בעלי שליטה רעים

אם היו בעלי שליטה נמנעים ממבנה עסקים שבו מתקיימים ניגוד עניינים בינם לחברה הציבורית - היה מספר עסקות בעלי העניין קטן בהרבה

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר חת
מאיר חת

בדיון שנערך באחרונה במסגרת כנס לשכת עורכי הדין על הדרך לטפל בחשש לניגוד עניינים בעסקות בין החברה לבעלי עניין בה, הובעה התנגדות רבה להצעתו של פרופ' זוהר גושן, יו"ר רשות ניירות ערך, להגדיל את הרוב הנדרש לאישור עסקות כאלה משליש למחצית בעלי המניות שאין להם קשר לקבוצת השליטה.

המתנגדים טענו, כי נקודת המוצא לפיה בעלי השליטה הם רעים ובעלי המיעוט הם הטובים אינה נכונה ומתעלמת מזכויות הקניין. הגדיל לעשות ד"ר יוסי כהן שאמר: "ההצעה של גושן היא של אדם שאינו מתמצא ומכיר את השוק. החברות שנקראות בישראל 'ציבוריות' אינן באמת ציבוריות, אלא חברות פרטיות-משפחתיות שגייסו הון מהציבור, מה שהחיל עליהן את הרגולציה הישראלית של ני"ע. מה שקרה כאן הוא העתקת מודלים אמריקאיים על ידי אנשי אקדמיה לחוק הישראלי, אך המודלים האלה לא מתאימים לישראל".

בעסקת בעלי עניין קיים פוטנציאל של ניצול לרעה של עמדת השליטה ועל בעלי השליטה לשכנע את רוב בעלי המניות שאינם קשורים, כי העסקה היא לטובת החברה. אין מקום לראות בכל התנגדות לאישור עסקת בעלי עניין או לתנאיה משום סחטנות. דבריו של כהן מעוררים תמיהה. מרגע שבעלי חברה פרטית מחליטים לגייס הון מהציבור, אפילו אם הם משאירים בידם 70%-80% מהמניות, החברה היא ציבורית ועל בעלי השליטה לראות בבעלי מניות המיעוט שותפים שיש להתחשב בהם.

ריבוי עסקות בעלי עניין נובע מכך שבעלי השליטה מבקשים להמשיך להחזיק בבעלותם נכסים הקשורים לעסקי החברה הציבורית (למשל, את המבנה שבו פועל המפעל), או מנהלים במקביל לעסקי החברה הציבורית עסק פרטי הפועל באותו תחום. כשהם מבקשים לשלב בעסקי החברה הציבורית את הנכסים הפרטיים שהוחזקו בנפרד נוצרת בעיית ניגוד העניינים האפשרי בין בעל השליטה לחברה הציבורית. אם היו בעלי שליטה נמנעים מראש ממבנה עסקים שבו מתקיימים זה לצד זה חברה ציבורית ועסקים פרטיים, שיכול להיות ניגוד עניינים בינם לחברה הציבורית, היה מספר עסקות בעלי העניין קטן בהרבה. אפשר שאם תוחמר דרישת האישור לעסקות בעלי עניין יפחת מספר המקרים בהם נדרש אישורן של עסקות כאלה.

יש לזכור כי הצורך בהחמרת הרגולציה הוא במקרים רבים תוצאת התנהגות בלתי מתחשבת של בעלי שליטה בשותפיהם בעלי מניות המיעוט. כך בנושא דרכי חלוקת רווחים והטבות וכך בעסקות המיטיבות עם בעלי השליטה יותר מאשר עם החברה.

הכותב הוא סגן יו"ר ICC ישראל, לשעבר המפקח על הבנקים ויו"ר הבורסה לניירות ערך ודירקטור בטבע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker