גם הגיבנת הכי גדולה לא מגיעה עד לתקרה

כאשר הנפט בוער ומגיע ל-130 דולר לחבית, הדעה המקובלת היא שהוא ימשיך ויתייקר - אבל גם לזה יש גבול

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כאשר הנפט בוער ומגיע ל-130 דולר לחבית, הדעה המקובלת היא שהוא ימשיך ויתייקר. כאשר הדולר נחלש מול היורו, רוב הפרשנים מעריכים שהוא ימשיך ויירד. כיום יש כאלה שאומרים שעד סוף השנה נצטרך שני דולרים כדי לקנות יורו אחד, ולפי בית ההשקעות גולדמן סאקס - מחיר הנפט יגיע ל-200 דולר לחבית.

בצד ההיצע, חייב לחול גידול. חברות האנרגיה הגדולות יוציאו השנה פי 4 על חיפושי נפט יחסית ל-2000. הן חוזרות לשדות נפט ישנים שנהפכו כעת לכדאיים. בקזחסטאן הוכפל התקציב להפקת נפט, ויצחק תשובה נכנס להרפתקה באמצעות דלק אנרגיה שמחפשת נפט בקידוח עמוק בים - בווייטנאם.

ראו מה קרה למחירי הסחורות הרכות: מחיר החיטה ירד בכ-40% מאז סוף פברואר. אז הוא היה 13.5 דולר לבושל, ועכשיו מחירו 8 דולרים בלבד. הסיבה לכך היא גידול צפוי של 8% ביבולי החיטה בארה"ב עקב מזג האוויר הנוח. גם האורז הוזל בשוקי העולם. הוא ירד ב-20% ממחירי השיא שלו לפני כחודש, ועוד מעט נראה מבצעים בסופר. לכן, לא כל מה שעולה חייב להמשיך ולעלות. זכרו את הקילה והגיבנת.

דובדבני השלום

הרוב המכריע של המוצרים והשירותים (75%) התייקר במהלך אפריל. העגבנייה תפסה כותרת - עקב תנאי הקרה שהיו בינואר, מחירה עלה ב-94.3%.

מוסיקה איטלקית ערבה

לפני שלוש שנים החליט א' לטייל באזור האגמים באיטליה. הוא נחת במילאנו, שכר רכב ויצא לדרך. הנוף היה מקסים, האוכל טוב ולאחר שבועיים עמוסים הוא חזר לישראל שמח וטוב לב. בדצמבר 2007 קיבל א' מכתב מאיטליה שבו הוא נדרש לשלם 4 יורו - אגרת מעבר בכביש מהיר - שלטענת האיטלקים לא שילם. א' זכר ששילם תמיד, ולכן החליט להתעלם וזרק את המכתב לפח. האיטלקים יוותרו הוא חשב לעצמו. אבל הם חשבו אחרת. לפני שבוע הוא קיבל מכתב נוסף, עם דרישה לשלם 10 יורו - 4 יורו אגרה ו-6 יורו הוצאות.

כאן החל א' לדאוג. אולי הוא באמת לא שילם? אך מה שהפחיד אותו יותר זו העמלה שהבנק ידרוש תמורת העברת הכסף לאיטליה - בטח יותר מ-10 יורו. אך אז הוא ראה בתחתית המכתב שורה שאומרת שהוא יכול להיכנס לאתר האינטרנט של כביש האגרה, ולראות שם את כל פרטי המקרה. הוא נכנס וראה שאמנם הכל ממוסמך ומתועד באופן מנומס ומקצועי, ויש גם אפשרות לשלם באופן מיידי, באינטרנט, באמצעות כרטיס אשראי, בלי בנק ובלי עמלה - וזה בדיוק מה שעשה.

לשאלתי ענה א' שמה שגרם לו לשלם היה הטיפול המקצועי, האתר המסודר, הנימוס, והעיקר - אי הצורך ללכת לבנק ולשלם עמלה. "סידרתי את הבנק", צהל א', "וזה שווה לי 10 יורו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker