זהבית יוסף כהן בכנס הנשים של TheMarker: הכנסנו חמש נשים ישראליות לבית ספר למינהל עסקים של וורטון

לדברי מנכ"לית קרן איפקס ישראל, הדרך של הנשים להצלחה היא בעיקר השכלה ועבודה קשה; "אנו צריכות לתת לנשים לדור הבא להרגיש שהן יכולות ולהיות להן לחונכות"

שלומי שפר
שלומי שפר

"מה עוזר לאישה ממשפחה עיראקית מפתח תקווה להצליח", שאלה זהבית יוסף כהן, מנכ"לית קרן איפקס ישראל בכנס הנשים של TheMarker שנערך היום, והשיבה: "האמונה שנטעו בי ההורים שלי שאני יכולה. אז מה אם את אישה, את חכמה בדיוק כמו אח שלך ואם תרכשי השכלה תוכלי לעשות את זה. ההשכלה עזרה לי להגיע לעצמאות כלכלית וחשיבתית".

"האני מאמין שלי הוא החובה שלנו כנשים לגדל את הדור הבא של המנהלות לתת להן השכלה ואני עושה את זה קצת כמרצה באוניברסיטה של פנסילבניה ובמרכז הבינתחומי בהרצליה ומנסה לתת תשומת לב לנשים. עשינו דרייב בוורטון פנסילבניה, שהיא אחת הטובות בעולם ללימודי מינהל עסקים וקיבלנו חמש נשים ישראליות לשנה הבאה וזה בהחלט הישג גדול. אנו צריכות לתת לנשים של הדור הבא להרגיש שהן יכולות ולהיות להן לחונכות", אמרה כהן יוסף.

לדבריה, "הרגשתי צער, לא הצלחתי לגרום לה לחשוב על עצמה. התקשרתי להורים וניסיתי לראות מה ניתן לעשות שתחשוב גם על עצמה. אבל זה היה 'לוסט קוז'. אני לא קוראת לזה פמיניזם אני אומרת, בואו נחשוב כעצמאיות. אפשר להיות בזוגיות כעצמאית. אני נשואה לאדם מקסים ואני יותר עצמאית. זה לא אנוכיות, זה ללמוד לאזן. שאלתי את עצמי איך לוקחים בחורה כזאת מוכשרת והופכים אותה למה שהיא".

יוסף כהן סיפרה על עצמה: "נולדתי וגדלתי בפתח תקווה למשפחה מקסימה. אימי עקרת בית, אם לארבעה ילדים שעבדה מבוקר עד לילה ואבי עבד בחוץ כל היום. אבל כשנולד ילד חדש, אבא שלי התעורר בבוקר והוא ממוצא עירקי. למדתי פמיניזם מעיראקי. אמא שלי אירחה בשבת ואבא שלי הוא זה שלבש סינר ולמדתי שהחלוקה יכולה להיות שווה".

עוד אמרה כי, "ההורים לימדו אותי שהשכלה זה חשוב, זו הדרך להתקדם וזה נכנס עמוק לתודעה של כולנו, הילדים. לימדו אותנו שאין ארוחות חינם, שצריך השכלה ועבודה קשה. לימדו אותנו להאמין שאנחנו הבנות, יכולות לפחות כמו אחי. ארבעתנו בחרנו בהשכלה ושלושתנו לא פחות מוצלחות מאחי. למדתי ועבדתי בתיכון, עבדתי קשה, כשכולם עשו חיים, הייתי החנונה שעבדה שנתיים על עבודת גמר. בצבא לקחו אותי לכתבת ב"במחנה". פגשתי את העורכת הגר אנוש, שאמרה לי למה שלא נשים אותך בגבול עם לבנון וזה היה בזמן מלחמת לבנון הראשונה, אחר כך היא שאלה 'למה שלא נכניס אותך לתוך לבנון'. ואכן הכניסו אותי במשאית שמכניסה ציוד לעיר צידון. כך, לצד יאיר לפיד ועמנואל רוזן, הייתי מביאה נתונים מהשטח בדיוק כמו שהם עשו והיה בסדר גמור".

"סיימתי את הצבא ונסעתי ללמוד, והחלטתי ללמוד חשבונאות. חברי ב'במחנה' כמעט סקלו אותי באבנים, איך אני עוברת מעולם של רגש לעולם של מספרים, כלכלה ועסקים. למדתי שלושה תארים, חשבונאות, MBA ואחר כך דוקטורט. אני עדיין מרצה בוורטון ואחת לחודשיים אני טסה לשם", סיפרה כהן יוסף.

"עבדתי בוול סטריט הרבה שנים", סיפרה מנכ"לית קרן איפקס. "אני סבורה שאנחנו יכולות לעשות כל דבר, אנחנו עושות את זה עם חיוך ואנחנו לא נלחצות כל כך מהר. כשגדלתי, דיברו על האישה ההיסטרית, זזה לא קיים אנחנו מכניסות רוגע למערכת. חבר'ה, תירגעו, יהיה בסדר גם בוול סטריט יש הרבה נשים וכשיש לחץ אנו עושות יותר טוב מהגברים".

לדבריה, "הייתי 16 שנה בארה"ב וחזרתי ארצה. רציתי לחזור קודם, אבל קריירה והחיים עושים את שלהם. בסוף, חזרתי הביתה והיה חשוב לי לחזור. הצטרפתי לאי.די.בי שנשלטה על ידי הרקאנטים, מדובר על קונצרן שהחזיק חברות שמהוות 17% מהתמ"ג, אין כזה דבר בעולם".

"אני זוכרת שמיד עם כניסתי לתפקיד, אביו של אודי רקנאטי נפטר והלכתי לשבעה לבקר אותו. ישבה אמו והיא קראה לי אמרה לי: 'את זהבית? שמעתי שהכניסו אותך לחברה. אני שמחה שהם התקדמו כי בזמני זה לא יכול לקרות'. האשה שתמיד היתה מאחורי הקלעים ותמיד אמרו, שהיא נמצאת מאחורי העסקות - היא אמרה לי כל מה שהייתי צריכה לדעת, 'את יכולה היום לעמוד גם מקדימה'.

"עבדתי איתם חמש שנים ואז נוחי דנקנר רכש את אי.די.בי וביקש ממני להישאר. נשארתי שלוש שנים וחצי מדהימות עם אחד המנהלים המוכשרים שהכרתי ואחד המקסימים שבהם. לפני שנה הוצע לי להיות מנכ"לית איקפקס ישראל ושותפה בקרן. לקרן יש 38 שותפים בתשעה משרדים ברחבי העולם והיא מנהלת 35 מיליארד דולר. בזק היא האחזקה הידועה שלנו וכיום אנחנו מנסים לרכוש את תנובה".

"אסיים בסיפור קצר", אמרה יוסף כהן. "לפני שנתיים חיים בעלי ואני נסענו לתאילנד לחופשה. זה לא קורה באופן תדיר. בהתרגשות עלינו למטוס באל על כמובן. המטוס המריא, הגיעה דיילת עם מגזינים ושאלה את בעלי מה ירצה לקרוא: ניוזוויק, ביזנסוויק, אקונומיסט - מגזינים כלכליים מהעולם. אותי היא שאלה, מה תרצי לקרוא, 'לאישה'? אם זה היה גבר הייתי אומרת שוביניסט. אז חשבתי לעצמי - ממש חבל שהיא חושבת כך. אני מקווה שביום מן הימים זה יהיה אחרת. אני לא עושה את זה ממניעים פמיניסטיים, אלא כי אנחנו הנשים טובות וחבל שהעולם הכלכלי יפסיד אותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker