הנפילה של פריזמה חרמון מתבהרת: היתה חשופה בינואר לשוק המניות בשיעור של 81%

רוב החשיפה - 58% - באמצעות רכישת אופציות מעו"ף; מנהל ההשקעות של קופת הגמל, בן גביזון, הודיע על התפטרותו; מנכ"ל קופות הגמל עזרא עטר הועבר מתפקידו

טל לוי
טל לוי

מאת: שרון שפורר, אתי אפללו וטל לוי

למעלה מחודש אחרי שהתבררו ההפסדים הגדולים של פריזמה נחשפת הבוקר הפוזיציה שגרמה להפסדים: קופת הגמל פריזמה חרמון נחשפה בחודש ינואר בשיעור של כ-81% משווי הנכסים, מתוכם 58% באמצעות רכישת אופציות מעו"ף.

לקריאת דו"ח הביקורת המלא

"הדו"ח מטיל אחריות גם על עזרא עטר. הוא ימשיך לעבוד בפריזמה בתפיקידים לא ניהוליים" כך אמר יו"ר פריזמה, רון לובש, במסיבת העיתונאים שערך בית ההשקעות הבוקר. עטר היה מועמד להתמנות למנכ"ל משותף בית ההשקעות. מסיבת העיתונאים נערכה בעקבות צניחה של 8% שנרשמה בקופת הגמל חרמון שמנהלת החברה. כמו כן, מנהל ההשקעות של קופת הגמל, בן גביזון הודיע על התפטרותו.

בעקבות התשואה החריגה, פנה המפקח על שוק ההון הביטוח והחיסכון, ידין ענתבי, לפריזמה וזו הודיעה כי מינתה בודק חיצוני לבדיקת האירועים. לבודקים חיצוניים מונו משרד עו"ד והכלכלן יוסי בהיר.

כמו כן, הודיעו בפריזמה כי יפצו את עמיתי קופת הגמל חרמון, שנחתכה ב-8% בינואר האחרון. לפי הערכות, גובה הפיצוי יגיע ל-100-80 מיליון שקל. הפיצוי, שיגיע בתוך 45 ימים, יינתן ככל הנראה באופן שימנע מהעמיתים לברוח מהקופה - כמו הנחות בדמי ניהול בעתיד.

דו"ח של הבודק החיצוני קובע: כשלים חמורים בהתנהלות פריזמה ובמערכי הבקרה שלה

הבודק החיצוני שמונה על ידי בית ההשקעות פריזמה, הכלכלן יוסי בהיר, פירסם היום את דו"חו לגבי התנהלות קופות הגמל של פריזמה. מסקנות דו"ח בהיר מציירות תמונה קשה לגבי התנהלותה של פריזמה במהלך חודש ינואר האחרון, בו רשמו קופת הגמל של פריזמה תשואות שליליות חריגות.

חרמון רשמה תשואה שלילית של 8.28%-, עצמון רשמה 6.09%- וקרן ההשתלמות תבור רשמה תשואה שלילית של 8.06%-. בהיר מונה שורה של כשלים בהתנהלותה של פריזמה, שהובילו לתשואות אלו.

לפי דו"ח הבודק החיצוני, ההפסדים הגבוהים בשלוש קופות הגמל של פריזמה - חרמון עצמון ותבור בחודש ינואר - אלו נגרמו מחשיפה גבוהה למדד 25 ולמט"ח בפעילות בנגזרים.

החל מה-15 בינואר 2008 ועד ל-23 בינואר 2008 נוצרו שיעורי חשיפה גבוהים למניות, כאשר החשיפה בשיאה היתה ב-22 בינואר. ביום זה, היתה פריזמה חרמון חשופה בשיעור של 80.79% למניות, פריזמה תבור היתה חשופה ב-84.67% למניות ופריזמה עצמון היתה חשופה בשיעור של 66.59% למניות.

ב-23 בינואר לאחר שנוכח כי ישנם הפסדים בקופות, ניסה מנהל ההשקעות, בן גביזון, לסגור את הפוזיציות בנגזרים על מדד 25. גביזון פנה לעושי שוק, אולם אלו סירבו לצטט לו מחיר. לאור זאת הוא החליט לסגור את הפוזיציות באמצעות פעילות בשוק, וב-23 בינואר בשעות אחר הצהריים דיווח גביזון לעזרא עטר על ההפסדים, וציין כי סגר את הפוזיציות לגמרי.

אולם, גביזון לא סגר את הפוזיצות לגמרי, אלא צימצם את החשיפה בלבד, ועד מועד פקיעת האופציות על מדד תל אביב 25 הפסידו הקופות 6 מיליון שקל נוספים.

הכשלים

■ גביזון נהג באופן בלתי סביר - לא על מנת לאמוד את היקף החשיפה: לפי בהיר, נהוג להשתמש במונח ששמו דלתא - שמודד את השינוי בשווי הנגזר כפונקציה של שינוי בשווי נכס הבסיס. על אף שבאותם הימים השוק היה תנודתי מאוד, גביזון לא חישב את היקף החשיפה לפי הדלתא אלא הסתפק בבדיקת תזרים לפקיעה של האופציות, מתוך הנחה שיוכל לסגור את התיק באופן מידי מול עושי השוק. לפי בהיר , אם גביזון היה מחשב את שיעורי החשיפה לפי הדלתא כפי שנדרש ממנהל השקעות סביר, הוא היה מגלה שהקופות חשופות הרבה יותר ממה שדיווח לוועדת ההשקעות, והיה מצמצם את החשיפה כפי שהורתה לו ועדת ההשקעות.

■ חריגה מהביטחונות ואי דיווח: על קופת גמל חלה חובה בחוק לעמוד בשיעור ביטחונות של 10% מנכסי הקופה. אם הקופה לא מתקנת את החריגה תוך יום מסחר אחד, עליה לדווח על החריגה לממונה על שוק ההון באוצר ידין ענתבי. בתאריכים 23-22 בינואר חרגו שלוש הקופות, חרמון, עצמון ותבור מדרישת הביטחונות. למרות זאת, פריזמה לא דיווחה על כך לענתבי כנדרש.

■ ועדות ההשקעה: בהיר קובע כי בפני ועדת ההשקעות הוצגו נתוני חשיפה לא נכונים. היא הורתה לגביזון לצמצם את החשיפה למניות, אך הוא לא עשה זאת.

■ כשלים באמצעי פיקוח ובקרה - בהיר מונה שלל כשלים במערכות הפיקוח והבקרה של קופות פריזמה. החברה עושה שימוש במספר מערכות מחשב וגליונות אקסל, כאשר אין התאמה בין המערכות, וכך למשל, לאותה קופה מופיעים נתונים שונים לגבי היקף הנכסים.

מערכת הבקרה לא איפשרה לפריזמה לעלות על החריגה מהביטחונות בזמן אמת אלא רק למחרת, לא היתה בידי פריזמה מערכת שאיפשרה לוודא בזמן אמת שמנהלי ההשקעות עומדים בהוראות החוק, הדירקטוריון וועדת ההשקעות, ודרגות החופש שניתנו למנהלי ההשקעות לא לוו במערכת מחשוב תומכת שתסיע לעקוב אחריהם. מחלקת ניהול הסיכונים לא ביצעה בקרות שוטפות על קופות הגמל והדרג הניהולי בקופות לא היה מודע לרמת החשיפה. אגב, סקר סיכונים שביצע בדצמבר 2007 משרד רו"ח ארנסט אנד יאנג קוסט פורר גבאי העלה כי אין ליקוי בפעילות ההשקעות ורמת הבקרה עליה גבוהה.


המלצות

ההמלצות של בהיר נוגעות לבחינת המיומנויות של העוסקים מטעמה באופציות, הן לקביעת נוהלי עבודה ובקרה ולהגביר את מעורבות מחלקת ניהול הסיכונים. כמו כן, יש לצמצמם את גליונות האקסל ולבצע בקרה על מסדי הנתונים, והן לבניית מערכות מחשוב שיאפשרו בקרה על פעילות ההשקעות בזמן אמת.

עד לבניית המערכת יש הגביל את החשיפה של הקופות לנגזרים לאסטרטגיות הניתנות למדידה פשוטה. כמו כן ציין בהיר כי על פריזמה לדווח על אי העמידה בביטחונות לענתבי, ולקבוע מרווח ביטחון מהחשיפה המקסימלית המותרת לפי החוק, אשר מעבר אליו תקבל התראה גם מהבנקים על חריגה. בהיר מציין כי בכל מקרה של אימוץ מדיניות פעילות בסיכון גבוה, כגון פעילות מסחר תוך יומי, יש להביא מדיניות זו לאישור ועדות ההשקעה.

פריזמה הודיעה כי היא מאמצת את כל מסקנותיו של בהיר, שהיא שוקדת על פיתוח מערכת מחשב שתופעל בימים אלו, וכי היא מגבילה את החשיפה ל-5% מהנכסים, אשר מעבר לכך היא תקבל התראה שהיא חורגת מהבטחונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker