הדיווידנדים זורמים בפירמידת אקויטל: ישראמקו תחלק למשקיעים עוד חצי מיליארד שקל

ברבעון השני כבר ביצעה ישראמקו חלוקה של כ-1.8 מיליארד שקל, שהקפיצה את תשואת הדיווידנד למשקיעי השותפות לכ-27% בשנה ■ החלוקות, שהינן על בסיס הרווחים ממאגר תמר, עשויות לסייע במימון המהלכים ל"כיווץ" פירמידת אקויטל, בהתאם לחוק הריכוזיות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים צוף
חיים צוףצילום: איליה מלניקוב

שותפות הגז ישראמקו , בשליטתו של חיים צוף, מקורבו של איש העסקים קובי מימון, ממשיכה להזין את פירמידת אקויטל בדיווידנדים בהיקף של מיליארדי שקלים. ישראמקו הודיעה אמש (ג') על חלוקת דיווידנד של כ-490 מיליון שקל. החלוקה הינה על בסיס הרווחים ממאגר הגז תמר, שצפוי להניב השנה רווחי שיא של כמיליארד דולר. ישראמקו עולה הבוקר בכ-2%.

החלוקה נעשית כחלק מהחלטה אסטרטגית שהתקבלה בישראמקו - המחזיקה ב-28.75% מתמר - להאיץ את חלוקת הדיווידנד, כך שתחלק בשנים 2017-2019 את מלוא רווחיה. לישראמקו נובע רווח שנתי של כ-300 מיליון דולר ממאגר תמר, כך שלפי הערכות מדובר בחלוקה של 1.2-1.5 מיליארד דולר (כ-5 מיליארד שקל) עד 2019.

במקביל החליט דירקטוריון ישראמקו להורות לשותף הכללי לגייס 450 מיליון דולר באג"ח, על מנת שהשותפות תוכל לפנות מקורות תזרימיים לחלוקת הרווחים שנצברו עד אותה העת - 427 מיליון דולר, וכן להמשך ההשקעות. כמה שבועות לאחר מכן ביצעה ישראמקו גיוס ענק של אג"ח - בהיקף המדובר.

ברבעון השני של 2017 כבר חילקה ישראמקו דיווידנד של כ-1.8 מיליארד שקל. על רקע החלוקה הנדיבה, מחזיקי היחידות בישראמקו נהנו בשנה האחרונה מתשואת דיווידנד גבוהה של כ-27% (סך הדיווידנד שחולק לעומת מחיר יחידת השתתפות של ישראמקו לפני 12 חודשים). תשואת הדיווידנד קיזזה ירידה של כ-14% בישראמקו בשנה האחרונה, על רקע הסנטימנט השלישי במניות הגז.

.

דיווידנד בסיוע כיווץ הפירמידה

בימים אלה מקדמת אקויטל, שמנוהלת על ידי ערן סער, שינוי מבני משמעותי – במטרה לצמצם את הפירמידה למבנה של שתי שכבות, בהתאם ל"חוק הריכוזיות". על רקע זאת, באקויטל מקדמים מיזוג עם החברה הבת יואל . המיזוג ייעשה כך שאקויטל – שנסחרת לפי שווי של כ-1.3 מיליארד שקל - "תבלע" את החברה הבת, בעסקת ענק של יותר מ-2 מיליארד שקל.

יואל שולטת בחברת הנדל"ן נצבא-איירפורטסיטי וב נפטא , המחזיקה בישראמקו. הציבור והמוסדיים מחזיקים בכ-48% מיואל, עם מניות בשווי של כ-1.5 מיליארד שקל; נפטא מחזיקה בכ-10% ממניות יואל, בשווי של כחצי מיליארד שקל. כדי לרכוש את אחזקות הציבור, המוסדיים ונפטא, אקויטל זקוקה למזומנים - ותצטרך לבצע גיוס חוב, כנראה בהיקף מאסיבי, וייתכן שגם גיוס הון.

בעקבות הצורך במזומנים, ההערכות בשוק היו כי הדיווידנדים בפירמידת אקויטל צפויים להתחיל לנוע מה"קומות" התחתונות בפירמידה (ישראמקו, נפטא) ל"קומות" העליונות. ואכן, כבר באוגוסט החליטה נפטא לחלק לראשונה בתולדותיה דיווידנד של כ-300 מיליון שקל. זאת, בשעה שישראמקו כאמור צפויה לחלק ב-2017-2019 עוד כ-900 מיליון שקל. אקויטל גם מחזיקה בכ-4% מישראמקו – כך שהיא צפויה לקבל באופן ישיר עוד כ-200 מיליון שקל מהחלוקות, לצד החלוקה העקיפה.

במקביל למהלכים בחברות הציבוריות, החברה הפרטית השולטת (45%) בפירמידת אקויטל – יחק השקעות שבשליטת צוף, משפחת לבנת ויורשי בני גאון – נערכת לבצע הנפקה פרטית של אג"ח לגופים מוסדיים בהיקף של כ-400 מיליון שקל. ההנפקה נועדה לממן הצעת רכש שתפרסם יחק ל-25% ממניות הציבור באקויטל, כך שלאחר מכן תחזיק בכ-70% ממניותיה. הצעת הרכש תסייע ליח"ק לשמר את השליטה באקויטל, גם לאחר המיזוג עם יואל.

יצוין כי מניין השכבות לפי חוק הריכוזיות מחריג שותפויות (ישראמקו), וכן חברות פרטיות, גם אם גייסו מימון בשוק ההון (יח"ק השקעות). כתוצאה מכך, בסופו של המהלך, פירמידת אקויטל תכלול רק שתי שכבות של חברות ציבוריות: בשכבה הראשונה - חברת אקויטל-יואל הממוזגת; בשכבה השנייה - החברות נצבא-אייפורט סיטי ונפטא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker