פישר מזהיר את הממשלה: אם לא יתקדם ביצוע המהלכים הפיננסיים - נשלם מחיר כבד

נגיד בנק ישראל מציע לאמץ ה"מודל הצ'יליאני": ככל שגיל הפרישה מתקרב כך מופנה החסכון לאפיקים חסרי סיכון

טל לוי

"לצערי הרב, הצעדים האחרונים שגובשו על ידי משרד האוצר, למרות שכבר אושרו על ידי ראש הממשלה, לא מתקדמים מול הכנסת ולא יוצאים לפועל. זהו בזבוז של זמן יקר שיכולנו לנצל לטובת המשק. במיוחד לגבי הצעדים המתייחסים לצד הפיננסי. עיכוב נוסף בביצוע הצעדים הללו עלול לשחוק את ההישגים של המשק בשני האחרונות ואת היכולת שלנו להתגבר בהצלחה עם האתגרים שלפנינו". כך אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בכנס שעורך בשעה זו איגוד החברות הציבוריות במגדלי עזריאלי שבתל אביב.

"אין זה הזמן לדחות את המועד לקבלת החלטות. המשבר הפיננסי מתרחש ואינו ממתין לנו. הצעדים גובשו כל מה שנותר הוא להתחיל במשימה הלא פשוטה של קבלת החלטות וביצוע" אמר פישר. "חשוב שבתקופה זו - תקופה של בחירות - נמשיך להיות ממוקדים ונפעל מתוך ראייה לטווח הבינוני והארוך, אחרת נשלם מחיר כבד".

"רשת הביטחון הפנסיוני - פתרון זמני בלבד"

פישר התייחס בכנס גם להחלטת ראש הממשלה אתמול להעניק רשת ביטחון פנסיוני לשכבת גילאי 57 ומעלה, ואמר כי הוא רואה ברשת הביטחון פתרון זמני לעת הזו. "חשוב להתחיל לחשוב על שינויים במבנה מערכת הפנסיה הישראלית כך שלא יהיה מצב שהחוסכים בפנסיה צוברת עלולים להפסיד חלק ניכר מהפנסיה שצברו כאשר הם כבר קרובים לגיל פרישה". פישר מציע לאמץ את המודל הצ'יליאני לפיו מסלול החיסכון של מי שקרוב לגיל הפרישה יופנה אוטומטית לאפיקים בעלי סיכון נמוך יחסית.

"ההאטה תמשך"

פישר סקר את הגורמים למשבר הפיננסי שהפך גם למשבר ריאלי אשר עשוי להגיע למיתון עולמי. פישר אמר כי ההאטה בצמיחה תמשך וכי ב-2009 צפוי המשק לצמוח ב-1.5% - כלומר צמיחה איטית בהרבה לעומת הקצב בשנים האחרונות.

פישר העריך כי מצבה של ישראל טוב יותר לעומת העולם בשל המדיניות התקציבית האחראית בשנים האחרונות, וכן העודף במאזן התשלומים של ישראל שמאפשר לה להגיע למשבר במצב איתן. עוד דיבר פישר על יתרות המט"ח הגבוהות של ישראל (אשר צמחו בחודשים האחרונים ב-10 מיליארד דולר ל-37 מיליארד דולר), על רמת הצמיחה והתעסוקה הגבוהות בתחילת המשבר וכן על העובדה שבישראל לא התפתחו מכשירים פיננסיים מתקדמים ומסובכים שקשה לאמוד את רמות הסיכון הגלומות בהן.

"כעת האתגר הוא לשמר את המצב הטוב יחסית של המשק ולנצל אותו כדי להתמודד עם המצב החדש. בנוסף, יש לנקוט בצעדים הנדרשים כדי לצאת מתקופת ההאטה מבלי להזיק ליכולת של המשק לחזור למסלול של צמיחה מהירה ומתמשכת", אמר פישר.

פישר חזר שוב על הצהרת בנק ישראל בעבר לפיה "בנק ישראל מוכן לסייע לבנקים בכל הכלים העומדים לרשותו, ככל שהדבר יידרש, מתוך רצון לתמוך בציבור המפקידים". בכך בעצם רומז הנגיד כי מדינת ישראל תיכנס לנעלי הבנקים במידה שאחד מהם יקרוס. עם זאת, פישר הדגיש כי לא מדובר בתסריט ריאלי, שכן המערכת הבנקאית בישראל חזקה ויציבה יחסית למדינות המפותחות.

עוד אמר פישר כי רצוי להמשיך במתווה הורדת המסים שכן קיימת ציפייה לכך, ובמידה והצעד יבוטל הוא שקול בעצם להעלאת מסים. פישר ציין כי לאור הירידה בהכנסות המדינה ממסים יש למנוע הגדלת הגירעון התקציבי ולנהל מדיניות אחראית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker