10 דרכים להרוויח מעליית מחירי הנפט

מחיר של 200 דולר לחבית נשמע כיום דמיוני - אבל לאחר שמחירי הנפט הוכפלו פי שישה בתוך שש שנים, וזינקו ב-100% בתוך שנה - הדמיון והמציאות כבר לא כה רחוקים ■ חלק מהאנליסטים מעלים באחרונה את האפשרות שמחיר הנפט יחליף קידומת בעתיד הנראה לעין ■ אחרים מצפים לירידתם לרמה של כ-100-90 דולר

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "אני מקווה שמחיר הנפט יגיע בקרוב ל-200 דולר לחבית", אמר לפני כשבועיים העיתונאי והסופר תומס פרידמן בראיון ל-TheMarker. ולמה הוא כל כך רוצה בזה? משום שהוא מאמין שרק זעזוע כזה יגרום למדינות העולם לאמץ ברצינות את מהפכת האנרגיה הירוקה. מהפכה כזו לא תהיה נחמדה כלל, מסביר פרידמן, אך היא נחוצה כדי לשמור על כדור הארץ נקי יותר, קריר יותר ונתון פחות לגחמות של מדינאים קיצוניים כמו אלה שעומדים בראש המשטר האיראני.

בקרב האנליסטים המסקרים את שוק הנפט הדעות, כרגיל, חלוקות. כמה אנליסטים כבר החלו לדבר באחרונה על האפשרות שמחיר הנפט יחליף קידומת בעתיד הנראה לעין. בינתיים הם מציבים לנפט מחיר יעד של 150 דולר לחבית בשנה הקרובה. אחרים סבורים שמחירי הנפט כיום גבוהים מדי, ומצפים לירידתם לרמה של כ-90-100 דולר - שבה נסחר הנפט לפני כשלושה חודשים. בתווך נמצאים המשקיעים, שצריכים לקבל החלטות בנוגע לכספם.

את מחיר הנפט קשה לחזות, במיוחד כשהוא חשוף לספקולציות, שלא תמיד משקפות את הביקוש וההיצע האמיתיים בשוק. ובכל זאת, דבר אחד ברור - העידן שבו חבית נפט נסחרה ב-30-40 דולר לא צפוי לחזור בשנים הקרובות.

מחירי הנפט הגבוהים משפיעים באופן דרמטי על הכלכלה הגלובלית ועל שוקי ההון. ככלל, מחירי אנרגיה גבוהים גורמים ללחצים אינפלציוניים ולהאטה כלכלית. הם מפחיתים את תנועת הסחורות והאנשים, ואת ההכנסה הפנויה שמופנית לצריכה של מוצרים אחרים.

מי שמאמין שבשנים הקרובות נגזר עליו להשלים עם מחירי נפט גבוהים, יכול להתגונן מפני תרחיש כזה בעזרת התאמה של תיק ההשקעות שלו. הוא יכול להפנות לפחות חלק מהשקעותיו לנכסים שמחירי נפט גבוהים משביחים את ערכם.

ברשימה זו מוצעות עשר אפשרויות השקעה כאלה. לכל אחת מהן יש יתרונות וחסרונות ייחודיים, וכל אחת מייצגת רמת סיכון שונה. חשוב להדגיש שלא מדובר בהמלצות השקעה, אלא בהפניית זרקור לנכסים שמחירי נפט גבוהים עשויים להיטיב עמם. כל אחד מהנכסים האלה מחייב כמובן בדיקה וניתוח מעמיקים.

ועצה אחרונה: מי שבוחר להשקיע בנכסים מוטי נפט צריך לדעת שאלה נכסים תנודתיים, שיכולים לרדת בחדות אם מחיר הנפט ישנה כיוון. ולכן, למען הזהירות, מוטב להפנות אליהם רק חלק קטן מתיק ההשקעות.

1. תעודות סל על חוזי הנפט

מחיר הנפט נקבע במסחר בחוזים למסירה עתידית של נפט בבורסות הסחורות. המחיר שמצוטט בסוכנויות הידיעות ובעיתונות הוא תמיד מחירו של הנפט בחוזה שיפקע בחודש הקרוב.

למשקיעים מהשורה אין בדרך כלל גישה להשקעה בחוזים עתידיים על נפט, אך הם יכולים להשקיע בתעודות סל העוקבות אחר מחירי החוזים ונסחרות בבורסות המניות.תעודות סל אלה נהפכו לפופולריות מאוד בשנתיים האחרונות, והוסיפו למסחר בנפט מידה לא מבוטלת של ספקולציה. חשוב לזכור שהמעקב של התעודה אחר מחיר הנפט אינו מלא, ושייתכנו פערים בין שיעור התנודה במחירי הנפט לשיעור התנודה במחירי התעודות.

בישראל יש שתי תעודות כאלה - קסם נפט ותכלית נפט, שמחירן נקוב בשקלים. מחירן של תעודות אלה מושפע גם משער הדולר לעומת השקל. בארה"ב ניתן לקנות את תעודת הסל הזרה (ETF) שנסחרת תחת קוד המסחר USO.

2. השקעה ישירה ב-Major Oil

החשיפה המסורתית לנפט נעשית באמצעות המניות של חברות הנפט הגדולות, כמו אקסון-מוביל (XOM), שברון (CVX), קונוקו-פיליפס (COP) או בריטיש פטרוליום (BP).

מחירי המניות של חברות הנפט עלו בשיעור נמוך בהרבה ממחיר הנפט עצמו. מניות XOM ו-BP, למשל, עלו בשנה האחרונה ב-10% בלבד, ומניית שברון טיפסה ב-24%. אחת הסיבות לכך היא שמשקיעים רבים סבורים שמחירי הנפט הגבוהים יירדו בעתיד הלא רחוק, ושהחברות לא ייהנו לאורך זמן ממחיר של 130 דולר לחבית. סיבה נוספת היא שחלק מהעסקים של חברות אלה - למשל עסקי הזיקוק או עסקי הכימיה - דווקא סובלים ממחירי נפט גולמי גבוהים מדי, שקשה לגלגל אותם למוצרים הסופיים.

חברות הנפט הגדולות נסחרות כיום במכפילי רווח נמוכים יחסית של 9-12 ביחס לרווחיהן ב-2007. ב-2007 מחיר הנפט היה 70-80 דולר בממוצע, כך שברווחי 2008 צפויה כנראה עלייה משמעותית. לדעת האנליסטית טינה ויטאל מחברת סטנדרד אנד פורס, המכפילים הנמוכים משאירים למניות הנפט הגדולות פוטנציאל רב לעלייה, גם במקרה שמחירי הנפט ייסוגו מעט מרמתם הנוכחית. למעשה, גם במקרה שהמחירים יירדו לכ-90-100 דולר לחבית, רווחי חברות הנפט עדיין יצמחו בשיעור נאה. השקעה בחברות הנפט הגדולות נראית כיום מהלך סביר בהחלט שפוטנציאל ההפסד בו מוגבל.

3. תעודות סל על מדדי מניות אנרגיה

כדי להשקיע ב-Major Oil לא חייבים לבצע השקעה ישירה בכל חברה בנפרד. דרך פשוטה וזולה יותר היא לקנות תעודת סל המתחקה אחר מדד מניות אנרגיה. בישראל ניתן להשקיע בתעודה פסגות סל אנרגיה עולמי של חברת פסגות. תעודה זו עוקבת אחר מדד מניות האנרגיה של חברת דאו ג'ונס. תעודות סל זרות שמספקות חשיפה דומה הן XLE, העוקבת אחר מדד האנרגיה של סטנדרד אנד פורס, או IEO העוקבת גם היא אחר מדד מניות האנרגיה של דאו ג'ונס.

4. תעודות סל על מניות חיפושי והפקת נפט

מי שמחפש השקעה ישירה יותר בנפט עשוי אולי למצוא עניין בחברות שמתמחות בחיפושי נפט והפקתו ובפיתוח שדות נפט. השווי של חברות אלה תואם יותר את התנודות במחיר הנפט הגולמי, משום שהן עוסקות בעיקר בפעילותUpstream (שאיבת נפט גולמי), ולא בפעילות Downstream (זיקוק דלק והפעלת תחנות), שרווחיותה נפגעת כאשר מחירי הנפט מטפסים מהר מדי.

דוגמה לתעודה כזו היא XOP, אשר עוקבת אחר מדד של חברת סטנדרד אנד פורס לחיפוש והפקת נפט. התעודה מושקעת במניות של חברות כמו Cabot (COG), צ'ספיקי (CHK) ומארינר אנרג'י (ME). חשוב לזכור שמדובר בחברות בעלות פרופיל סיכון גבוה בהרבה לעומת חברות Major, ורמת המכפילים בחברות אלה גבוהה בהרבה (כ-20-30 על רווחי 2007).

5. חברות שמתמחות בשירותים לחברות הנפט

דרך נוספת ליהנות ממחיר הנפט הגבוה היא השקעה בחברות המספקות שירותים שונים וציוד קידוח לחברות המפיקות נפט. חברות אלה מושפעות בעיקר מתקציבי הפיתוח המתרחבים של חברות הנפט. מדובר בחברות כמו שלמברז'ה (SLB) והאליברטון (HAL), המספקות שירותים טכניים, או בחברות כמו טראנסאושן (RIG) ודיימונד אוף שור (DO), שמפעילות אסדות קידוח ימיות.

הרווחים של חברות שירותי הנפט מבוססים על חוזים ארוכי טווח, ולכן מניותיהם מושפעות יותר מהמגמה ארוכת הטווח של מחירי הנפט ופחות מהתנודות קצרות הטווח. הרווחים של חברות אלה זינקו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, והם צפויים לקפוץ בכ-20%-40% גם בשנתיים הקרובות.

6. תעודות סל על שירותי נפט

במקום להשקיע בחברות בודדות המספקות שירותים לתעשיית הנפט, ניתן להשקיע בסלים של חברות כאלה, כלומר בתעודות סל על מדדי שירותי נפט. תעודות כאלה נסחרות בבורסות ארה"ב תחת קודי המסחר PXJ ,OIH ו-XES. בין התעודות האלה אין הבדל מהותי, וכל אחת מהן הניבה בשנה האחרונה תשואה של כ-22%-25%.

7. קרנות נאמנות המשקיעות באנרגיה

בישראל יש כמה קרנות נאמנות המשקיעות במניות של חברות אנרגיה בינלאומיות, כמו פריזמה אנרגיה, אילנות אנרגיה ותחליפים ואלומות הזהב השחור. כמו התעודות, גם הקרנות מספקות למשקיע סל של מניות בתחומי הנפט, הגז והאנרגיה החלופית.

היתרון כאן הוא שהמשקיע לא צריך לבצע את בחירת המניות או לבחור תת-ענפים בעצמו. מנהל הקרן יעשה זאת עבורו. החיסרון הוא שהקרנות גובות דמי ניהול לא נמוכים (2.7%-3% בשנה). וכמובן, מנהלי השקעות עלולים גם לטעות ולתת למשקיע תשואה נחותה לעומת תעודות הסל.

8. מניות נפט מוטות דיווידנד

בתחום הנפט יש כמה חברות שמאוגדות מבחינה משפטית באופן שמאפשר להן לחלק דיווידנדים גבוהים ולקבל לשם כך הטבות. הכוונה היא בעיקר לחברות נפט קנדיות בגודל בינוני, שממשלת קנדה ניסתה בעבר לעודד אותן לגייס הון ולחלק את רווחיהן למשקיעים. הדיווידנדים מחולקים בתדירות של פעם בחודש. הטבות המס האלה אמנם ישתנו בקרוב, אבל היקף הדיווידנדים לא צפוי לרדת באופן משמעותי.

דוגמאות לחברות כאלה: Pengrowth (PGH) הניבה בשנה האחרונה תשואת דיווידנד של 12.7%; אנרפלס (ERF) הניבה תשואת דיווידנד של 10.4%; Penn West (PWE) הניבה תשואת דיווידנד של 11.9%; Provident (PVX) הניבה תשואת דיווידנד של 12.4%.

9. מניות אנרגיה חלופית

מחירי הנפט הגבוהים משפרים כמובן את האטרקטיוויות של חברות המתמחות באנרגיה סולארית, אנרגיה מתחדשת (רוח) ואפילו אנרגיה גרעינית. חברות אלה נהנות בשנים האחרונות גם מחקיקה תומכת בשל הנזקים שגורמים מקורות האנרגיה המסורתיים - נפט ופחם. החיסרון של מניות האנרגיה החלופית הוא האופנתיות שלהן, שגרמה לחלק מהן להפוך ליקרות מאוד.

בין החברות האלה אפשר למצוא את סנטק פאואר הסינית (STP) ו-LDK סולאר (LDK), המתמחות באנרגיה סולארית; אורמת הישראלית, שמתמחה בהפקת אנרגיה משדות גיאותרמיים; וגמסה הספרדית, המתמחה במערכות של אנרגיית רוח.

10. תעודות סל על אנרגיה חלופית

גם בתחום האנרגיה החלופית ניתן להשקיע באמצעות תעודות סל על מדדי מניות או באמצעות קרנות נאמנות. בישראל אפשר לקנות את תעודת הסל מבט אנרגיה חלופית, ובחו"ל ניתן לקנות את תעודת הסל PBW. שתי התעודות מבוססות על מדד של חברות אנרגיה חלופית שעורכת חברת

המדדים ווילדרהיל.

בשנה האחרונה, למרות הקפיצה במחירי הנפט, תעודות הסל על אנרגיה חלופית הניבו תשואה נמוכה ולעתים אף שלילית. הסיבה לכך נובעת, כנראה, מהמחירים הגבוהים מדי שאליהם טיפסו חלק ממניות האנרגיה החלופית במחצית הראשונה של 2007.

*חוזה עתידי

מעין חוזה ביטוח, שבו הרוכש מקבע את מחיר הסחורה שאותה יקבל בעתיד. מוכר החוזה, שנוטל סיכון, מקבל פרמיה מהרוכש. החוזים עצמם נסחרים בבורסה כנכס פיננסי, שמחירו משתנה בהתאם למחירי הסחורות

*Major Oil

כינוי לחברות הנפט הגדולות, כמו אקסון-מוביל, שברון, ו-BP. חברות אלה עוסקות במגוון פעילויות רחב - חיפוש נפט, הפקה, זיקוק, שיווק דלק והפעלת תחנות דלק

ומי מפסיד ממחירי הנפט הגבוהים?

<<מחירי הנפט הגבוהים מחבלים בתוצאות העסקיות של חברות רבות. הדבר משפיע בעיקר על חברות תעשייה עתירות אנרגיה ועל חברות שנפט ודלקים הם חומרי הגלם העיקריים שלהן. חברות אלה מתקשות להעביר את העלויות התופחות ללקוחותיהן, ורווחיהן נשחקים במהירות.

דוגמה לכך הן חברות הכימיה הגדולות, כמו דאו כימיקל (DOW), דופונט (DD) ו-BDSFY (BASF), שפעילות הייצור שלהן עתירת אנרגיה. כל חברות הכימיה העלו באחרונה את מחירי מוצריהן, אך הן עדיין מתקשות להדביק את הקפיצה בעלויות האנרגיה, ששחקה את רווחיותן.

ענף נוסף שסובל קשות ממחירי הדלק הגבוהים הוא התעופה. דוגמה טובה לכך נתנה חברת אל על הישראלית, שדיווחה ברבעון הראשון של 2008 על הפסד של 50 מיליון דולר למרות גידול בהכנסות ובנפח הטיסות. מחירי הנפט הגבוהים מאיימים כיום להכניס את ענף התעופה העולמי למשבר של ממש.

מעליית המחירים נפגעים גם בתי הזיקוק לדלק, שחומר הגלם שלהם הוא נפט גולמי. מרווחי הזיקוק נשחקו מאוד בחודשים האחרונים, מה שגרם למניות של חברות המפעילות בתי זיקוק - כמו דלק US (DK) ואלון USA (ALJ) - לצנוח בשנה האחרונה בשיעורים של כ-40%-60%.

*מרווח זיקוק

(Refining Crack)

הפער בין מחירה של חבית נפט גולמית למחיר הכולל של מוצרי הדלק המופקים ממנה. ירידה במרווח הזיקוק משפיעה לרעה על רווחיותן של חברות הזיקוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker