דדי בורוביץ' למקורביו: "איזי הוא אחי. לא אפגע בו אבל הוא לא יישאר יו"ר אל על"

דדי בורוביץ' "בהחלט מסוגל" להדיח את אחיו מתפקיד יו"ר אל על, אבל צפוי להירתע מכך בגלל הפגיעה בתדמית ובמניה ■ איזי בורוביץ' יכול למכור את מניותיו לצד שלישי - למשל פויו זבלודוביץ' - אבל אינו צפוי לעשות זאת בלי הסכמת אחיו ■ מאחורי הקלעים של מאבקי הכוחות המשפחתיים באל על

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

"הוא אחי, ואני לא אפגע בו", התבטא דדי בורוביץ' באוזני מקורביו זמן קצר לאחר שהתפוצצה העסקה שבה היה אמור לרכוש את מניות אחיו, ישראל (איזי) בורוביץ', בקבוצת כנפיים - בעלת השליטה באל על (כ-39.3%). עם זאת, ל-TheMarker נודע כי דדי בורוביץ' אמר למקורביו גם: "איזי לא יישאר יו"ר מועצת המנהלים של אל על".

כשבוע חלף מאז כישלון העסקה, ומתחת לפני השטח רוחשות אמוציות ושמועות. לא ברור כיצד יממש דדי בורוביץ' את הצהרתו. אחת האפשרויות היא הדחתו של אחיו מתפקידו על ידי מועצת המנהלים של אל על. לדדי בורוביץ' - באמצעות אשתו, תמי בורוביץ'-מוזס - יש השפעה ניכרת באל על.

על רקע הסכסוך בין האחים הגדילו שלשום תמי מוזס-בורוביץ' ובעלה דדי בורוביץ' את אחזקותיהם בכנפיים. מוזס-בורוביץ' רכשה 46,600 מניות במחיר השוק - 25 שקל למניה - בתמורה כוללת של כ-1.2 מיליון שקל. היא הגדילה בכך את אחזקותיה בכנפיים ל-7.4%. דדי בורוביץ' רכש 28,650 מניות באותו מחיר, בתמורה כוללת של כ-716 אלף שקל. הוא מחזיק כעת ב-15.8% ממניות כנפיים.

יתרה מכן, אמרו, "מהלך הדחה של איזי עלול להוריד את שווי המניה של אל על לרצפה". לדברי המנהלים, "איזי נתפש בשוק כאיש המקצוע, ודדי כאיש הפיננסים הקונה ומוכר מטוסים".

עמיקם כהן כיו"ר החדש?

למרות הקושי ביישום מהלך הדחה בפועל, רוחש הענף שמועות על בעלי תפקידים שמיועדים להחליף את איזי בורוביץ'. השם ה"חם" ביותר בבורסת ההשערות הוא עמיקם כהן - מי שהיה מנכ"ל פרטנר.

שמות נוספים עלו כמחליפים אפשריים למנכ"ל אל על, חיים רומנו. אחד מהם היה שמו של דוד קמיניץ, מנכ"ל HOT הפורש - אך באל על הכחישו כי הוא מועמד. רומנו הכניס עצמו למריבה המשפחתית בין האחים בורוביץ' כשלא טרח להסתיר ממקורביו, ערב כישלון העסקה למכירת המניות, כי הוא שוקל להתפטר מתפקידו. למעשה, רומנו התכוון לכך שיתקשה להמשיך ולכהן כמנכ"ל אל על אם איזי בורוביץ' ימשיך בתפקידו כיו"ר מועצת המנהלים. למחרת הפרסומים פנה רומנו באיגרת לעובדי אל על שבה הודיע כי הוא ממשיך בתפקידו.

אפשרות אחרת שעלתה היא כי איזי בורוביץ' ימכור את מניותיו לצד שלישי. עם זאת, מקורבים לדדי בורוביץ' דוחים את האפשרות כי הדבר ייעשה בלי תיאום בין האחים. לדבריהם, מחצית מהמניות שמחזיק איזי בורוביץ' הן מתנה שקיבל מאחיו, שהיה לדבריהם גם מי שהביא אותו לעסקי התעופה.

אחד השמות שעלו כמועמדים לרכישת המניות לאחר כישלון העסקה בין האחים היה שמו של המילארדר הבריטי פויו זבלודוביץ'. עם זאת, בסביבתו חוזרים ומבהירים בימים האחרונים כי עד שלא תיפתר הבעיה האישית בין האחים בורוביץ', זבלודוביץ' לא ייכנס באופן מעשי למהלך רכישתן של המניות.

המאבק פוגע באל על

המאבק האישי בין האחים בורוביץ' פוגע בשמה של אל על - ועלול אף להשפיע לרעה על פעילותה. לדברי יו"ר ועד טייסי אל על, קברניט איתי רגב - החבר בנציגות עובדי אל על - "אל על נכנסת לתקופה קשה של חוסר ודאות ניהולית. המצב מדאיג, ולנו - עובדי החברה - אין הסכם עבודה קיבוצי. הדבר האחרון שהיינו רוצים לראות הוא זעזוע בניהול החברה".

מנהלי חברות תעופה זרות בישראל מודאגים אף הם מפני "הקרנה שלילית", כהגדרתם, של המתרחש באל על על ענף התעופה בישראל. מנהל בריסל איירליינס בישראל, רובי הרשקוביץ, המפעיל טיסות משותפות (code sharing) עם אל על, אמר אתמול: "גם בסביבה מופרטת ובמצב של ליבלרליזציה, חשוב לחברות התעופה הזרות בישראל שהמוביל הלאומי שלה יהיה יציב ופעיל - שכן הדבר מקרין על כל משק התעופה. אל על היא המכתיבה מהלכים עמוקים במשק, למשל עניין תשלום העמלות לסוכני הנסיעות ופתיחת השמים לתחרות.

מקורבים לאיזי בורוביץ' אמרו כי הוא לא יגיב ולא יתבטא בשום פרט בנושא הקשור לאחיו או לעסקת המכירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker