המרצים והסטודנטים נושאים באחריות לגסיסת האוניברסיטאות

השכלה גבוהה

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר חת
מאיר חת

<<בחודשים האחרונים מופיעים מאמרים הנכתבים על ידי אנשי סגל באוניברסיטאות, המקוננים על הידרדרות אוניברסיטאות המחקר ומטילים את האשם כולו על הממשלה. אני מצטרף לדעת אלה הסבורים כי סדר העדיפויות של הממשלה משובש, וכי יש מקום להגדלת תקציבי המחקר, אף כי האחריות למצבם הקשה של המוסדות להשכלה גבוהה אינה מוטלת על הממשלה בלבד.

התביעה להגדלת תקציבי ההשכלה הגבוהה היתה זוכה ליותר תוקף מוסרי אם הגורמים העיקריים המעורבים במערכת זו היו מראים נכונות לתרום לחיזוקה. כוונתי לסטודנטים ולסגל האקדמי. הממשלה מינתה את ועדת שוחט לבחינת מצבם של המוסדות להשכלה גבוהה ולהצעת דרכים להגדלה משמעותית של התקציבים העומדים לרשותם. הוועדה עשתה עבודה רצינית ומערך המלצותיה, אם היו מיושמות במלואן, עשוי ות היו להביא לשיפור של ממש בכל מרכיבי ניהול ההוראה והמחקר במוסדות.

בין המלצותיה, כללה ועדת שוחט שתיים שהכשילו את אימוץ הדו"ח ויישום מסקנותיו: העלאת שכר הלימוד שישלמו הסטודנטים, כאשר חלק ממנו ימומן מהלוואות מסובסדות שיהיה על הסטודנט להחזירן מהכנסותיו לאחר שיסיים את חוק לימודיו; הענקת גמישות ניהולית לאוניברסיטאות, הן לצורך קליטת סגל חדש והן לעידוד מחקר והצטיינות.

הממשלה היתה אמורה להגדיל את ההקצבה התקציבית להשכלה הגבוהה בשיעור ניכר. למרבה הצער, נדחו ההמלצות שהיו פוגעות באוניברסיטאות על ידי שתי הקבוצות הרלוונטיות. הסטודנטים התנגדו להעלאת שכר הלימוד והסגל האקדמי לא הסכים להגמשה ניהולית ולשינוי מבנה השכר. להכשלת המלצות ועדת שוחט עשו שתי הקבוצות יד אחת - הסטודנטים תמכו בשביתת הסגל האקדמי, והסגל תמך בסירוב הסטודנטים להסכים להעלאת שכר הלימוד.

טוב היה אילו איפשר מצבה הכלכלי של המדינה שיפור מהותי בשכר הסגל האקדמי וחינוך חינם מגיל הגן ועד האוניברסיטה. כל עוד אין הדבר אפשרי, חיוני להסכים על ייעול המוסדות להשכלה גבוהה ולתשלום שכר לימוד גבוה יותר, תוך הסדרים שיקלו על מעוטי היכולת. קינות על גסיסת אוניברסיטאות המחקר אינן תורמות לקידומן של אלה.

הכותב הוא סגן יו"ר ICC ישראל, ובעבר שימש מפקח על הבנקים ויו"ר הבורסה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker