פשיטה על משרדי הסתדרות העובדים הלאומית: מיקי צולר נעצר לחקירה על ידי רשות ני"ע

צולר היה האיש החזק בהסתדרות הע"ל במשך שנים ארוכות ומקורבו של שר האוצר לשעבר הירשזון ■ החוקרים החרימו את כל המחשבים ואלפי דפי מסמכים ■ חקירת הרשות לניירות ערך התמקדה בעסקה בה נמכרה קרן הפנסיה החדשה יובלים מקרן הפנסיה הותיקה הע"ל לבית ההשקעות דש איפקס, ולהשקעת קרן הפנסיה הע"ל, בבית ההשקעות דש אייפקס הולדינגס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
טל לוי

מאת אתי אפללו וטל לוי

בין הסתדרות העובדים הלאומית לדש אייפקס מתקיימים קשרים עמוקים: ההסתדרות מחזיקה ב-24% מבית ההשקעות. בנוסף, באפריל 2006 מכרה הסתדרות העובדים הלאומית 51% מקרן הפנסיה יובלים לבית ההשקעות אייפקס, בעסקה שנחקרה על ידי מבקר המדינה ועל ידי רשות ני"ע. במאי 2007 מכרה הסתדרות העובדים הלאומית לאייפקס את יתרת אחזקותיה בקרן הפנסיה יובלים. יו"ר בית ההשקעות דש איפקס הוא יהושוע צולר, אחיו של מיקי צולר.

על פי ההערכות, הרשות ביצעה את החקירה בקשר למכירת קרן הפנסיה יובלים מהע"ל לדש אייפקס וההשתלטות על בית ההשקעות (שנעשתה מכספי עמיתי קרן הפנסיה הע"ל הוותיקה), בעקבות מידע שהעביר לה מבקר המדינה. צולר נחקר עד לשעות הערב המאוחרות, ובסיום החקירה יחלטו האם להביאו בפני שופט למעצר. גם צולר וגם מנכ"ל הקרן לשעבר ציון כהן מקורבים לשר האוצר לשעבר הירשזון.

רשות ני"ע שמרה את העניין בסוד מאחר שככל הנראה החקירה קשורה גם למשפטו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון. צולר והירשזון מקורבים זה שנים רבות.

במשך שנים ארוכות, האיש החזק בהסתדרות הע"ל היה מיקי צולר, מקורבו של הירשזון. בנוסף, יו"ר הדירקטוריון של דש אייפקס הוא אחיו, יהושע צולר.

הע"ל היא אחת מקרנות הפנסיה הוותיקות הבודדות שלא הולאמו במסגרת ההסדר שכפה על ענף הפנסיה שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, ב-2003. ההסדר כלל את שש קרנות הפנסיה הגירעוניות שהיו בשליטת ההסתדרות הכללית. בענף הפנסיה טענו שאי הכללתה של הע"ל בקרנות המולאמות נבעה משיקולים פוליטיים.

כיום, הע"ל היא קרן מאוזנת אקטוארית, על פי הדו"חות שהציגה, המנהלת נכסים בהיקף של כ-5 מיליארד שקל עם כ-38 אלף עמיתים ופנסיונרים. בשנים קודמות אף הציגה עודף אקטוארי בסכומים גבוהים, של יותר מ-100 מיליון שקל. ייתכן שהבדיקה אינה לגבי גירעון, אלא לגבי היקף העודף שאמור להיות בקרן.

שר האוצר רוני בר-און אישר את מינוי המפקח. ענתבי אמר כי הוא מינה את שגב בעקבות ביקורת שנערכו בקרן, ממנה עלה חשד לחריגות וליקויים המעידים לכאורה על התנהלות בלתי תקינה של הנהלת הקרן. תפקידו של שגב יהיה לבדוק חשדות אלו, וללוות את פעילות ההנהלה מעתה, תוך בדיקה כי היא שומרת על הנהלים.

שגב ליווה חלק נכבד מעסקות קופות הגמל וקרנות הנאמנות שנערכו בעקבות רפורמת בכר, ונחשב מומחה בתחום שוק ההון ובמכשירים פיננסיים. ענתבי הדגיש כי יינקטו הפעולות הדרושות כדי לשמור על זכויות העמיתים ולהבטיח כי קרן פנסיה תפעל על פי הוראות הדין.

בסוף 2007 בוצעו חילופים מקיפים בהנהלת הע"ל. יעקב זלוטניק נבחר ליו"ר הדירקטוריון, במקום פרופ' גדעון דורון שסיים את תפקידו לאחר חמש שנים; ורו"ח יובל דרור, שבעבר עבד במשרד רואי חשבון קוסט פורר ובחברת הביטוח מגדל, מונה למנכ"ל במקום ציון כהן. כהן נכלל בטיוטת ההמלצה להגשת כתב אישום נגד שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון - שכיהן בשנות ה-90 כיו"ר הסתדרות הע"ל - בחשד לגניבה והפרת אמונים. הוא אחיו של עובדיה כהן, בעבר גזבר הסתדרות הע"ל, שהיה ממקורביו של הירשזון.

פרשת בנק יהב

שמו של מיקי צולר נקשר גם לפרשת בנק יהב - החלטת מנכ"ל משרד האוצר לדחות בשלושה חודשים מכרז למתן שירותי בנקאות מוזלים לעובדי המגזר הציבורי. צולר שסיים את תפקידו כיו"ר בנק יהב בתחילת 2008, הואשם על ידי החשב הכללי לשעבר ירון זליכה באיומים.

במכתב ששלח ירון זליכה ב-13 בדצמבר 2006 לאסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים במשרד המשפטים, נאמר: "זמן רב לפני פרסום המכרז שבנדון קיימתי פגישה אישית עם מכר משותף אליה הגיע בסיומה, בלי תיאום מראש, גם מיכאל (מיקי) צולר, יו"ר בנק יהב. אדגיש כי הפגישה עימו, במשרדו של המכר, התקיימה לאחר שמונה על ידי, ב-8 ביוני 2005, צוות לבדיקת ההתקשרות עם בנק יהב והצורך במכרז, וזאת בהתאם להמלצות דו"ח מבקר המדינה.

"בפגישה זו הבהיר לי צולר כי אם לא תוארך ההתקשרות עם בנק יהב בפטור ממכרז, עלולה להתרחש פגיעה נוספת במעמדי המעורער כביכול. הפגיעה במעמדי, גילה צולר, תיעשה באמצעות עיצומים שתכריז ההסתדרות, מבעלי השליטה בבנק, שתלווה במסע תקשורתי, בטענה כי פעולתי מונעת ממניעים פוליטיים, שבעקבותיו יוכלו לדבריו אולמרט (מ"מ שר האוצר דאז) ורה"מ דאז שרון, לדרוש מהיועץ המשפטי לממשלה את הסכמתו לפיטורי".

בהמשך כותב זליכה כי "בעת חופשת חג הסוכות, באוקטובר 2005, התקשר עמי אלי כהן, המשמש כיום ממונה על השכר באוצר ושימש אז מנכ"ל משרד התיירות, תחת השר הירשזון. כהן 'הבהיר' (המרכאות במקור. מ.ב) לי כי אם ברצוני לרצות את הירשזון, כדי שזה ישכנע את מ"מ שר האוצר שלא יתנכל לי, עלי ליצור קשר עם השר הירשזון ולבקש 'לקיים עימו שיחת פיוס ולפעול בעקבותיה כפי שמצופה מחבר'".

זליכה מוסיף כי "לנוכח מסרים אלה התקשרתי למ"מ שר האוצר דאז, אולמרט, עוד באותה חופשת חג, והודעתי לו כי צולר מאיים כי הוא (אולמרט) ורה"מ יפגעו בי על רקע הנושא שבנדון. כמו כן, אמרתי לו כי איומיו של צולר גובלים בפלילים ואני דורש את התערבותו כך שצולר יחדל לאלתר. מסרים אלה פרטתי בפני אולמרט גם בפגישה פנים אל פנים בהגיעי למשרד לאחר חופשת החג. אולמרט הודיע לי שצולר 'שובב' כהגדרתו וכי הוא ידרוש ממנו לחדול מלהעביר איומים במתכונת זאת. ואכן צולר חדל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker