מלחמת אחים באל על; איזי בורוביץ': דדי לא עמד בתנאי ההסכם הכספי

אחת האפשרויות שנידונו היתה כי נוחי דנקנר יסייע במימון - ובתמורה תרכוש ממנו אל על את ישראייר ■ שמו של פויו זבלדוביץ' עלה אתמול כאחד המועמדים לרכוש את מניותיו של איזי בורוביץ' בכנפיים

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התפוצצה העסקה למכירת מניותיו של יו"ר אל על, ישראל (איזי) בורוביץ', בקבוצת כנפיים - בעלת השליטה בחברת התעופה אל על - לאחיו דדי בורוביץ'. בענף התעופה מעריכים כי דדי בורוביץ' לא הצליח לגייס את סכום הכסף הנדרש לעסקה - לא דרך קבוצת משקיעים ולא מהבנקים.

שמו של איש העסקים פויו זבלדוביץ' עלה אתמול כאחד המועמדים לרכוש את מניותיו של איזי בורוביץ' בכנפיים. קרן טמרס - הזרוע העסקית של זבלדוביץ' - הביעה בעבר רצון להגדיל את אחזקותיה בכנפיים. גרעין השליטה בכנפיים עשוי להיות יעד לרכישה גם בעבור דנקנר. עם זאת, מיזוג בין אל על לישראייר צפוי להיתקל בהתנגדות מצד הממונה על ההגבלים העסקיים.

המשמעות המעשית של כישלון השלמת עסקת המניות בכנפיים היא שאיזי בורוביץ' ימשיך לכהן כיו"ר אל על - ומאבקי הכוח בתוך משפחת בורוביץ' וקבוצת כנפיים צפויים להמשיך. את המחיר עלול לשלם מנכ"ל אל על, חיים רומנו, השוקל להתפטר מתפקידו על רקע המאבק בין דדי בורוביץ' ואשתו תמי לאיזי בורוביץ'.

איזי בורוביץ' מחזיק בכ-16.8% ממניות כנפיים. אחיו דדי בורוביץ' הודיע לבורסה ב-27 במאי על כוונתו לממש את האופציה שניתנה לו לרכישת המניות, לפי שווי חברה של 145 מיליון דולר. האחים הסכימו אז כי הרכישה תושלם לא יאוחר מ-31 באוגוסט - מועד שהאריך בחודש אחד את מועד ההשלמה המקורי.

מימוש האופציה אמור היה להגדיל את אחזקותיו של דדי בורוביץ' ל-32% ממניות כנפיים, המחזיקה ב-39% ממניות אל על. עם מימוש האופציה היה צפוי איזי בורוביץ' לסיים את תפקידו בכנפיים ובאל על, והוא הביע את רצונו לעשות כן כבר לפני כחצי שנה.

"אין סיכוי שאל על תגיע למצבה של אליטליה"

איזי בורוביץ' אמר אתמול: "היה הסכם שלא התממש. אני לא הכתובת לשאול מדוע". בהודעה מיידית לבורסה הסביר: "דדי בורוביץ' לא עמד בתנאי ההסכם, וההסכם לא בוצע על ידו. לאור זאת אני ממשיך בכל תפקידי באל על ובכנפיים".

איזי בורוביץ' הוסיף: "את כל העתיד אנהל עם דדי בישיבה משותפת. מיום הולדתו ההסכם דיבר על מחיר. לא היו פערים (לפי הערכות, דדי בורוביץ' ביקש לרכוש את המניות במחיר נמוך מזה שננקב באופציה, בגלל ירידת ערכן; ז"ב)".

על האפשרות כי יעמיד את מניותיו בכנפיים למכירה לאחרים אמר: "אדבר על עניין זה גם עם אחי דדי". באשר לאפשרות כי רומנו יתפטר אמר: "לי זה לא נאמר, ואתמול היתה לי פגישה עם רומנו. דעתי עליו ידועה, אך הנושא לא רלוונטי עתה".

על המשך דרכה של אל על אמר: "כל עוד אני יו"ר אל על, אין סיכוי שהיא תגיע למצבן של אליטליה (שהכריזה על פשיטת רגל וביקשה את הגנת בית המשפט ברומא; ז"ב) או של חברות תעופה אחרות בעבר, כמו סבנה (חברת תעופה בלגית שהפסיקה את פעילותה; ז"ב)".

מקורבים לקרן טמרס בישראל אמרו אתמול: "כל מה שייעשה יהיה בתיאום עם משפחת בורוביץ'". דוברו של זבלדוביץ' בישראל אמר אתמול: "טמרס נמצאת בקשר רציף ומצוין עם משפחת בורוביץ'. אנו מאמינים בקבוצת כנפיים. זו השקעה חשובה לנו. נסייע ככל שנדרש על מנת לשמור על יציבות כנפיים ואחזקותיה - בין היתר באל על".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker