התוכנית של בנק ישראל דוחפת את האפיקים השקליים; פעיל: "מיעוט הנפקות מק"מ מזרים ביקושים לשחרים"

עליות של עד 0.4% בשחרים; מק"מ לשנה מעניק תשואה של 1.75%

נתן שבע
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההודעה של בנק ישראל היום על הקטנת ספיגת עודפי הנזילות שמתבצעות באמצעות הנפקת מק"מ מטיבה היום עם האפיקים השקליים. "ההקטנה הצפויה בהנפקות המק"מ מנסה להגביר את הנזילות בשוק. כבר היום גופים מוסדיים מצטיידים באיגרות החוב השקליות מסוג שחר כאלטרנטיווה להשקעה במק"מ", אומר פעיל בשוק המוסדי הבוקר.

עליות שערים של עד 0.4% נרשמות באיגרות החוב הממשלתיות מסוג שחר הבוקר. אג"ח לטווח של 10 שנים עולה ב-0.3% ומשלים בכך עלייה של 6% מתחילת השנה. אג"ח לטווח 18 שנה משלים זינוק של 11% מתחילת החודש ובסך הכל עלייה של 16% בשנה. המק"מ לשנה מטפס ב-0.09% והתשואה עליו יורדת ל-1.75% - 0.75% מעל הריבית של בנק ישראל.

הנגיד משתמש בכלי נוסף מעבר להורדת הריבית ולמעשה את התשואות השקליות למטה. בכך הוא מאותת כי הריבית למעשה תמשיך לרדת. "אני לא חושב שיש עוד הרבה בשר לעליות בשוק איגרות החוב השקליות. יש כאלה שאומרים כי לאור הריבית בארה"ב הריבית הארוכה יכולה להמשיך ולרדת אבל לא נראה לי שזה יקרה בחוזקה", מוסיף אותו פעיל.

למרות המשך העליות בשחרים שוק גרות החוב הקונצרניות לא משתתף בחגיגה. תל בונד 20 יורד ב-0.3%, תל בונד 40 מאבד 1.5% ומדד התל בונד 60 יורד ב-0.7%.

רפי גוזלן מבית ההשקעות פריזמה ציין היום כי מעשה בנק ישראל הוא ניסיון ללחוץ את הריבית לטווח קצר, כלומר להפחית את האטרקטיויות של ריבית חסרת הסיכון. "בארה"ב ריבית חסרת הסיכון הקצרה היא אפס ובשעה זו המשקיעים מעוניינים בנכס מממשלתי המניב תשואה ריאלית חיובית גם בתשואה נמוכה, ולכן מהלך זה יתמוך אמנם בירידת תשואות המק"מ וישחרר יותר נזילות בשל ירידה בספיגה אך היא ברובה לא תתגלגל לעבר נכסים ברמת סיכון גבוהה יותר", אומר גוזלן.

"אין ידיים שרוכשות בשוק הזה, קופות הגמל עמוסות באג"ח כאלה, קרנות הפנסיה אם הן קונות הן קונות בשוליים, ואין זרימה לקרנות הנאמנות. היחידות שפעילות בשוק הזה הן החברות ובמיוחד החברות הקטנות יותר, או אלה שיש להן קופת מזומנים דשנה המאפשרת להן למחוק את החוב שלהן בזול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker