אל על נכנסת לוורטיגו

מאבקי הכוח באל על לא צפויים להיפסק - ואולי יחריפו

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר הכישלון של השלמת העסקה בקבוצת כנפיים, בעלת השליטה באל על, אפשר לתאר את מצבה של חברת התעופה כוורטיגו - מונח המתאר מצב שבו הטייס מאבד את חוש הכיוון וחושב שהוא נוסק לשמים, בשעה שלמעשה הוא צולל לקראת התרסקות.

סוד גלוי בחברה ובענף התעופה היה כי איזי בורוביץ' הוא אמנם יו"ר מועצת המנהלים, אך דבר יישק על פי דדי, אחיו התאום שבצל, באמצעות אשתו של האחרון. הסתלקותו של איזי בורוביץ' במקרה של השלמת העסקה היתה סוללת את הדרך לקו שצפוי היה להוביל דדי בורוביץ' - הפיכת אל על לחברה שעוסקת בתחום הליסינג של מטוסים.

אם כך, מאבקי הכוח אינם צפויים להיפסק כעת. הם אף עלולים להחריף אם איזי בורוביץ' ימצא קונה אחר למניותיו בכנפיים, שייכנס לאל על.

גורלו של המנכ"ל, חיים רומנו, לוט אף הוא בערפל. רומנו ימשיך למצוא עצמו נקרע בין איזי בורוביץ' - שנתפש כמי שלא חסך שבט ביקורתו על התנהלות המנכ"ל - לבין דדי ותמי בורוביץ', שתמכו בו ונתנו לו עד כה גיבוי.

בתווך נמצאים גם עובדי אל על. נציגות העובדים לא הצליחה עד היום להגיע עם ההנהלה להסכם עבודה קיבוצי חדש. הטייסים אף הרחיקו לכת והקימו תאגיד עצמאי, שנועד למנוע מההנהלה לסגור את החברה ולנסות להעסיק חלק מהטייסים בתנאי שכר פחות טובים.

על כל אלה ממשיכה לרחף עננת המשבר בענף התעופה העולמי, בגלל העלייה במחיר הדלק הסילוני. משבר זה עלול להמשיך ולהחריף בעונת החורף הקרובה. התחרות צפויה להעמיק ולהציב בפני אל על אתגרים אשר יחייבו הרמוניה בתא הטייסים מחד ויד קברניט בוטחת על ההגאים מאידך כדי לשמור על החברה בשמים ולהנחית אותה בשלום בתום המשבר. לא בטוח כי המצב הישן-חדש באל על יאפשר זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker