חולשת הדולר ועליית הדלק הובילו את אל על לירידה של 25% בלבד ברווח ל-30 מיליון דולר ברבעון

הרווח התפעולי של החברה קטן ב-18% ל-50 מיליון דולר; הכנסות החברה צמחו ב-7% ל-607 מיליון דולר

יובל מ.
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יובל מ.

חברת התעופה אל על, שבשליטת חברת כנפיים של משפחת בורוביץ', רשמה ירידה ברווח הנקי ברבעון השלישי של כ-25% ל-30.4 מיליון דולר לעומת 40.7 מיליון דולר ברבעון המקביל, אך הצליחה לרשום רווח בענף בו חברות התעופה עולמיות רושמות הפסדים בתקופה זו.

הכנסות החברה צמחו ברבעון ב-7.2% ל-607.3 מיליון דולר, כתוצאה מגידול בהכנסה הממוצעת לנוסע ק"מ, אך זו קוזזה בעלייה של 14% בהוצאות ההפעלה, שהורידו את הרווח הגולמי ב-12% ל-133.4 מיליון דולר. הוצאות ההפעלה של החברה גדלו ברבעון, בעקבות גידול בהוצאות השכר ובהוצאות הדלק. הוצאות השכר גדלו ברבעון, בעקבות תיסוף השקל בכ-17% ביחס לדולר.

בחלוקה לפי מגזרי פעילות, רשמה החברה את עיקר הכנסותיה באירופה, ממנה קיבלה 305 מיליון דולר עם רווח של 64.7 מיליון דולר. ההכנסות צפון אמריקה עמדו על 207.1 מיליון דולר ברבעון השלישי לעומת 562.4 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח ממגזר זה הסתכם ב-14.7 מיליון דולר.

ההכנסות ממרכז אסיה והמזרח הרחוק הסתכמו ב-69.8 מיליון דולר, לעומת 232.2 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח ממגזר זה הסתכם ב-9.2 מיליון דולר. אל על מסבירה את הקיטון בהכנסות במגזר זה בעקבות הפסקה יזומה של פעילות מטוסי המטען ליעדי המזרח, שהם עתירים בצריכת דלק.

הרווח התפעולי של אל על קטן ב-18% ל-50.4 מיליון דולר לעומת 61.8 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווחיות התפעולית של החברה ירדה ל-8.3% לעומת 10.9% ברבעון המקביל. עם זאת ברבעון המקביל רשמה אל על רווח הון ממכירת מטוס 767, שהובילו לרישום הכנסות של 2.4 מיליון דולר ברבעון המקביל, לעומת הוצאות של 5.4 מיליון דולר ברבעון הנוכחי.

הגרעון החוזר של אל על, כלומר היחס בין הנכסים השוטפים של החברה בניכוי ההתחייבויות השוטפות, עלה בסוף הרבעון ל-233.6 מיליון דולר לעומת כ-150 מיליון דולר בסוף 2007. הגידול נבע מירידה במזומנים של החברה ובפיקדונות לזמן קצר, מגידול בהכנסות מראש כתוצאה מעלייה במכירות כרטיסי טיסה שטרם מומשו ומירידה בשווי הוגן של מכשירים פיננסים.

קופת המזומנים של החברה והפיקדונות לזמן קצר קטנו ל-231 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 267 מיליון שקל בסוף 2007. בתשעת החודשים הראשונים של השנה השתמשה החברה ב-43.6 מיליון דולר לפעילות מימון ולפרעון הלוואות לזמן ארוך בכ-39.9 מיליון דולר ולתשלום דיווידנד של 3.1 מיליון דולר.

חיים רומנו, מנכ"ל אל על, אמר היום בתגובה לדו"חות כי יש להתייחס לתוצאות הרבעון ביחס לגורמים המשתנים בענף התעופה: "אל על הוכיחה שהיא יודעת להתמודד עם משבר קשה מאוד שריסק חברות תעופה, ולעומת חברות אחרות בענף בעולם, לא דיווחנו על הפסדים".

"הירידה בהון החוזר נובעת מגידור מחיר הדלק, אבל החוב שלנו ירד ואנחנו מצטיידים במטוסים חדשים. בהינתן תנאים סבירים מצד הרגולטור, ועולם שבו התחרות הולכת וגוברת, אנחנו יודעים להתמודד עם המשבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker