דורון אביב ודפנה הרלב: מכרנו לגאידמק את אוסיף במצב מצוין, הוא בחר בדרך חדשה ורואים את התוצאות

לדורון אביב ודפנה הרלב כואב הלב ■ שנה וחצי חלפה מאז שמכרו את חברת הנדל"ן המשפחתית אוסיף לארקדי גאידמק ב-600 מיליון שקל והם צופים בה מתרסקת ■ "מכרנו את אוסיף אבל לא את המוח שלנו. הידע והיכולת נשארו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לא במצב הזה ציפו דורון אביב ודפנה הרלב למצוא את הבייבי שלהם 18 חודשים לאחר שנפרדו ממנו לתמיד. דורון ודפנה, אח ואחות לבית משפחת אביב, החליטו בחג הפסח לפני שנה וחצי למכור לארקדי גאידמק את אוסיף, חברת הנדל"ן שמשפחתם בנתה במשך 15 שנה, לפי שווי של מיליארד שקל. עד ערב ראש השנה הנוכחי צנחה אוסיף לשווי עלוב של 200 מיליון שקל, צניחה שמלווה בחוסר אמון ביכולתו של בעל הבית להחזיר אותה לימים הטובים שלה.

למעשה, גאידמק פיטר אתכם?

אביב: "הוא בחר לצאת לדרך חדשה - ורואים את התוצאות".

אף שהעסקה עם גאידמק היתה מוצלחת במיוחד מבחינתם והותירה אותם עם 600 מיליון שקל במזומן בפתחה של אחת התקופות הפיננסיות הקשות אי פעם - הם מתקשים להסתיר את אכזבתם מתוצאותיה. "זה כאב וזה כואב", אומרת הרלב. "עבדנו קשה מאוד כדי להפוך את אוסיף לחברה המוצלחת שהיא היתה".

היו שאמרו כי גאידמק קנה במחיר גבוה מדי.

אביב: "חושבים שגאידמק יצא פראייר אבל זה לא נכון. אוסיף עמדה על המדף באותה תקופה באותם תנאים ובאותו מחיר. לפני גאידמק גורם נוסף התעניין ברכישה של החברה".

הרלב: "אם היינו מחכים עוד חצי שנה היינו מקבלים סכום גבוה יותר. המניה זינקה בבורסה והחברה הגיעה לשווי אפילו גבוה יותר ממה שמכרנו. רק אחר כך היא התחילה לרדת. היתה לנו יכולת לעשות עוד דברים. מכרנו במחיר שחשבנו שהוא נכון - שהוא טוב גם לקונים וגם למוכרים וששני הצדדים הרוויחו".

באופן אירוני, הראיון עם הרלב ואביב התקיים ביום שבו דווח כי גאידמק החליט לוותר על המאבק להצלת אוסיף ולמכור את מניות השליטה לעורך הדין האישי שלו, יוסי שגב, תמורת נזיד עדשים: 110 מיליון שקל, שהם כ-500 מיליון שקל פחות ממה שגאידמק שילם על החברה. עם זאת, בשלב זה לא ברור אם העסקה תצא אל הפועל ומי יקבל את השליטה באוסיף.

ממרומי משרדם בקומה 47 של מגדל משה אביב - אשר נקרא על שם אביהם שנהרג בתאונת רכיבה ב-2001 - אביב והרלב משתדלים להסתיר את הביקורת על גאידמק ומנסים לשמור על ניסוחים דיפלומטיים: אביב מזכיר שכל מניות הנדל"ן נפלו, ובכלל שהוא לא עושה חשבונות, והרלב מדגישה שהיא "לא מסתכלת לאחור אבל כן מסיקה מסקנות חשובות". טון הדיבור והמלים שהם בוררים בקפידה מסגירים את המרירות.

לשניים חשוב להזכיר שאוסיף היתה במצב מצוין עם פרויקטים רווחיים - ולא הם אחראים להתרסקות. אבל חשוב להם יותר להבהיר שהם עדיין בשטח: אוסיף כבר לא שייכת למשפחת אביב, אבל חברת אביב שהחזיקה באוסיף - והיא גם זו שבונה ומשווקת בעבור אוסיף את הפרויקטים - ממשיכה לפעול "בהצלחה רבה", לדבריהם.

"ברגע שיש לך יכולת נדל"נית מקצועית, לצד הבנה עסקית ומשאבים כלכליים, אפשר להצליח גם במקום אחר. אביב זה הבית שלנו. 50 שנה אנחנו עובדים כאן וזאת המשפחה", הם אומרים. אם מישהו תהה על יציאתם של האחים מהביזנס, הרלב מדגישה: "מכרנו את אוסיף, אבל לא מכרנו את הידע, את היכולת ואת הביצועים - כל אלה נשארו אצלנו. מכרנו את הפרויקטים אבל המוח נשאר, כך שאנחנו ממשיכים להצליח".

אז למה בכל זאת החלטתם למכור את אוסיף?

אביב: "מסיבות אסטרטגיות. המעמסה הפיננסית היתה על כתפינו. חלק מבעלי המניות היו מבוגרים או מתו. גם אבינו מת, וחשבנו שיש פה דור שהיה רוצה לממש רכוש ולהוריש. קיבלנו את ההחלטה בסוף מארס ובאפריל גאידמק קנה".

לא יוצאים לפנסיה

אביב והרלב משלבים עסקים ומשפחה כבר יותר מ-25 שנה. הם הצטרפו לעסק המשפחתי שבנה אביהם משה אביב - שתמונה גדולה שלו מתנוססת בכניסה למשרד - כשהיו בתחילת שנות ה-20 שלהם. את העבודה המשותפת שלהם בניהול החברה דורון מכנה "צמידות אמיתית" וגם חברות. הם אמנם מסבירים שאת עבודת היזמות הם עושים יחדיו, אבל דפנה אחראית יותר על הצד הפיננסי ודורון על הכיוון ההנדסי-יזמי.

הבעלות על חברת אביב הוחזקה עד לאחרונה בידי דורון אביב ואמו רחל ולא מזמן הוחלט במשפחה על חלוקה חדשה של המניות. שתי האחיות הנוספות, דליה ודנה, קיבלו כסף ויצאו מהעסק - ודפנה ודורון נשארו הבעלים היחידים בחברה.

דפנה, 50, נשואה למיקי הרלב, מהנדס פרויקטים באביב. לבני הזוג חמישה ילדים בני 7-26: השניים הגדולים הם סטודנטים (לכלכלה וחשבונאות ולמינהל עסקים), האמצעית קצינה בקבע והשניים הקטנים תלמידים. בפסח האחרון נולד לדפנה נכד ראשון, שקיבל את השם אביב.

אביב אומר שפילוסופיית החיים שלהם היא להסתכל על החלק המלא של הכוס ולא להיות מרירים. במקרה של גאידמק, למשל, הם רואים לחיוב את הצד הפילנתרופי שלו ואת העזרה שהוא מושיט לאנשים במצוקה. ברור שקל להיות פחות מריר כשיש לך 600 מיליון שקל בחשבון הבנק. הכסף נכנס לקופה של אביב, וכמות מסוימת ממנו חולקה לכל אחד מארבעת האחים באופן אישי.

דורון, 52, נשוי לאורלי, צלמת מקצועית. לבני הזוג שלושה בנים בני 21-28: הבכור כותב דוקטורט בפיסיקה ומשקיע במיזמי היי-טק שונים, האמצעי מסיים לימודי מינהל עסקים והצעיר בשירות קבע. לאחר שעות העבודה אביב רוכב על אופניים בקבוצה, וכן נוהג להשיט סירה.

איך זה להיות כל כך עשירים?

אביב: "גם לפני המכירה של אוסיף יכולנו לצאת לפנסיה, אבל היה לנו ברור שאנחנו ממשיכים כי אנחנו אוהבים את העשייה. זה ממלא את החיים שלנו. החיים שלנו לא השתנו אחרי מכירת אוסיף. לא קנינו מכונית חדשה, לא עשינו שיפוצים במשרד. הכסף משמש להמשך המורשת של אבינו ולהשקעות בנדל"ן. גם הילדים שלנו עובדים קשה והם צריכים להוכיח את עצמם".

באחרונה עמדה על הפרק עסקה שבה תקנו בחזרה את השליטה באוסיף.

הרלב: "אנחנו עוסקים בנדל"ן. בין השאר חשבנו לחזור מתוך אמפתיה. ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בעלי חברת הנדל"ן קנדה ישראל, התקשרו וביקשו שנצטרף לרכישת החברה מחדש. היו משקיעים נוספים שרצו אותנו בפנים ואמרנו שיש על מה לדבר".

ולמה זה לא יצא לפועל?

אביב: "כי לא יצא. הצענו מחיר בעבור החברה, אך היו כאלה שחשבו שזאת לא עסקה טובה. זה לא רלוונטי כרגע ואנחנו מאחלים ליוסי שגב הצלחה".

אם הוא יקבל את השליטה, אתם חושבים שהוא יכול להצליח?

הרלב: "בהחלט, אבל אנחנו לא מכירים אותו מספיק".

איפה נעשו טעויות באוסיף?

אביב: "לא רק אוסיף נפלה. כל השוק נפל. ענף הנדל"ן נמצא במשבר אמיתי, ורואים את זה למשל באפריקה ישראל. גם שאר החברות בענף הנדל"ן איבדו שווי באופן דומה. אוסיף נשארה חברה טובה, אבל היא נפגעה משתי עסקות שבוצעו בה בשנה האחרונה והתבררו כמהותיות: רכישת חברת התשתיות א. ארונסון המפסידה (שאוסיף שילמה עליה 145 מיליון שקל); ורכישת קרקע ברוסיה מידי גאידמק עצמו (תמורת 100 מיליון דולר)".

שתי העסקות העיבו על העסקים של אוסיף והכבידו על תזרים המזומנים שלה. האם הן יכולות להפיל את החברה?

"הפרויקטים של אוסיף רווחיים ונמצאים במצב מצוין. פרויקט ההתפלה בפלמחים הושלם ועובד, שוויים של הנכסים של עוגן - זרוע הנדל"ן המניב של אוסיף בישראל - עולה, כך שהטנק הזה שנקרא אוסיף עדיין חזק ושועט קדימה, כשהוא מצליח אפילו לסחוב על גבו את ההפסדים של א. ארונסון. בסופו של דבר ה-א'-ב' של העסק הזה הם הניהול".

וגאידמק הוא לא מנהל?

אביב: "את זה לא אמרתי".

אתם חושבים שיש כיום חשש שאוסיף לא תחזיר את החוב שלה?

"לא יודע, אני לא מכיר את הפרטים".

אחרי שהיא נפלה, שקלתם לקנות מניות של אוסיף בבורסה?

הרלב: "לא. רוב הוננו נמצא בנדל"ן ואין לנו סיבה להשקיע בנדל"ן נוסף".

גאידמק לא התרגש מההפסדים

דורון ודפנה הם שני הילדים הבכורים של משה ורחל אביב. הם נולדו למשפחה שחיה ונושמת את ענף הנדל"ן. האב משה ייסד ב-1963 את החברה הקבלנית אביב, שעוסקת בעבודות ציבוריות ועבודות בניין.

דורון אביב הצטרף לחברה ב-1980 כשהיה בן 24. "למדתי פיסיקה וחשבתי לפנות להיי-טק", הוא נזכר, "אבל ברגע שהחלטתי שתחום הניהול מדבר אלי יותר, היה לי ברור שמקומי באביב אוסיף. תוך כדי השלמתי את לימודי הנדסת הבניין והשאר כבר היסטוריה".

הרלב הצטרפה לחברה המשפחתית לאחר שהשתחררה מהצבא ולמדה כלכלה ומינהל עסקים באוניברסיטת בר אילן. "חשבתי לעשות תואר שני ולהצטרף לשוק ההון בתחום הפיננסים, אך אבא קרא לי לדגל ואמר שאני אעשה את התואר השני בחברה", היא מספרת.

אביב והרלב גדלו בחברה מלמטה, כשהם עדים לתהליך התפתחותה בהובלת אביהם. התהליך כלל בין השאר את רכישת השליטה באוסיף בדצמבר 1993.

הם מתארים את אביהם כאדם שהיה "בעל הבית עד הסוף", אך מספרים כי תמיד היתה עבודת צוות ושותפות מלאה, בלי שאף אחד ביקש לקחת לעצמו את הקרדיט.

באוקטובר 2001 פקדה את משפחת אביב טרגדיה. האב משה, חובב סוסים מושבע, יצא בחול המועד סוכות לרכוב על סוסה. באמצע הרכיבה הוא נפל, נחבט בראשו, ומת. הוא היה אז בן 69 בלבד. ניהול העסקים עבר אל אביב והרלב.

למרות מה שאתם מספרים על אוסיף, בבדיקת הדו"חות שלה - גם לפני גאידמק - לא רואים רווחיות גבוהה במיוחד.

הרלב: "אוסיף עשתה רווח, אבל בפיקים. היו לה מעט פרויקטים יחסית, אך כל אחד מהם היה מהגדולים והמורכבים בישראל. חלק מהם היו בתחום הביטחוני ואי אפשר לדבר עליהם. החברה פעלה לטווח ארוך ויצרה רווחים מתוך השבחת קרקעות. כללי החשבונאות לא איפשרו לה להציג את תמונת הרווחיות האמיתית והשווי הכלכלי של הקרקעות לא בא לידי ביטוי בדו"חות.

"עם זאת, החברה חילקה מדי שנה בעשר השנים האחרונות הרבה דיווידנדים. היינו לא פחות רווחיים ממתחרים כמו אפריקה ואזורים. בתקופתנו החברה נוהלה על ידי ארבעה-חמישה אנשים ולא היו משכורות שערורייתיות. החברה גם עמדה תמיד בהתחייבויותיה כלפי הבנקים והגורמים המממנים.

"הפרויקטים של אוסיף יניבו לחברה בשנים הקרובות רווחים נאים. בסוף השנה יוכרו הרווחים מהפרויקט אביב בגימל - שכל הדירות בו נמכרו ונותרו שלושה פנטהאוזים בלבד אשר שניים מהם נמצאים בשלבי מכירה מתקדמים תמורת 12 מיליון שקל. גם בעוגן הפוטנציאל האמיתי טרם בא לידי ביטוי, ורק בעסקות האחרונות שהחברה מבצעת, כמו מתחם אסותא ברמת החי"ל, רואים באילו רווחים נאים נמכרים הנכסים. הדבר נכון גם לגבי הקרקעות והמרכזים המסחריים בבולגריה".

בזמן שמשפחת אביב ביקשה למכור את השליטה באוסיף התעניין גאידמק ברכישת שליטה באחת מהחברות הציבוריות בישראל. בתיווכו של איש העסקים רוני מאנה גאידמק היה קרוב לרכישת חברת הנדל"ן והתשתיות מנרב של אברהם קוזניצקי. לאחר שמאנה הריח צרות בעסקה הוא החליט לחפש לגאידמק שידוך נדל"ני אחר. בירורים קצרים הספיקו לו כדי להבין שאוסיף עומדת למכירה, ולא עבר זמן רב עד שמאנה הרים טלפון לדורון אביב והציע לו להיפגש עם קונה אטרקטיווי ו"בינלאומי" בדמותו של גאידמק. אביב הסכים לפגישה.

כך תיאר אז מאנה ל-TheMarker את השתלשלות העניינים שהובילה לסגירת העסקה: "לאחר שפניתי לדורון והוא נקב במספר בעבור אוסיף דיברתי עם ארקדי, וקיימנו את הפגישה בפרויקט המגורים סי אנד סאן בצפון תל אביב (שאוסיף הקימה). גאידמק הוא איש עצמאי, שאינו נזקק לאישורי דירקטוריון, והוא אמר שלא מעניינים אותו המספרים, אלא מה שיש בחברה. 'מספרים תמיד ניתן לתקן', הוא הסביר, וקיבל את ההחלטה באופן מיידי, אחרי שנועץ בעניינים טכניים עם יועציו המשפטיים".

גאידמק היה להוט לפצוח במסע הרכישות בישראל, ולכן לא התרגש יותר מדי מההפסדים המצטברים של כ-160 מיליון שקל שהציגה אוסיף ב-2002-2006 וגם לא מביצועי המניה הנחותים לעומת מדד הנדל"ן ב-2005-2006 - והסכים לשלם בעבור אוסיף פרמיה נדיבה של 85%.

גאידמק הצדיק את המחיר הגבוה ששילם בכך שקיבל "כרטיס כניסה" לפורטפוליו הנכסים המפואר של אוסיף, שכלל בין השאר את מגדל משה אביב - המגדל הגבוה ביותר במזרח התיכון, שמתנשא לגובה של 252 מ"ר וכולל 69 קומות של משרדים, מסחר ומגורים.

לאוסיף עוד נכסים בולטים רבים: פרויקטים של מגורי יוקרה - אביב בגימל ברמת אביב, אביב בצמרת בצפון מתחם פארק צמרת ואביב באלתרמן ליד משתלת הפיקוס בהרצליה החדשה; מרכז ויצמן בתל אביב; אביב בכרמל בחיפה; מרום נווה ברמת גן; שליטה בחברת הנדל"ן המניב עוגן המעורבת בפרויקטים גדולים, ובהם מתחם אסותא ברמת החי"ל; וכן אחזקה של 30% בחברת אמד (המחזיקה בין השאר בדן רכב).

כשברשותו הנכסים האלה ונכסים אחרים של אוסיף בישראל, בולגריה ורומניה, וכן נכסים ברוסיה שאותם תיכנן לצקת אל תוך החברה, גאידמק אמר פעם אחר פעם כי אוסיף תיהפך לחברת נדל"ן בינלאומית בסדר גודל של אפריקה ישראל.

אלא ששרשרת טעויות ניהוליות ועסקיות, מוניטין רעועים, נפילת השווקים ועמם מניות הנדל"ן, הלחץ של הבנקים וכן גורמים נוספים הורידו לטמיון את כל התוכניות הגרנדיוזיות של גאידמק.

איך קיבלו העובדים את הבשורה שמכרתם את אוסיף?

הרלב: "הם שותפים למכירה. גמלנו להם באמצעות בונוס של כמה משכורות ובמסיבה בנמל תל אביב מתוך הכרת תודה על כך שליוו אותנו במשך שנים ארוכות".

מה טיב היחסים שלכם עם גאידמק כיום?

הרלב: "קורקטיים. אנחנו מדברים מדי פעם".

אוסיף היא הרי הלקוח הכי גדול שלכם. האם נתקלתם בפיגורים בתשלומים בפרויקטים שאתם מבצעים בעבורה?

אביב: "לא. הם משלמים בזמן".

"חווינו כבר שלושה-ארבעה גלים של מיתון"

אביב והרלב מדברים באהבה על הפרויקטים שלהם ויודעים לפרט את ההיסטוריה של כל קרקע, הבעלים שלה ושינויי התוכניות שהיו - כמו נדל"ניסטים יזמים אמיתיים של פעם ולא כמו אנשי הנדל"ן של היום. כך למשל הם מפרטים את תולדות הקרקע עליה הוקמה שכונת אביב בגימל ומזכירים את "בית ידלין", הפיל הלבן שעמד על הקרקע הזאת במשך כ-30 שנה, ואת הריסתו על ידי אוסיף.

השניים מדברים על "שנה וחצי עמוסות" מאז המכירה של אוסיף. נראה שהמטרה שלהם היתה ליצור בידול בין אוסיף לאביב, כך שאנשים יבינו שהם לא נעלמו. מה שמסתמן כפרויקט הדגל של אביב בישראל הוא מתחם צים בשדרות רוטשילד 22 בתל אביב, אשר נרכש מידי גאידמק לפני כמה חודשים על ידי קבוצת משקיעים בראשות אביב והרלב, תמורת 135 מיליון שקל.

מה התוכניות שלכם לגבי מגדל צים?

אביב: "שינינו את השם של הפרויקט לאביב ברוטשילד, ואנחנו מתכוונים להקים בו תוך שלוש שנים בניין משרדים של 21 קומות בשטח של 12 אלף מ"ר. בנוסף לכך רכשנו שלושה מבנים לשימור באזור לילינבלום-רוטשילד. שניים מתוכם כבר מכרנו".

אתם לא חוששים כי במידה שהמיתון יחריף מחירי המשרדים יצנחו בהתאם?

הרלב: "אנחנו מביאים את זה בחשבון, אבל חווינו כבר לפחות שלושה-ארבעה גלים דומים של מיתון. האזור הזה נהנה מביקוש מובהק עם צורך אמיתי במשרדים. שטחים נדרשים בכל כלכלה צומחת וכיום אין שטחים פנויים. באזורים כאלה המחירים לא נפלו במיתון הקודם, מה שמשרה אופטימיות".

מה יהיו לדעתם השלכות המשבר על תחום הבנייה למגורים ועל הנדל"ן המניב בישראל?

אביב: "בתחום הבנייה למגורים למעמד הביניים לא היו הרבה התחלות בנייה ועדיין קיימים ביקושים, כך שהוא צפוי להיפגע פחות מאשר מגורי יוקרה - שם עלולים להיתקע עם עודפים יחסית גבוהים".

באילו פרויקטים מעניינים נוספים אתם מעורבים כיום?

הרלב: "אנחנו מתחילים את בנייתו של מגדל ספיר במתחם הבורסה ברמת גן יחד עם החברות תדהר ורוגובין. הוא יכלול 45 אלף מ"ר של משרדים וכ-750 מקומות חנייה. בנוסף אנחנו מקימים 755 יחידות דיור בשתי עסקות קומבינציה בהוד השרון. כמו כן נקים פרויקט משרדים, מסחר, מלונאות ומוסדות ציבוריים במתחם התחנה המטאורולוגית בראשון לציון יחד עם קנדה ישראל, יורוקום נדל"ן וקרדן נדל"ן. זאת לצד השלמת הפרויקטים של אוסיף ועוגן, כמו אביב בגימל, באלתרמן ובצמרת ובית חולים אסותא ברמת החי"ל".

מה לגבי הפעילות בחו"ל?

אביב: "הקמנו ביחד עם אייל לב-ארי ויפתח אלוני, שפעילים במשך שנים רבות בהונגריה, את חברת אביב ארלון גלובל, שתעסוק בייזום ופיתוח פרויקטי נדל"ן בחו"ל. כיום אנחנו מעורבים בארבעה פרויקטים בתחום המסחר והמגורים בשטח של כ-260 אלף מ"ר בסרביה וכן בשלושה פרויקטים של מגורים ומסחר בשטח של כ-140 אלף מ"ר בערים גלובוצ'יסקאיה, קירובו וסווסטופול שבאוקראינה".

למה בחרתם לפעול דווקא במדינות האלה?

הרלב: "אלה השווקים המתעוררים ביותר, שעדיין לא היתה בהם נהירה המונית של יזמים מכל העולם. היכולות המקצועיות שלנו, לצד שקט תעשייתי, עשויות להתבלט דווקא באזורים האלה. בנוסף, הסרבים מאוד איכותיים וחרוצים, ושואפים כל הזמן להתקדם ולהשתפר".

לאור המתיחות הפוליטית בין רוסיה לגיאורגיה והמשבר הפיננסי שמתרחש היום ברוסיה, לא מפחיד אתכם שדבר דומה יקרה גם באוקראינה?

הרלב: "בינתיים לא נראה שאוקראינה תיקלע למשבר פיננסי ולמשבר בתחום הנדל"ן. המדינה ממשיכה ליהנות מביקושים גבוהים לסחורות ומחצבים, ויש בה צורך אמיתי בבנייה חדשה הן למגורים והן לתחום המסחרי. בנוסף, היא מספיק רחוקה גיאוגרפית מגיאורגיה".

איך אתם מממנים את ההתרחבות הגדולה של אביב?

אביב: "אחד היתרונות של חברה פרטית הוא העובדה שהיא אינה חייבת לחשוף את מספריה. עם זאת, אני אציין שאביב כמעט אינה ממונפת, ובבנקים מרוצים מהמאזנים שלנו".

בעבר ביצעתם מימושים יפים בבריטניה. האם בעקבות משבר הנדל"ן הפוקד אותה ואת ארה"ב לא נוצרו שם הזדמנויות השקעה קורצות בעבורכם?

הרלב: "אנחנו לא פוסלים השקעות - לא בבריטניה ולא בארה"ב, אך צריך להמתין עוד קצת ולא לקפוץ למים בשיאו של המשבר. נראה שעדיין לא התקרבנו לתחתית, כך שאין לאן למהר, וההזדמנויות האמיתיות עוד יבואו בהמשך".

מה לגבי כניסה למדינות מזרח אסיה, כמו הודו?

אביב: "בחנו את הודו עוד בתקופת אוסיף, אך התרבות הניהולית שראינו שם לא התאימה לאסטרטגיה העסקית שלנו, ולכן ויתרנו על התוכניות. דעתנו לא השתנתה מאז".

אביב מתגורר ברחוב גלי תכלת בהרצליה פיתוח ומחזיק בכמה פנטהאוזים במגדל אביב. הרלב ירשה מאביה את האהבה לטבע ולסוסים, ומתגוררת בכפר נטר - לא הרחק מנתניה. היא חברה בהתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה בישראל, פועלת בצורה נמרצת לקידום ספורט זה בישראל ורוכבת בעצמה.

האחיות הצעירות במשפחת אביב הן דלית אביב-קרמר, 44, הנשואה לעופר קרמר, במאי חדשות בערוץ 2, ועובדת באופן חלקי בתחום השיווק באביב. האחות הצעירה, דנה אביב-אופיר, נשואה לאיש יחסי הציבור ניצן אופיר. היא עורכת דין, ובחרה שלא להשתלב בעסק המשפחתי.

איך מתמודדים עם גידול ילדים בתנאי עושר כל כך גדולים?

אביב: "כמו שאנחנו לא השתנינו, כך אנחנו מחנכים את הילדים שלנו שאין דבר בחיים שניתן להשיג בקלות, אלא רק באמצעות השקעה. אנחנו מחנכים לעבודה, הישגים ותרומה לקהילה. מי שלומד פיסיקה, כמו הבן שלי, צריך להוכיח את עצמו כל יום ולא משנה כמה כסף יש להורים שלו. הם רואים איך אנחנו חיים. זה החינוך שקיבלנו מההורים, ואותו אנו דואגים להעביר לילדינו".

אתם כבר מסמנים יורש?

הרלב: "אנחנו גדלנו אל תוך העסק: בסופי השבוע נהגנו לבקר באתרי הבנייה, להשקות יציקות ולהחליק בטונים. אבא לקח אותנו לראות מגרשים שאותם הוא שקל לקנות, העסק היה חלק מחיי המשפחה והמשפחה היתה חלק מהעסק. עם זאת לא היה ברור מאליו שבעתיד ניקח את המושכות לידינו. לא נדחוף את הילדים להשתלב בעסק, אך כמובן שגם לא נמנע מהם לעשות זאת אם יחליטו על כך".

אילו אנשי נדל"ן אתם מעריכים?

"יצחק תשובה, אליעזר פישמן, מוטי זיסר, חיים כצמן ונתן חץ. כל אחד מן הקולגות שלנו התבלט בתחומו ותרם לפיתוח של כלכלת ישראל. יש הרבה ללמוד מהם. בסופו של דבר, אם מסתכלים על ישראל רואים שבזכותם ובזכות פעילים נוספים היא נהפכה למעצמת נדל"ן".

דורון אביב

יו"ר ובעלים של חברת הנדל"ן אביב

גיל: 52

סטטוס משפחתי: נשוי + 3

מגורים: הרצליה פיתוח

עוד משהו: רוכב מקצועי על אופניים

דפנה הרלב

מנכ"ל ובעלים של חברת הנדל"ן אביב

גיל: 50

סטטוס משפחתי: נשואה + 5

מגורים: כפר נטר

עוד משהו: בפסח נולד לדפנה נכד ראשון, שקיבל את השם אביב

אביב

הקמה: 1963

יו"ר: דורון אביב

מנכ"ל: דפנה הרלב

פעילות: ביצוע עבודות קבלניות, ייזום למגורים ונדל"ן מניב

עובדים: 400

פרישה גיאוגרפית: ישראל, סרביה ואוקראינה

אביב בצמרת - הפרויקטים העיקריים של חברת אביב

אוקראינה

על מגרש בשטח 10,000 מ"ר ב-Kirovo ייבנו 65 אלף מ"ר למגורים. במרכז העיר מתוכנן לקום מרכז עסקים

סרביה

4 ק"מ ממרכז העיר בלגרד יוקם פרויקט למגורים ומסחר בשטח של 19 אלף מ"ר. פרויקט נוסף יוקם 14 ק"מ מהעיר ובו ייבנו 110 אלף מ"ר למסחר ומגורים

תל ליטווינסקי

מתחם באזור תל השומר שבו ייבנו בעסקות קומבינציה כ-900 יחידות דיור בבניינים בני 12-14 קומות

ויצמן ביזנס פארק

פרויקט משרדים ומסחר ברחובות, המוקם בשיתוף עוגן מקבוצת אוסיף. במקום כבר הוקם ונפתח מרכז מסחרי בן שתי קומות שמעליו בניין משרדים. בעתיד ייבנו שלושה בניינים נוספים

מגדל ספיר

בניין משרדים ומסחר בלב הבורסה ברמת גן, המוקם בשיתוף רוגובין ותדהר. הפרויקט מיועד לאכלוס בקיץ 2011

דרך רמתיים

עסקת קומבינציה בהוד השרון לבניית 80 יחידות דיור למגורים במגדל בן כ-20 קומות. אכלוס צפוי ב-2011

בית הנערה

עסקת קומבינציה בהוד השרון שבה מעורבת עיריית תל אביב. במקום ייבנו 700 יחידות דיור בין שכונות המגורים הוותיקות של הוד השרון ורמת הדר

מגדל צים

בניין משרדים ומסחר ברוטשילד 22 בתל אביב. לבניין יהיה שטח בנוי של 12 אלף מ"ר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker