בעלי האג"ח של אלון מממשים נכסים - מכרו מניות דור אלון ב-62 מיליון שקל

בעלי איגרות החוב של דור אלון, שלהם חייבת החברה 1.5 מיליארד שקל, השתלטו עליה בסוף ספטמבר 2017, לאחר ששרגא בירן נכשל בניסיונו לגייס עבורה 120 מיליון שקל ■ מרבית המניות נמכרו מחוץ לבורסה לאלון רבוע כחול, שבבעלות מוטי בן משה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלונית של דור אלוןצילום: מוטי פישביין
יורם גביזון

בעלי איגרות החוב של קבוצת אלון, שקיבלו את השליטה בה בעקבות הכישלון לגייס הון עבורה, מתחילים לממש את נכסיה. קבוצת אלון מכרה ביום חמישי שעבר את מלוא אחזקותיה ב דור אלון (8%) תמורת 62 מיליון שקל, בעסקה המשקפת מחיר של 48.57 שקל למניה.

מרבית אחזקותיה של אלון נמכרו בעסקה מחוץ לבורסה לחברת אלון רבוע כחול, שבבעלות מוטי בן משה - שהגדילה את אחזקותיה מ-63.1% ל-69.9%. בעלי איגרות החוב של דור אלון, שלהם חייבת החברה 1.5 מיליארד שקל, השתלטו עליה בסוף ספטמבר 2017, לאחר ששרגא בירן - מבעלי השליטה הקודמים בחברה (42%) בעקיפין - נכשל בניסיונו לגייס עבורה 120 מיליון שקל כפי שהתחייב על פי הסדר חוב שנחתם בינו לבין בעלי איגרות החוב ביוני 2017. בעקבות כישלון זה איבדו חברת ביילסול (53%) שבבעלות שרגא בירן ודודי וייסמן וארגוני הקניות של הקיבוצים (47% ) את הבעלות בקבוצת אלון.

בעלי איגרות החוב של אלון צפויים להמשיך ולממש את נכסיה של החברה כדי להקטין את החוב של החברה כלפיהם. נכסיה של קבוצת אלון כוללים מלבד האחזקה במניות דור אלון גם את השליטה (79.6%) בחברת אלון גז, שמחזיקה ב-4% מהזכויות לרווחי שותפות הגז תמר בשווי של 534 מיליון שקל, ב-29% ממניות החברה שמפעילה את כביש 6 בשווי מוערך של 130 מיליון שקל, וב-6 מיליון מניות דלק US בשווי של 204 מיליון דולר.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

המחזיקים באיגרות החוב נהנו ב-2017 מעלייה של 41% במנייתה של דלק US, בעקבות העלייה במרווחי הזיקוק והמיזוג עם חברת אלון USA  - שגם היא מפעילה בתי זיקוק בארה"ב. 

אלון רבוע כחול רוכשת 6.8% ממניותיה של דור אלון לאחר שהמניות השלימו ירידה של 12% מאז עברה השליטה באלון לידי בעלי איגרות החוב. הירידה נבעה, בין היתר, מכוונת וועדת המחירים המשותפת למשרד האנרגיה ולמשרד האוצר להוריד את מרווח השיווק על בנזין 95 ב-8 אגורות לליטר ואת עמלת התדלוק בשירות עצמי ב-16 אגורות לליטר.

זמן קצר לאחר השלמת הסדר החוב בחברת אלון רבוע כחול והעברת הבעלות המלאה בחברה לידיו, דרש בן משה שאלון תכבד אופציה שקיבלה לטענתו אלון רבוע כחול, לרכוש בחזרה מאלון 8% ממניותיה של דור אלון תמורת 50 מיליון שקל - המחיר שבו נמכרו המניות לאלון ב-2015, כשהייתה במצוקת נזילות. אולם בקשתו נדחתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker