ה"בור" ברח' ויסוצקי: אשדר רכשה מסמכי מכרז לקרקע בשווי של מאות מיליוני שקלים

על הקרקע, שהיא מהמבוקשות בצפון הישן של תל אביב, תב"ע מאושרת לשני בניינים בני 15 קומות עם 165-145 יחידות דיור ■ מניית אשדר, שנהנית מהגאות בתחום הנדל"ן למגורים בישראל, זינקה ב-5 השנים האחרונות בכ-250% ■ החברה בונה כיום 1,250 יחידות דיור

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המגרש ברחוב ויסוצקי בתל אביב
ערן אזרן

לאחר כישלון המכרז הקודם, שכלל מחיר מינימום של 350 מיליון שקל, חברת צמרות טאואר פירסמה מכרז חדש למכירת המגרש המפורסם ברחוב ויסוצקי 8-6 בתל אביב. ל-TheMarker נודע כי חברת הבנייה אשדר מ קבוצת אשטרום רכשה את מסמכי המכרז ובוחנת אפשרות להשתתף בו, לצד מתמודדים נוספים, בהם קנדה ישראל . לפי הערכות, המגרש - שהוא מהקרקעות המבוקשות בצפון הישן של תל אביב - יימכר בתמורה לכמה מאות מיליוני שקלים.

אשדר, שנסחרת לפי שווי של כ-430 מיליון שקל, עוסקת בייזום ובנייה של פרויקטים למגורים. מניית החברה, שנהנית מהגאות בתחום הנדל"ן למגורים בישראל, זינקה ב-5 השנים האחרונות בכ-250%, בהשוואה לעלייה של 80% במדד הנדל"ן. בשנים האחרונות שומרת החברה על היקפי פעילות גבוהים יחסית, ברמת הכנסות של כ-900-700 מיליון שקל בשנה. נכון להיום, לחברה כ-1,250 יחידות דיור בשלבים שונים של ביצוע ושיווק (כולל פינוי בינוי ותמ"א 38).

המגרש, שמוכר בשם ה"בור" ברחוב ויסוצקי, הוא אחד המגרשים האחרונים שנותרו בצפון הישן של תל אביב למגורים. הוא ממוקם לא הרחק ממגדלי אקירוב וכיכר המדינה, ופונה לדרך נמיר ולפארק צמרת. כיום יש במקום מגרש חניה ובניין משרדים בן ארבע קומות. על המגרש תוכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת שקיבלה תוקף ב-2013, להקמת שני בניינים בני 15 קומות שיכללו 165-145 יחידות דיור, בשטח עיקרי של 14 אלף מ"ר.

המגרש היה שייך בעבר לחברת די-רום, שרכשה אותה מידי המועצה לשיווק פרי הדר ב-1999. די-רום התכוונה להקים במקום פרויקט לדיור מוגן, אך הוא לא יצא לפועל, בין היתר בשל כניסתה של די-רום להליך של הסדר נושים. במשך מספר שנים עמד המגרש שומם, וכיום הוא משמש בעיקר את תושבי הסביבה כמגרש חנייה. זאת, לאחר שעיריית תל אביב חייבה את די-רום לכסות באספלט את ה"בור" שהיה במקום.

ב-2007 מזרחי טפחות, הבנק המלווה של הפרויקט, דרש למנות כונס נכסים למגרש כדי לכסות חוב של כ-21 מיליון שקל. שש קבוצות שונות התמודדו במכרז, וההצעה שזכתה היתה זו שהגישה צמרות טאוור - 46.2 מיליון שקל (11 מיליון דולר). צמרות טאואר היא חברה פרטית המוחזקת (40%) על ידי טרה 1 מילניום, שבין בעלי מניותיה נכללים פרנקו דורון ופלג עופר; ספי וולפיש (20%), דניאל לביא (20%); ושמילה עזר (20%).

מאחר שהמגרש הוא חלק מחלקה אחת, שכוללת גם בניין משרדים ברחוב ויסוצקי 6, החליטו בצמרות טאואר לחבור לשכנים, שכוללים בין השאר את עו"ד אפרתי גלילי, עו"ד אריה עמיר ועו"ד אבי גרודברג. איחוד הכוחות יצר חטיבת קרקע גדולה יותר בשטח של 4 דונם, שעליה ניתן לבנות מגדלים גבוהים, בדומה למגדלי פארק צמרת ומגדלי אקירוב הסמוכים.

מימוש הפרויקט התעכב במשך שנים בשל מחלוקות בין צמרות טאואר לבין בעלי בניין המשרדים, שלוו בתביעות לבית משפט. בהליך גישור שנוהל בין הצדדים וקיבל את אישורו של בית המשפט הוחלט לבסוף למכור את המגרש. לאחר כמה פעמים שהמכרז נכשל בשל מחיר המינימום הגבוה - כאמור 350 מיליון שקל - הוחלט כעת לפרסם מכרז נוסף, שאותו מנהל עו"ד שמוליק שוב, ללא מחיר מינימום. במקביל, הופחתה הערבות הבנקאית מ-10% מהסך המוצע לכ-5%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker