יארגנו לעצמם שביתה דה-לוקס שבה המחקר נמשך אבל לא מלמדים", הוא אומר. "אמרתי לנשיאים - ?אם אין לכם כסף, סיגרו את האוניברסיטאות לחלוטין'". טופורובסקי מכנה סוג זה של שביתה "שבת בר-אילן", בהשראת השקט השורר באוניברסיטה הדתית-לאומית בימי קודש.

התנאי השלישי אותו הציבו הסטודנטים נוגע לאופן החלוקה של הכסף. "אנחנו רוצים שהכסף יגיע גם לשיפור ההוראה ולקליטת סגל צעיר במערכת", אומר טופורובסקי. "הסטודנטים מסתכלים קדימה; כיום, אם הם רוצים להיות חוקרים, הם חייבים לעזוב לחו"ל".

טופורובסקי מגדיר את עצמו כ"חצי פסימי" בנוגע למאבק הנוכחי. "צריך שכולם ישבו סביב שולחן עגול, אך חלק מהגורמים רגילים לעבוד בהכתבה", הוא אומר. "יש צורך במנהיגות חזקה שתכפה תהליך כזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker