נחשף פרויקט החשמל של נוחי דנקנר: כלל תעשיות תקים בכרמל תחנת כוח באגירה שאובה

היקף הפרויקט מוערך ב-230 מיליון דולר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פזילתו של נוחי דנקנר למשק ייצור החשמל הפרטי עולה על פסים מעשיים: חברת כלל תעשיות מקבוצת אי.די.בי (IDB) הגישה באחרונה לרשות החשמל בקשה למתן רישיון מותנה להקמת תחנת כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה מזרחית לחיפה.

בימים האחרונים הגישה כלל תעשיות, בניהולם של אבי פישר וצביקה לבנת, את האישור של חברת החשמל להתחברות התחנה העתידית לרשת החשמל הארצית, וכבר שכרה את שירותי חברת אלפינה האיטלקית לתכנון הנדסי ראשוני של הפרויקט.

הפקת חשמל בשיטת האגירה השאובה מבוססת על ניצול ההפרשים בתעריפי החשמל בין שעות השפל של הלילה לשעות השיא שביום, כך שמים ממאגר נמוך נשאבים למאגר גבוה בשעות הלילה ומוזרמים למטה בשעות היום, תוך ניצול אנרגיית הזרימה להפקת חשמל בשעות שיא.

היתרונות של טכנולוגיה זו נעוצים בתגובה הדינמית שהיא מאפשרת לצרכים מיידיים של רשת החשמל, וכן בעלותה הזולה יחסית (1,050 דולר לקילו ואט מותקן). בפני המדינה מונחות כיום כשמונה בקשות להקמת תחנות כוח באגירה שאובה בהספק כולל של כ-2,000 מגה ואט, ואולם צורכי המערכת המוגבלים הביאו את הרשויות להגבלת האנרגיה הנדרשת ל-1300-1000 מגה ואט בלבד.

כלל תעשיות, באמצעות החברה הבת כלל אנרגיה, פועלת זה כמה מספר חודשים להרחבת אחיזתה במשק האנרגיה. כלל אנרגיה, החברה, בניהולו של דן ורדי, חתמה על הסכם לשיתוף פעולה בתחום אנרגיית הרוח בעולם עם חברת אמפל שבבעלות איש העסקים יוסי מימן. מדובר בשותפות במיזמים זרים בלבד, שבמסגרתם תפעל החברה המשותפת במטרה לפתח או לרכוש פרויקטים בתחום אנרגיית הרוח בהיקף של לפחות 150 מגה ואט. כפרויקט ראשון בוחנות השותפות כניסה למיזמי טורבינות רוח ביוון בהשקעה של עד 200 מיליון דולר.

בנוסף, מחזיקות החברות הבנות של כלל תעשיות, מפעלי נייר חדרה (מנא"י) ונשר, מפעלי מלט, ברישיונות להקמת מתקני קו-גנרציה בהספק כולל של כ-300 מגה ואט בשטח מפעליהן. באחרונה פורסם ב-TheMarker כי כלל בוחנת כניסה לשוק יבוא הגז הטבעי לישראל ובמקביל מנהלת מגעים להשתתפות במכרזי תחנות הכוח הסולריות באתר אשלים שבנגב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker