כשמחזור המסחר באפליי ומשאבי טבע עוקף את לאומי והפועלים

חברות ישראליות הודיעו על תוכניות מעורפלות בתחום הבלוקצ'יין - והמשקיעים הסתערו על מניותיהן והקפיצו את מחיריהן ■ ייתכן שאנחנו עדים למהפכה בתחום המוניטרי ועל הבורסה להתאים עצמה אליה - אבל צריך להיזהר מריצה עיוורת אחר הודעות שיש בהן רק מלמולי קסם

אלון סלע
אלון סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שגרירות ביטקוין
שגרירות ביטקויןצילום: עופר וקנין

כולם מדברים על ביטקוין, אתריום ובלוקצ'יין. התחום אכן מרתק, ויכול להיות שאנחנו עדים לתחילתה של מהפכה טכנולוגית שתשנה סדרי עולם — אבל ייתכן גם שאנחנו בעיצומה של בועה פיננסית, שפקיעתה תגרום לרבים לאבד את כספם.

אם זאת אכן מהפכה, הטכנולוגיה שבבסיס המטבעות הדיגיטליים צפויה ללוות אותנו מקרוב בשנים הקרובות. אין לי את הכלים לנתח את שיגעון הקנייה של המטבעות הדיגיטליים, אבל די ברור שקשה כעת לנתח את המצב במונחים כלכליים של היצע וביקוש או לנסות להצדיק את ערכו הכלכלי של המטבע.

העלייה בערך המטבעות הדיגיטליים בחודשים האחרונים, היא תופעה סוציולוגיות מרתקת יותר מאשר כלכלית, ואולי יותר מכל — היא מבטאת את הרצון האנושי לעשות הרבה כסף ומהר.

באחרונה אנחנו עדים לתופעה חדשה ומטרידה שהגיעה גם לבורסה בתל אביב: חברות ישראליות מדווחות לציבור על פעילות חדשה בתחום הבלוקצ'יין — ומניותיהן מזנקות במחזורים עצומים לאחר ההודעה (ראו גרף מניה של ארבע החברות שהודיעו על הפעילות החדשה). ההודעות לבורסה מתאפיינות בשני מוטיבים מרכזיים: שימוש במונח "בלוקצ'יין", בעברית או באנגלית, בראש ההודעה, והמוטיב השני והמטריד יותר — אין בהודעות זכר לפעילות עסקית־כלכלית של החברה, אלא רק תוכניות עתידיות כמו "החברה מנהלת משא ומתן", "בקשה לרישום פטנט" ו"מינוי יועץ".

השינוי במחיר של מניות הביטקוין הישראליות בחודש האחרון

בחינה עמוקה של ההודעות חושפת מציאות מטרידה. החברות הציבוריות משתמשות במונחים טרנדיים בתחום, ומנסות לרתום את ציבור המשקיעים לגל המטבעות הדיגיטליים.

חברת אפליי, למשל, הודיעה בשבוע שעבר על הקמת פלטפורמת הפצה בתחום הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים. כעבור כמה שעות היא פירסמה הבהרה: "נכון למועד זה, אין בכוונת החברה לשנות או להרחיב את תחומי פעילותה או להיכנס לתחום פעילות חדש. מטרת המיזם האמור היא יישום נוסף של פעילותה הקיימת של החברה ואין בכוונתה, במסגרת המיזם האמור, להשקיע או להקים זירת מסחר במטבעות דיגיטליים או הבלוקצ'יין. בהתאם, היקף הפעילות וההכנסות שינבעו מיישום ההתקשרות האמורה, כמו גם השפעתה על תוצאות החברה, אינם תלויים, במישרין, בסיכונים הכרוכים בפעילות בתחום ה-Blockchain והמטבעות הדיגיטליים..."

דוגמה נוספת מגיעה מחברת אפולו , שהודיעה על בקשה לרישום פטנט בעקבות הצלחה בניסוי לכריית מטבעות דיגיטליים מבוססי בלוקצ'יין באמצעות המערכת הסולארית המודולרית שפיתחה. ההודעה משלבת בין שני טרנדים לוהטים: ייצור מטבעות דיגיטליים באמצעות אנרגיות מתחדשות. ההודעה מתארת תהליך שגרתי של כריית מטבע אתריום, כשמקור הכוח הוא פאנל סולארי, ובעקבות הניסוי החברה הגישה בקשה לרישום פטנט בארה"ב. בסך הכל בקשה לפטנט.

פלטפורמה לבועה

אם מחזורי המסחר היו זניחים כנראה שלא הייתי רואה בכך בעיה — אבל המחזורים של אותן חברות הם משמעותיים. כך, ב–17 בדצמבר, היום בו הושבת המשק בעקבות ההודעה על הפיטורים בטבע, חמש המניות עם מחזורי המסחר הגבוהים ביותר היו: טבע , אפליי , משאבי טבע , לאומי ו הפועלים .

המסחר בבורסה, בשונה מקניית מטבעות דיגיטליים בישראל, הוא פלטפורמה נוחה שאינה דורשת לפתוח ארנקים דיגיטליים, להשתמש בקודים מסובכים ולהתמודד עם שאלות מיסוי קשות. השילוב בין הבורסה לטרנד ההשקעה במטבעות מבוזרים יוצר בועה גדולה — בלי קשר אם היא תפקע בקרוב או שתלווה אותנו עוד שנים רבות. מה שחשוב, לדעתי, זה לנסות לבחון מה אמיתי ובעל ערך, ומה צפוי להישאר גם אחרי השיגעון הנוכחי.

ייתכן שאנחנו עדים למהפכה בתחום התשלומים והמטבעות, שהבורסה המקומית נדרשת להתאים עצמה אליה. ואולם, יש להיזהר מריצה עיוורת אחר הודעות בורסה שאין בהן דבר מלבד מלמולי קסם.

הכותב הוא אנליסט ברוסאריו ייעוץ ומחקר. אין לראות בכתוב המלצה לפעולה כלשהי בניירות ערך. לכותב או לרוסאריו עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים בכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker