חברת כנפיים המחזיקה באל על עברה להפסד רבעוני של 13.4 מ' ד'

הסיבה העיקרית: זינוק של 90% בהוצאות דלק סילוני

טל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת כנפיים, המחזיקה בחברת התעופה אל על ונשלטת בידי משפחת בורוביץ', מדווחת כי עברה להציג הפסד של 13.4 מיליון דולר ברבעון השני של 2008, לעומת רווח של 12.7 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. במחצית הראשונה של 2008 מציגה כנפיים הפסד של 64 מיליון דולר לעומת רווח של 9.3 מיליון דולר במחצית המקבילה. ההפסד הרבעוני של חברת כנפיים, שבשליטת משפחת בורוביץ', הושפעו בעיקר מההפסד של אל על שנגרם כתוצאה מהתייקרות הדלק.

כנפיים היא חברת אחזקות שאחזקתה העיקרית היא בחברת אל על - כנפיים מחזיקה ב-40% מחברת אל על שכבר פרסמה את הדו"חות הכספיים לרבעון זה. אחזקות אחרות הן 75% ממניות חברת גלובל ליסינג שבה מתבצעת פעילות החכרת מטוסים, 50% מחברת Q.A.S המעניקה שירותי קרקע לחברות תעופה בנתב"ג, 100% מהבעלות בכנפיים תחזוקה העוסקת במתן שירותי תחזוקה למטוסים של חיל האוויר - כקבלן משנה של התעשייה האווירית, וכן 50% ממניות טל לימוזין המספקת שירותי הסעה לנמל התעופה בן גוריון וממנו.

כחברה האוחזת בפעילות תעופה, החשיפה הגדולה של כנפיים היא לדלק הסילוני. ברבעון השני של 2008 עלה מחיר הדלק הסילוני ב-89.7% לעומת הרבעון המקביל. מחיר הדלק של אל על למשל עלה - לאחר פעולות גידור שמטרתן להתגונן מפני עליית הדלק - ב-79% ביחד לרבעון המקביל.

כחברת אחזקות, הפרמטר העיקרי למדידת ביצועי כנפיים הוא הרווח הנקי, שירד בעיקר בשל ההפסד שרשמה אל על. אולם לכנפיים פעילויות נוספות (גם אם ביחס נמוך יותר לעומת פעילות אל על). הכנסותיהן של כל החברות הכלולות בקבוצת כנפיים עלו ברבעון השני של 2008 ב-24% ל-574.8 מיליון דולר, אולם העלייה במחירי הדלק העלתה גם את הוצאות ההפעלה ב-38% ל-497 מיליון דולר, והותירה לכנפיים רווח גולמי של 77.85 מיליון דולר בלבד - ירידה של 24% לעומת הרבעון המקביל.

עלייה של 18% בהוצאות המכירה (ל-60.6 מיליון דולר), עם עלייה של 22% בהוצאות ההנהלה ל-28 מיליון דולר ועלייה של פי 3 בהוצאות הנוספות העבירו את כנפיים להפסד של כ-14 מיליון דולר לפני הוצאות מימון. הוצאות המימון של כנפיים אמנם הוכפלו ל-18.7 מיליון דולר אולם הכנסות המימון זינקו פי 10 ל-16.85 מיליון דולר. הוצאות המימון של כנפיים הן בעיקר בשל פיחות הדולר וכן מתשלום ריבית עבור הלוואות. הכנסות המימון הגיעו מגידורים - כלומר הגנות מטבע - ומקבלת ריבית עבור פקדונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום