מלחמת הרגולטורים

תמונת הניצחון של חברי ועדת בכר לא תחזור על עצמה

מירב ארלוזורוב

>> ועדת בכר, הוועדה אשר הניחה את היסודות לרפורמה בשוק ההון, הונצחה בתמונה המפורסמת אשר בה נראים ששת חברי הוועדה - "ששת המופלאים" - צועדים במסדרון משרד האוצר לקראת הגשת דו"ח הוועדה על שולחנו של שר האוצר. זה לצד זה צעדו, מחייכים ובוטחים: יוסי בכר, אייל בן שלוש, משה טרי, דרור שטרום, יואב להמן ודידי לחמן-מסר; בתמונה אשר יותר מכל הזכירה את הצילומים המוכרים של האסטרונאטים האמריקאים, בדרכם לעלות על מעבורת החלל.

"קשה להאמין שמישהו מסוגל להתגעגע לתקופת הנגידות של דוד קליין", נחרו בבוז בבנק ישראל, כאשר TheMarker ציטט דברים של רגולטורים אחרים לפיהם "העידן של דוד קליין ושל יואב להמן בבנק ישראל הוא לא העידן של סטנלי פישר ורוני חזקיהו". משפט שרוצה לומר כי ההנהגה הקודמת בבנק ישראל היתה שוחרת תחרות בבנקים, ואילו הנוכחית אינה כזאת.

זירת ההתגוששות היא סביב שתי הצעות אשר נוגעות לתחרות בבנקים. מצד אחד, ההצעה שבה תומכים המפקח על הביטוח באוצר, ידין ענתבי, והממונה על רשות ההגבלים העסקיים, רונית קן, לגבי הפרדה של חברות כרטיסי האשראי מהבנקים כדרך לקדם תחרות על האשראי הצרכני בישראל.

יו"ר רשות ני"ע, זוהר גושן, ובעיקר בנק ישראל, בראשות הנגיד פישר וחיזקיהו, מתנגדים להצעה הזו בתוקף. לטענת בנק ישראל, ההצעה תחליש את הבנקים בתקופה של אי יציבות בבנקאות העולמית, ורק תביא להעלאת הריביות על האשראי למשקי בית.

מצד שני, עומד האיום הגדול של בנק ישראל, והוא הניסיון לקדם את תוכניתו להקמת "קונגלומרטים פיננסיים". שם קוד לכך שבנק ישראל שוקל לתמוך במיזוגים של כל חברות הביטוח עם כל הבנקים בישראל, בדרך של בנק גדול יתמזג עם חברת ביטוח קטנה ולהיפך (הפועלים-הפניקס, הבינלאומי-מגדל וכד'), כדי ליצור חמש קבוצות פיננסיות ענקיות שוות בגודלן פחות או יותר.

בבנק ישראל בוחנים את התוכנית הזו ברצינות, אחרי שהתרשמו עמוקות מהמבנה של שוק הבנקאות בהולנד - אשר מבוסס על תחרות עזה בין קונגלומרטים מאוחדים שכאלה. ההערכה הקיימת בבנק ישראל כי רק יצירת מבנה של חמש קבוצות פיננסיות זהות בגודלן, תפתור את הבעיה של השליטה של שני הענקים - פועלים ולאומי (הדואופול) - בבנקאות הישראלית, ויאפשר יצירה של תחרות בין הבנקים.

כמובן, תוך כדי ההצעה הזו זורקת לפח את כל ההמלצות של ועדת בכר, שההנהגה הנוכחית בבנק ישראל אינה מסתירה את הסתייגותה מהן. שנתיים אחרי שוועדת בכר אילצה את הבנקים למכור את אחזקותיהם בקרנות נאמנות ובקופות גמל לחברות הביטוח, ההצעה של בנק ישראל מאיימת להחזיר את הקופות והקרנות לחיקם החמים של הבנקים, באמצעות מיזוגים עם חברות הביטוח.

נו, עכשיו כבר אפשר להבין מדוע ההצעה הזו מקרבת רגולטורים אחדים בישראל אל סף הרתיחה שלהם. "מה בנק ישראל רוצה", הם מתריסים בזעם, "לתת לנוחי דנקנר, באמצעות חברת כלל ביטוח, לרכוש לעצמו סוף סוף בנק? לאפשר לשרי אריסון או לצדיק בינו לשלוט גם בבנקים וגם בחברות ביטוח? זה מה שישפר את הריכוזיות במשק הישראלי?"

ההצעה של בנק ישראל, שיש לציין כי הוא עדיין רק שוקל אותה, היא מבחינת הרגולטורים האחרים "הוצאת המרצע מן השק". סוף סוף נחשפו לדעתם פניו האמיתיות של בנק ישראל - שבמסווה של קידום התחרות, מקדם למעשה רק את חיזוק עוצמתם ויציבותם של הבנקים בישראל. מפה ועד הגעגוע לעידן של דוד קליין ויואב להמן, שהיו שותפים למסקנות ועדת בכר, המרחק קצר. מפה ועד הכרזת מלחמה בין המפקח על הביטוח והממונה על ההגבלים, ובין המפקח על הבנקים, המרחק הוא קצר.

האם באווירה שכזו יש עוד סיכוי שוועדת אריאב תצליח להוציא תחת ידה דו"ח מוסכם? "בוודאי", אומרים מי שמנסים לפשר בין הניצים. כל שצריך הוא לוותר על ההצעות השנויות במחלוקת, ולהתמקד רק בהצעות המוסכמות על כל חברי הוועדה. המשמעות? הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים, אישור לבנקים להתמזג עם חברות הביטוח (קונגלומרטים פיננסיים) וגם איחוד רשויות הפיקוח - כל ההצעות האלה הן כנראה out.

לעומת זאת, ההצעות לפישוט מערכת המס כך שתקל על כניסת משקיעים זרים לישראל; ההצעה ליצור איחוד סמכויות בין רשויות הפיקוח - המפקח על הביטוח יהיה גם הוא בעל סמכויות חקירה פליליות כמו רשות ני"ע; רשות ני"ע תוכל גם היא להוריד הוראות ביצוע כפי שהמפקח על הבנקים מורה לבנקים לפעול; וההצעה להקים בית משפט כלכלי מתמחה; כל ההצעות הללו הן כנראה in.

ומה לגבי הסוגיה של התחרות בין הבנקים? הסוגיה הזו כנראה תיאלץ להסתפק בהמלצה היחידה אשר מקובלת על כל הרגולטורים, משני הצדדים של המתרס: התיקון אשר מוצע לחוק נתוני האשראי, בתקווה כי התיקון הזה לבדו יצליח לייצר את התחרות הרצויה על האשראי הצרכני. הלוואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker