הצבא מבזבז 3 מיליארד שקל בשנה

מדוע ועדת ברודט ממליצה להגדיל את תקציב הביטחון

שמואל גורדון

מערכת הביטחון מקבלת את דו"ח ועדת ברודט כתורה מסיני וקוראת לממש אותו כלשונו. כלומר, לפי פרשנותה יש להוסיף 4.6 מיליארד שקל בממוצע בכל שנה בעשר השנים הבאות, או 46 מיליארד בעשר שנים.

נדמה כאילו במערכת הביטחון קראו רק מחצית מהדו"ח. "צה"ל ומערכת הביטחון כולה נמצאים במשבר רב-ממדי, תקציבי, ניהולי, ארגוני, תרבותי ואסטרטגי. יש צורך בפתרון כולל משום שהאשליה כי הדברים יכולים להימשך כך היא מסוכנת. יש לעצב את הפתרון בדרך של 'תוכנית הבראה' מקיפה הבאה לטפל בכל מרכיבי המשבר. כמה מאדני התוכנית הם שינויים ניהוליים משמעותיים, שינוי רציני בתרבות הארגונית ותוכנית התייעלות רבת היקף", נכתב בדו"ח.

הוועדה מוסיפה: "ההתייעלות במערכת הביטחון היא דבר הכרחי ומקור תקציבי למימוש יעדי הצבא. הוועדה ממליצה על מתווה התייעלות של 30 מיליארד שקל ב-2008-2017. על מערכת הביטחון להכין תוכנית התייעלות שתוצג לרה"מ לפני אישור תקציב 2008. משרד הביטחון יצמצם את כוח האדם ב-500 איש בחמש השנים הקרובות".

דברים אלה נכתבו על ידי חברי ועדת ברודט, ובהם אלופים במילואים שנושאים בחלק מהאחריות לכמה מתופעות אלה. קשה להבין כיצד לאחר שהוועדה כותבת דו"ח שרובו ככולו גינוי תופעות של "חוסר יעילות, חוסר שקיפות, הצגה לא נכונה של תקציב הביטחון" וכן הלאה, היא ממליצה להוסיף למערכת הביטחון עשרות מיליארדים בבחינת בור שאין לו תחתית.

כמה שאלות כנראה לא נשאלות על תקציב הביטחון: האם הוצגה תוכנית התייעלות מקיפה עד נובמבר 2007 כפי שדרשה ועדת ברודט? האם עומדת מערכת הביטחון להתייעל ב-2008 בשיעור של לפחות 1-2 מיליארד שקל כפי שדרשה הוועדה? מדוע חוק התקציב אינו מתנה הקצאת מנות קצובות של התוספת לתקציב במדידת ההתייעלות שמבצעת מערכת הביטחון? הרי רק תחת אילוצים ותמריצים תנוע העגלה המסורבלת של ההתייעלות במערכת הביטחון.

ועדת ברודט קובעת כי "פתרון שיישען רק על תוספת תקציב ללא שאר המרכיבים לא יפתור את הבעיה, אלא יחריף אותה וידרדר את המשק והחברה הישראלית למשבר כלכלי".

ראוי שאזהרה זו תעמוד מול עיני חברי הממשלה ובכירי מערכת הביטחון בהחלטות על תקציב המדינה, כי ייתכן שאפשר גם אחרת: צבא - כמו ספורטאי בעל אחוזי שומן נמוכים ובטן שאינה מלאה - ישיג הישגים גבוהים יותר בעת מבחן.

ד"ר גורדון חוקר אסטרטגיה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker