ענתבי רוצה להלאים את הע"ל: מנהלי הקרן איבדו 100 מיליון שקל

מניות דש איפקס נמכרו להסתדרות העובדים בחצי ממכירן הריאלי ועשרות מיליוני שקלים הוזרמו למלון בים המלח ■ ענתבי מינה את עו"ד ארנון שגב כמפקח לקרן לפני חודשיים, לאחר ששלח אליה טיוטת דו"ח בדיקה שבה מפורטת שורה ארוכה של אי סדרים בניהול הקרן ■ על פי הערכות, הדו"ח שהגיש שגב לידי ענתבי מעלה תמונה קשה של נזק של יותר מ-100 מיליון שקל

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

הממונה על שוק ההון באוצר, ידין ענתבי, הודיע אתמול לקרן הפנסיה הוותיקה הע"ל של הסתדרות העובדים הלאומית כי בכוונתו להלאימה ולמנות לה מנהל מורשה. מינוי המנהל המורשה ייעשה בכפוף לשימוע שייערך לקרן בעוד חודש בפני הוועדה המייעצת לממונה על שוק ההון.

החלטת ענתבי למנות לקרן מנהל מורשה באה בעקבות דו"ח שהגיש הבודק המיוחד שמונה לקרן הפנסיה, עו"ד ארנון שגב. על פי הערכות, הבדיקה התמקדה בשני עניינים: מכירת מניות בית ההשקעות דש איפקס מקרן הפנסיה עצמה להסתדרות העובדים ששולטת בקרן, והזרמת הכספים למלון הוד המדבר שבים המלח.

ענתבי מינה את שגב כמפקח לקרן לפני חודשיים, לאחר ששלח אליה טיוטת דו"ח בדיקה שבה מפורטת שורה ארוכה של אי סדרים בניהול הקרן, ועסקות עם בעלי עניין שהתקבלו שלא כדין על ידי יו"ר הקרן דאז מיקי צולר ומנכ"ל הקרן דאז ציון כהן. הע"ל דחתה את הממצאים שהועלו בטיוטת הדו"ח של ענתבי, ואולם בימים האחרונים הגיש שגב לענתבי דו"ח בגין ממצאיו בקרן הע"ל, שבעקבותיו החליט לפתוח בהליכים להלאמת הקרן.

"נפריך את כל הטענות"

על פי הערכות, הדו"ח שהגיש שגב לידי ענתבי מעלה תמונה קשה של נזק של יותר מ-100 מיליון שקל שנגרם לעמיתים. קרן הע"ל אינה בגירעון אקטוארי - כך שאין חשש ליציבותה. ואולם בעבר הציגה הקרן עודף אקטוארי בסכומים גבוהים של יותר מ-100 מיליון שקל, וככל הנראה בגלל עסקות בעלי העניין - איבדו העמיתים תוספת בזכויותיהם.

ל-TheMarker נודע כי ההערכות הן ששני המוקדים הבעייתיים העיקריים שעולים מהדו"ח הם עסקת דש איפקס, וכספים שהוזרמו למלון הוד המדבר. הקרן שהשתלטה על בית ההשקעות דש איפקס מכרה את מניותיה להע"ל (חברת האם שלה), וההערכה היא שהיא קיבלה תמורת המניות חצי מהשווי הריאלי - בלא שהמכירה הביאה בחשבון פרמיית שליטה.

על פי הערכה, הנזק לעמיתים בעניין זה הוא יותר מ-50 מיליון שקל. בנוסף, מוקד בעייתי שני שבו מתמקדת הבדיקה הוא הזרמות הכספים הגדולות למלון הוד המדבר שבבעלות הקרן. הזרמות הכספים עולות בעשרות מיליוני שקלים על שוויו הריאלי של המלון, ולכן קשה להסבירן.

בקרן הע"ל חברים כ-38 אלף עמיתים ופנסיונרים, והיא מנהלת נכסים בהיקף של כ-5 מיליארד שקל.

משרד האוצר סירב להגיב לידיעה. תגובת הנהלת קרן הפנסיה הע"ל: "אנו דוחים מכל וכל את טענות האוצר, כפי שהבהרנו בתגובה לטיוטת הדו"ח. אנו נערכים לשימוע בפני ועדה מייעצת ב-26 באוגוסט, ובכוונתנו להפריך אחת לאחת את כל הטענות שהועלו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker