מניית פאנגאיה נדל"ן זינקה ב-48% בשלושה שבועות

הזינוק בזכות הערכת שווי של מיליארד דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> מנייתה של חברת פאנגאיה נדל"ן, שבשליטת אסי טוכמאייר וברק רוזן, זינקה ב-48% בשלושת השבועות האחרונים, בלי שדיווחה על אירוע מהותי כלשהו. הטיפוס במניית החברה מיוחס כנראה למצגות שעורכת החברה בשבועות אחרונים בשוק ההון, כדי להסביר לגופים המוסדיים כי מדובר בחברה המנוהלת בצורה יעילה, והפרויקטים שבהם היא מעורבת טומנים בחובם פוטנציאל הצלחה אמיתי ולא רק "חלומות באספמיה".

אלא שלפני חודשיים הציגו פאנגאיה נדל"ן ואלקטרה הערכת שווי שבוצעה בידי חברת השמאות הבינלאומית Wakefield&Cushman שנשכרה בידי השותפים, ונקבה שווי אסטרונומי של מיליארד דולר לקרקע שנרכשה בידי פאנגאיה נדל"ן. זאת, ארבעה חודשים בלבד לאחר שהושלמה העסקה לרכישת קרקע. השווי שנתנה חברת השמאות הותנתה בכך שהצדדים יקבלו את ההיתרים הנדרשים לצורך התחלת שלבי הבנייה.

כעת מנצלים הבעלים של פאנגאיה נדל"ן את הערכת השווי היומרנית שקיבלו לקרקע ומסתובבים בבתי ההשקעות השונים, בהם מגדל, כדי להצדיק את השווי שהוענק לקרקע. הם מאותתים לשוק ההון כי השווי שבו נסחרת פאנגאיה נדל"ן, 71 מיליון דולר, טומן בחובו פוטנציאל אפסייד.

"אמנם אי אפשר להשוות את הפרויקט ברוסיה למכרז, שבו זכו טוכמאייר ורוזן לרכישת מגרש מידי בזק שנמצא ליד צורן תמורת 20.8 מיליון דולר ומכרו 51% ממנו כמה חודשים לאחר מכן ברווח הון של עשרות אחוזים - אך הדבר מוכיח כי הבעלים של פאנגאיה נדל"ן יודעים לאתר קרקעות אטרקטיוויות ולהרוויח עליהן", אמר מנהל השקעות בכיר.

מניית פאנגאיה נדל"ן התממשה ב-3% אתמול. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 234 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker