בעקבות מכירת תנובה: הקיבוצים מעבירים כ-70 מיליון שקל לסוכנות היהודית

בסך הכל יועברו כ-130 מיליון שקל תמורת מחיקת החובות

יעל פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פירות ראשונים לעסקת תנובה שנסגרה בשבוע שעבר: הקיבוצים העבירו אתמול 70 מיליון שקל, תשלום ראשון במסגרת הסדר החובות שחתמו עם הסוכנות. 70 מיליון שקל נוספים יועברו עד סוף 2008.

החזר החוב יאפשר לקיבוצים חופש פעולה ביזום פרויקטים בקרקעות המדינה שהם מחזיקים, לאחר שהסוכנות תבטל את ההגבלות שהטילה על הפעילות הזו במסגרת הזכויות שיש לה בקרקעות הקיבוצים.

על פי הסכם שנחתם בין קיבוצים לסוכנות היהודית, ישתמשו הקיבוצים בכספים שקיבלו בעבור מכירת גרעין השליטה בתנובה לקרן אייפקס, כדי להחזיר את חובותיהם לסוכנות היהודית. הקיבוצים יעבירו כ-140 מיליון שקל בסך הכל, תמורת מחיקת יתרת חובותיהם מול הסוכנות היהודית.

45 קיבוצים, רובם ככולם ישובי פריפריה, חתמו על ההסכם להסדר חובות עם הסוכנות וחלק מהם יקבל בשבועות הקרובים שטר שחרור מהסוכנות, שלא תהיה מעורבת יותר בפעילות הקרקעית של הקיבוצים. הקיבוצים שסיימו את החזר החוב ויקבלו את השחרור הם: גבולות, יד חנה, להבות חביבה, מעלה גלבוע, נחשונים, קטורה, שדה בוקר ותל קציר. יתר הקיבוצים יקבלו מהסוכנות את השחרור כשישלימו את החזר החוב.

כל הקיבוצים שישלימו את חלקם בהחזר יקבלו מהמינהל "חוזי חכירה לדורות" המקנים זכויות קניין בקרקע.

מפרטי ההסדר שחתמו הקיבוצים עם הסוכנות הוסכם שהחוב להחזר הוא 280 מיליון שקל. כ-140 מיליון שקל יפרעו והיתרה תימחק.

מנהל האגף הכלכלי בתנועה הקיבוצית דורון סט, שהתייחס אתמול לנושא, אמר כי החזר החוב התאפשר בזכות עסקת תנובה שהעמידה מקורות להחזר החוב. עוד אמר סט כי העסקה תאפשר ל-20 קיבוצים במצוקה, לבצע הסדרי חובות פרטניים מול הבנקים ולאפשר להם בכך להשתחרר משעבודים על חלקות המגורים ולחזור לצמיחה כלכלית ודמוגרפית.

סט ציין התנועה הקיבוצית עמדה בכל ההתחייבויות שלקחה על עצמה בעסקת תנובה ובכלל זה ההתחייבות להעביר למדינה ולבנקים את כול התמורה מ-25% ממניות הקיבוצים בתנובה, סכום עתק של 100 מיליון דולר.

ההסכם אמור לסיים עשרות שנים של גרירת חובות שנוצרו לעשרות קיבוצים כתוצאה מהלוואות שנתנה להם הסוכנות היהודית מכספי תרומות של הקהילות היהודיות בעולם לצורך רכישת אמצעי יצור. זאת בנוסף למענקים בשווי מיליארדי שקלים שהשקיעה הסוכנות היהודית בקיבוצים ובמושבים, בעיקר בשנותיהם הראשונות. מהלך זה הביא להקמתם של קרוב ל-1,000 ישובים כפריים בישראל.

ב-7 בינואר 2008 הושלמה עסקת מכירתה של תנובה לקרן אייפקס שמיר ולתאגיד האחזקות של הקיבוצים. תמורת העסקה הועברו ל-2,200 בעלי מניות, קיבוצים ומושבים, 1.025 מיליארד דולר, מתוכם קיבלו הקיבוצים כ-224 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker