יובל מ.

דלק נדל"ן, שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, פירסמה היום הצעה לבעלי איגרות החוב של החברה מסדרות ג' ו-ד', לפיה הם יכולים להחליף את איגרות החוב שברשותם לאיגרות חוב מסדרה חדשה אשר תובטח בשעבוד נכסים מניבים בישראל.

איגרות החוב של דלק נדל"ן הגיעו לתשואות פנומנאליות בתקופה האחרונה, עת החלה ההידרדרות בשוק איגרות החוב. האג"ח של דלק נדל"ן מסדרה ג' נסחרת תמורת 59 אגורות, בתשואה של 75.3%, והאג"ח של החברה מסדרה ד' נסחרת תמורת 46.1 אגורות ובתשואה של 89.4%.

מדריך לאג"חים: מהי "תספורת"?

בעקבות ירידת המחירים בשוק איגרות החוב מציעה כעת החברה לבעלי איגרות החוב הצעה לפיה יכולים מחזיקי האג"ח להחליף את האיגרות שברשותם לאיגרות חוב מסדרה חדשה שתנפיק החברה. לפי ההצעה של החברה, עבור כל 100 שקל ערך נקוב של האג"ח מסדרה ג' יקבלו המשקיעים 65 שקל ערך נקוב באג"ח החדש. עבור כל 100 שקל ערך נקוב של האג"ח מסדרה ד' יקבלו המשקיעים 58 שקל ערך נקוב באג"ח החדש.

יחס ההחלפה מבטא פרמיה של 10% על סדרה ג' ו-26% על סדרה ד', לפי המחירים בשוק כיום.

סדרת האג"ח החדשה תהיה מבוטחת יותר עבור המשקיעים, מאחר שזו תובטח בשעבודים בשווי של כ-300 מיליון שקל, שינתנו לטובת מחזיקי איגרות החוב על נכסי מקרקעין בישראל בבעלות דלק נדל"ן או החברה הבת.

סדרת האג"ח החדשה תיפרע במהלך חמש שנים ממועד הנפקתה, והריבית עליה תשולם מדי חצי שנה. בעלי איגרות החוב מסדרה ג' ו-ד' אשר לא ייענו להצעת הרכש של החברה יוכלו להמשיך באיגרות ללא שינוי בתנאי האיגרות.

בדלק נדל"ן מבהירים כי "ביצוע המהלך כפוף לקבלת הסכמת גופים המחזיקים יחד עם החברה בחברות בעלות הנכסים, להסכמת גופים ממנים אשר להם שועבדו, בין היתר, חלק ממניות דלק נדל"ן נכסים מניבים, וחלק מהלוואת הבעלים של החברה הבת". בנוסף, על החברה לפעול לקבלת אישור רשות ניירות ערך לתיקון תשקיף המדף של החברה באופן שיתאפשר לבצע על פיו הצעת רכש או פרסום תשקיף של החברה הבת, וקבלת דירוג של חברת הדירוג מעלות לסדרת האג"ח החדשה.

איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן, מסר כי "דלק נדל"ן תעמוד בכל התחייבויותיה מול בעלי האג"חים. עם זאת, לאור העלייה החריגה בתשואות איגרות החוב של החברה בבורסה והחשש בקרב המשקיעים ולאור העובדה שאנו פועלים תוך הקשבה ושקיפות מלאה מול שוק ההון, החלטנו להציע למשקיעים המעוניינים בכך הנפקה של איגרות חוב חדשות עם בטחונות מדרגה ראשונה, שיחליפו את איגרות החוב הקיימות שברשותם. אנו מאמינים, שצעד זה, כמו גם צעדים נוספים שאנו בוחנים יסייעו בשיפור יחסו של שוק ההון אל החברה ואל יכולת הפרעון שלה".

פרופ' דני צידון: "האנליסטים של בנק לאומי ביצעו ניתוח תרחישי קיצון לחברות דלק נדל"ן, אפריקה ישראל וכלכלית ירושלים - באשר ליכולת פרעון התחייבויותן על פי גישה לא נכונה. במקום להשתמש במאזני סולו (של חברות האם) הם בחרו לנתח את המאזנים המאוחדים (הכולל את כל חברות הקבוצות). "ככה לא מנתחים חברות אחזקה". ראש חטיבת שוקי הון בבנק לאומי מסר כך בתגובה למחקר פנימי שבוצע על ידי אייל דבי, מנהל תחום מחקר המיקרו בבנק לאומי וא.ז'בנסקי, אחראי על תחום המקרו. צידון ציין כי הדו"ח הופץ ללא ידיעתו.

בעבודה שהפיצו כלכלני בנק לאומי, מציינים את מצב הנזילות של דלק נדל"ן כהרבה יותר חמור מזה של אפריקה ישראל וכלכלית ירושלים, כך שללא סיוע חיצוני מהבנקים ו\או מהבעלים יצחק תשובה, החברה עלולה לדעתם להיקלע לבעיות נזילות חמורות כבר ב-2009 וקיים סיכוי של למעלה מ-50% שהיא תקרוס. לגבי אפריקה ישראל, סבורים כלכלני לאומי כי מצבה טוב יותר ובמהלך השנים הקרובות (עד 2011) החברה תוכל לעמוד בהתחייבויותיה ללא צורך בהזרמות כסף מבחוץ. כך גם לגבי כלכלית ירושלים, שלא נראה כי הולכת לפשוט רגל.

לגבי דלק נדל"ן, אומר צידון כי "לא סתם שוק ההון רוחש כבוד רב ליצחק תשובה, שידע כבר לצאת ממשברים לא קטנים. נקווה שכך יקרה גם הפעם. ברור שחייו של תשובה לא פשוטים, אולם לא מדובר בפשיטת רגל".

מנכ"ל דלק נדל"ן, איליק רוז'נסקי: "לצערי באופן חריג ולא מקובל כלכלני בנק לאומי לא אימתו מולנו את הנתונים לגבי החברה ומה שנותר לי הוא להצטרף לציטוט של פרופ' צידון כי הדו"ח שגוי ואינו משקף את המציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker